Kategoriler
İlk adımı at!

Korona fobiye Karşı Alınabilecek Önlemler Nelerdir?

Uzun yıllar filmlerden gördüğümüz salgın hastalıklar 21. Yüzyılın gerçeği haline döndü ve korona virüs tehdidi ile yaşamaya başladığımızdan beri salgın sürecinin gerçekleri ile karşılaştık. Virüsün bir göstergesi olarak korona fobi hayatımıza girdi. Bu süreç kişilerde anksiyete bozukluğuna ve düşünsel sorunlara yol açmaktadır. Korona fobi kaygısı ile başa çıkabilmeniz için uzmanların tavsiyelerine göz attık.

Olumlu Düşünmek Önemlidir

Sosyal medyada salgın ile ilgili olumsuz yorum yapanlara karşı öncelikle kulaklarınızı tıkamalısınız. Gerçekçi olmak önemlidir ancak karamsar ruh yapısı duygu bozukluğu yaşamanıza sebep olabilir. Olumsuz senaryolar üzerinde çok fazla durmanız ve bu senaryolar dahilinde yaşadığınız sürecin ne gibi değişiklikler getireceğini düşünmeniz sizi karamsarlığa sürükleyebilir.

Günlük Hayatınızı Büyük Ölçüde Değiştirmeyin

Pandemi sebebi ile uzun süre evde kaldıktan sonra normalleşme döneminde de çok fazla dışarıda kalmak doğru bulunmuyor. Bu durumda evde geçirdiğiniz sürecin kalitesinin arttırılması oldukça önemlidir. Örneğin tüm gün evde pijamalı durmanız psikolojinizi olumsuz etkileyeceğinden konforunuzdan ödün vermeden kendinizi rahat hissedeceğiniz giysiler giyebilirsiniz. Yahut evden çalışıyor iseniz pijamalarınız ile işe başlamanız önerilmemektedir. Bunun yanında kendinizi yine işe gidiyormuş gibi hazırlamak da doğru bir yöntem olacaktır. Duşunuzu alıp kahvaltınızı yaptıktan sonra iş temposuna başlamak rutin alışkanlıklarınızı devam ettirmenizi sağlayabilir.

Yeni Hobiler Edinebilirsiniz

Sevdiğiniz ve sizi rahatlatan hobiniz var ise bu durumu devam ettirebilir yahut yeni şeyler edinebilirsiniz. Farklı şeylerle ilgilenmeniz hem zihninizi rahatlatacak hem de kaygılarınızdan arınmanıza yardımcı olacaktır. Dilerseniz içinizdeki kötü duygu durumlarını kâğıda geçirerek üzerinde düşünebilirsiniz. Sürekli aynı şeyleri kâğıda dökmekten bir süre sonra beyniniz bu durumu normal kabul edecek stres seviyenizi düşürecek ve ayrıca gereksiz yere çok fazla endişelendiğinizi kabul edebilirsiniz. Bunun yanında sizi rahatlatacak pilates ve yoga çalışmalarını evinizde de gerçekleştirebilirsiniz.

Durumu Kabullenip Destek Alabilirsiniz

Dünya genelinde bir salgın olduğunu kabul ederek koruma amaçlı tedbirler almanız doğrudur. Bu durumu abartmadan uzmanların tavsiyeleri ile yeteri kadar uymanız yeterli olacaktır. Kendinizi güvende hissettiğiniz ortamlarda vakit geçirerek psikolojik olarak rahatlamaya çalışabilirsiniz. Aklınıza sürekli ölüm korkusu geliyor ise profesyonel yardım almaktan da çekinmemelisiniz. Yapılan çalışmalar kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Unutulmamalıdır ki korku hastalıklardan çok daha tehlikelidir. Bu durum sağlığınızı da tehdit etmektedir. Korku ve stres kişilerde tansiyondan ve kalp krizine kadar birçok kötü sonuca sebep olabilmektedir. Bu durumu aşabilmek adına kendinize zaman ayırmalısınız. Ruhunuzu önemseyin ve size iyi gelebilecek aktiviteler ile sakin davranmaya devam etmelisiniz. Kendinizi iyi hissetmek adına adımlar atmak gerekir. Örneğin samimi bir şekilde gülümseyebilirsiniz. Kendinizi mutlu etmek için gülümsemek psikolojik açıdan etkilidir. Aile ilişkilerinizi de bu dönemde arttırmalısınız. Kuvvetli aile bağları kendinizi güvende hissetmenize yardımcı olurken olası rahatsızlık döneminde psikolojinizi de olumlu etkileyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir