Kategoriler
İlk adımı at!

Kondisyonu Arttırmak İçin İpuçları

Kondisyon sporculardan belki de en fazla duyduğunuz kelimelerden biridir. Bir kişinin veya bir takımın psikolojik ve fiziksel kapasitesinin ne olduğunu açıklamak için tercih edilir. Kısacası bir işin yapılma süresine verilen isim olarak tabirde edilebilir. Kendi içerisinde fizyolojik, psikolojik ve anatomik olarak ayrılmaktadır. Örneğin bir kişi daha hızlı koşmaya başladıysa, daha fazla konsantre ise veya daha fazla ağırlık kaldırıyorsa kondisyonunun iyi olduğunu işitmeniz normaldir.

Kişinin genel sağlık durumu, cinsiyeti, yaşı, kaslarının yapısı, vücut tipi ve becerileri de hesaba katılarak kondisyonu arttırılmaya çalışır. Ayrıca dengeli beslenme ile desteklenerek performans iyileştirilmesi de bu sınıfa girmektedir. Sizde kondisyonunuzu arttırmak istiyorsanız kullanmanız gereken malzemeleri listeleyeceğiz.

Demir Çubuklar Yardımcın Olmalı

Kondisyondan söz edeceksek halterin yeri oldukça fazladır. Demir çubukların uzunluğu 1-2 metre arasında değişmekle birlikte uçlarına ağırlık takılarak kullanılır. Olimpiyatlarda çubuğun tek başına ağırlığı 20 kg iken evde bu malzemelerin seçimi doğru değildir. Standart olarak tabir edilen çubuğun 2-5 cm olduğu ve 2 metre uzunluğunda olması en uygunu olacaktır. Dilediniz ağırlığı takarak kondisyon arttırma çalışmaları yapabilirsiniz. Ağırlıklar ise 1 kilodan 50 kg arasında değişmektedir. Çoğunlukla demirden yapılanlar tercih edilse de evde kullanacaksanız ağır plastik olanlar çok daha sağlıklı olacaktır. Özellikle çocuklarınız var ise daha ciddi sakatlıkların önüne geçmek için önemli bir detaydır.

El ve Kol Güçlenmesi

Halter tercihlerinizden değil ise kısa halterleri kullanabilirsiniz. Elbette dambıldan söz ediyoruz. Genelde 20 cm ila 50 cm arasında ölçüleri değişmekle birlikte 2 kg’dan 10 kg kadar ağırlıkları değişmektedir. Her iki elinizi de dilediğiniz ağırlığı alarak kolaylıkla çalışabilirsiniz. Halk arasında sık sık olarak bilinen el yayları da özellikle evde kullanıma çok uygundur. Doğrudan el kaslarınızı güçlendirmek istiyorsanız ilk tercihiniz olabilir. Tüm kol ve el kondisyonunuzu arttırmak ve kan dolaşımını hızlandırmak için her gün dilediğiniz ölçüde çalışabilirsiniz.

Kondisyon İçin Barfiks

Kapınıza en uygun olanı tercih ederek sırt, kol, el ve bel kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Barfiks belkide içlerinde en etkili kondisyon hareketidir. Haftanın 4 veya 5 günü ağırlığınıza ve yaptığınız spora göre barfiks çekmek vücut koordinasyonunuzu arttıracak ve kendinizi çok daha güçlü hissederek psikolojik olarak da olumlu etkilerini görebileceksiniz.

Ayak ve El Ağırlıkları Kullanabilirsiniz

Kas yapınızı güçlendirmek ve daha fit bit görünüme kavuşmanın en ideal yolu koşmak olabilir ancak bu durumu güçlendirmek için ağırlık torbalarını kullanmayı da tercih edebilirsiniz. Basketbolcular, futbolcular, atletizm sporu ile ilgilenenler veya fitness sporcuları tüm çalışmalarına ek olarak ağırlık torbalarından destek almaktadır. Eğer yeni başlayacaksanız 1 kg’lık tercih etmenizi önerirken zamanla bu ölçüyü arttırmanız doğru olacaktır.

Göğüs kafesinizi, kanat bölgenizi ve üst kollarınızı güçlendirmek için bük bükler tercih edebilirsiniz. Tüm malzemelerinizi evinizde de temin ederek kondisyon çalışmalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir