Kategoriler
İlk adımı at!

Kısa Sürede Fazla Kalori Yakmanın Yolları

Kilo vermek isteyen kişiler beslendiklerinden daha fazla kalori yakmak zorunda olduğunu biliyordur. Günlük yaşamanızda bazı değişiklikler yaparak veya küçük eğlenceli egzersizler ekleyerek yediğinizden daha fazlasını dilerseniz yakabilir ve dilediğiniz fit görünümü elde edebilirsiniz. Gün içerisinde yapılan her hareket kişinin kalori yani enerji yakmasını sağlarken rutin işler ile alınan tüm enerjiyi harcamak kolay olmuyor. Uzmanlar 20 yaş üzeri kişilerin günde 2000 kalori alması gerektiğini vurgularken 200 kalori yakmak ise yirmi dakika koşmaya tekabül ederken kalori yakmak sanılandan daha zor bir eylem olarak karşımıza çıkıyor. Kilo vermek isteyen kişilerin öncelikle beslenme programı oluşturması gerekirken ayrıca düzenli olarak spor yapması da lazımdır. Sporunuza ek olarak kilo vermenizi destekleyecek alternatifleri ise yazımızda bulabilirsiniz.

Doğa Yürüyüşü

Sağlıklı, keyifli ve eğlenceli bir etkinlik arıyor iseniz doğa yürüyüşünü tercih edebilirsiniz. Doğru yürüyüşü yaparak gün içerisinde harcadığınız kalori miktarını arttırmanızda mümkün olacaktır. Bunun için dilerseniz koşu veya yürüyüş parkurlarını seçebilir dilerseniz ise outdoor giyim ile dağ yürüyüşünü gerçekleştirebilirsiniz. Doğa yürüyüşü sırasında orta tempoda 20 dakikada yaklaşık 250 kalori yakmanız mümkündür. Keyifli vakit geçirirken kalori vermek her bakımdan olumlu etkilenmenize yardımcı olacaktır.

Bahçenizde Geçen Vakit

Evinizin önünde bir bahçeniz var ise bahçe işlerini arttırarak kalori yakımını sağlayabileceğiniz gibi bahçeniz yok ise evinizde saklılarla yahut bir bölgesine yeni çiçekler ekerek bakımları ile ilgilenebilirsiniz. Daha fazla kalori elbette büyük bahçelerde sağlanacaktır ancak her hareketin enerji yakacağını yeniden hatırlatmak isteriz. Toprağı kazmak, çapalamak veya ağaçları budamak ile geçen her yirmi dakikada ortalama 150 kalori yakacağınızı belirtmek isteriz.

İp Atlamak

Kilo vermek istiyor ve bunu evinizde veya iş yerinizde dışarıda vakit geçirmeden yapmak istiyorsanız düzenli olarak ip atlayabilirsiniz. İp atlamak kulağa oldukça kolay bir egzersiz gibi gelse de beş dakika ip atladığınızda 150 kalori yakacağınızı söylersek aslında çok da kolay olmadığını düşünebilirsiniz. İp atlarken birçok kasınız çalışacak ve yeni başlayacak iseniz süreyi çok uzatmamanızı tavsiye ederiz. Ayrıca dizlerinde yahut bileklerinde sağlık sorunu olan kişilerin ip atlarken daha dikkatli olması gerekir. İp atlamak en fazla kalori yaktıran egzersizler arasındadır.

Eğlenceli Paten

Eğlence ve hızı yaşarken günlük yakılan kalori miktarını arttırmayı tercih ederseniz paten kaymak size göredir. Özgürlüğü yaşadığınız ve aynı zamanda farklı bir deneyim kazanmak için dilerseniz parkurlarda dilerseniz engebesiz yollarda paten kayabilirsiniz. Patene başlamadan önce mutlaka alıştırmalar yapmalı ve kendinize güvenmeden hızlı bir şekilde ilerlememelisiniz. Uzmanlar paten kaymanın kişilerde özgüveni de yükselttiğini söylerken vücut koordinasyonunu da arttığının bilgisini vermektedir. On beş dakika paten kayan bir kişi ortalama 160 kalori yakmaktadır. Düzenli yapılan egzersizlerin yanında farklı bir alan yaratarak düzenli uygulamak yaktığınız kalori miktarını da düzenli arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir