Kategoriler
İlk adımı at!

Kondisyon Arttırmak İçin Öneriler

Kondisyon vücudun gençlik aşısıdır ve kondisyonunuz arttıkça daha az yorulur, daha çok egzersiz yapar, daha dinç hisseder ve kendinizi yaşınızdan çok daha güçlü hale getirebilirsiniz. Spor yapmak kas kütlenizi arttırırken bir süre sonra vücudunuz egzersizlere alışacak ve yaptığınız egzersizler size yetersiz gelirken vücudunuzun daha fazlasını kaldıramayacağını düşünebilirsiniz. Bu süreç içerisinde yapılması gereken ise kondisyonun arttırılması olacaktır. Bu sayede daha ağır antrenmanlar yaparken vücudunuzun yorulmadığını hissedebilirsiniz. Ayrıca kondisyon dayanıklılığı da arttıracağından kendinizi çok daha sağlıklı bir forma getirebilirsiniz.

En Sık Tercih Edilen Kardiyo Çalışması

Kondisyon ve dayanıklılığı arttırmak isteyen kişilerin ilk tercihi kardiyo çalışmaları için kardiyo bisikletleri oluyor. Kondisyonu koşu bandında uzun süre koşarak sağlamak ve kardiyo bisikletinde zorluk seviyelerine göre kasları güçlendirmek için yeterli olurken kondisyonu arttırmak için tek başına uzun vadede etkili olmadığını öncelikle sizlerle paylaşmak isteriz. Bu süreçte azınlıkta kalan sınıfta iseniz şanslı olduğunuzu söylemek mümkündür bunun dışında başlangıç için iyi bir husus olsa da uzun vadede bisiklet sürmek yeterli gelmeyecektir bunun yerine kuvvet ve kardiyo antrenmanlarını beraber almayı düşünebilirsiniz. Haftanın birkaç günü kardiyo birkaç günü ise kuvvet antrenmanları almak vücudun alışma dönemini geciktirirken aynı zamanda dayanıklılığı da arttıracaktır.

Kısa Molalar İle Fitness

Kardiovasküler gelişme için fitness dikilmiş kaftandır. Burada dikkatli davranmanız gereken husus ise sınırlarınızı zorlamak ve vücudun dayanıklılığını arttırmak ise set aralarına dikkat çekmek gerekir. Örneğin mekik, şınav ve kol çalışmasının 15 kez tekrar edilmesinin ardından ikinci tura başlamadan önce 10 dakika mola veriyor iseniz bu süreyi kısaltmak kondisyona doğrudan olumlu etki edecektir. Bu süreç ayrıca metabolizmanızı da arttırır ve kilo verme sürecinde iseniz sizi destekler. En azından haftanın iki günü daha az mola vererek kondisyon için çalışma yapabilirsiniz.

Spor Salonunda Kondisyon Çalışmaları

Spor salonunda kondisyon çalışmaları yapmak istiyorsanız ağır antrenmanlar almanız gerekir. Örneğin ağırlık çalışıyorsanız daha ağır veya crossfit yapıyorsanız box jump egzersizinde daha korkusuzca hareket edebilirsiniz. Programınızda değişiklikler yaparak içinizdeki gücü keşfetmenize de yarayacak bu çalışmalar dayanıklılığı da arttırır. Ayrıca döngüsel spor yapmakta kondisyon için etkilidir. Bir günü sadece belirli egzersizlere ayırarak ve en az üç tur bu hareketlere çalışarak iyi bir rutin yakalayabilirsiniz.

Trekking Yapmak

Spor salonu dışında kondisyon kuvvetlendirmek istiyorsanız yürüyüş yapmak tercih edilebilir. Dilerseniz büyük şehirde belirli parklarda veya farklı şehirlerde bulunan trekking noktalarında kondisyonu arttırırken kilo verebilirsiniz. Düzenli yürüyüş yapmak sağlığınızı kuvvetlendirirken ayrıca zorluk seviyesi farklı olan parkurlar değişken hali ile yine metabolizmanızı hızlandırır. Tüm bunlara ek olarak yaz kış yüzebilir veya bileşik egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin squat egzersizi yaparken ellerinize ağırlık alarak zorluk seviyesini arttırabilir yahut push-up ve pull-up egzersizlerini birlikte gerçekleştirebilirsiniz.