Kategoriler
İlk adımı at!

Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Koşu yapmak hem zihnen hem de bedenen olumlu etkilerinden dolayı çok fazla kişi tarafından tercih edilmektedir. İster dönemsel olarak ister düzenli olarak koşun koşarken dikkat edilmesi gereken birkaç husus bulunur. Sizlere önereceğimiz önemli hususlara dikkat ederek koşudan alacağınız verimi arttırabilir aynı zamanda motivasyonunuzu da arttırabilirsiniz.

Doğru Giysi Seçimi

Koşarken dikkat edilmesi gereken en önemli madde her zaman kıyafet seçimidir. Kullanacağınız ürünlerin esnek, hafif ve aynı zamanda ter emici özelliği bulunmalıdır. Hava geçirgen özelliği ile ürünlerin yumuşak olması da gerekir. Yumuşak giysiler pişik, sürtünme, deri zedelenmesi ve tahriş gibi durumların yaşanmasını engelleyecektir. Yaz aylarında koşarken kendinizi mümkün olduğunca güneşin zararlı ışınlarından koruyacak ürünler seçmek gerekirken kış aylarında ise soğuktan sizi koruyacak polar, yağmurluk veya sweatshirt tercih edilebilir. Dilerseniz koşu gözlüğü, şapka, bere, dizlik, eldiven ve bağ koruyucu gibi ekipmanlarda tercih ederek koşarken daha fazla verim alabilirsiniz.

Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Direksiyon Sizde

Koşarken en önemli itici güç sizsinizdir ve akıllı bir başlangıçla koşunuzu daha sağlıklı ve daha mantıklı bir hale getirebilirsiniz. Büyüme çağındaki arkadaşlarınız ile koşma zamanlarınızı düşünerek başlayabilirsiniz. Burada çok hızlı bir şekilde koşuya başladığınız da kısa sürede kesilerek yavaşlamak ve nefesinizi düzenlemek için durmak zorunda kaldığınız zamanlar ne yapmamanız gerektiğinin en büyük örneğidir. Bu sebepten sabit, yavaş veya orta ölçekli hızda ve kısa adımlar atarak koşmaya başlamanız koşu yaparken bilinmesi gereken adımlardan biridir. Profesyonel anlamda koşmak gibi bir hedefiniz yok ise düşük tempodan orta ve yüksek hıza ulaşarak ardından ise yürüyerek koşunuzu bitirebilirsiniz. Burada amaç vücudunuzu alıştırmak, ısındırmak ve kaslarınızın da daha az zedelenerek güçlenmesini sağlamaktır.

Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hangi Tempoda Koşacaksınız?

Beden bir şey ile meşgulken çok iyi düşünemiyor olabileceğinizden koşuya başlamadan önce programınızı oluşturmanız tavsiye edilir. Dilerseniz nabzınızı ölçmek için ekipmanlardan da yararlanabilirsiniz. Yeni başlayacak veya ara verdiyseniz en baştan başlamanız gerektiğini unutmayın. Koşucular arasında bilinir ki en iyi yöntem nefes alış verişinize uygun yöntemdir. Örneğin koşarken aynı anda konuşamıyor iseniz bu sizin için hızlı demektir ve temponuzu düşürmenize yarar olacaktır. Ayrıca koşmak istediğiniz rota da temponuzu belirlemede etkendir. Uzun bir koşu istiyorsanız sabit hızda ilerlemek uygunken kısa bir rotada hızlanabilirsiniz.

Koşarken Dikkat Edilmesi Gerekenler; Ayakkabı Seçimi ve Ayak İzi

Koşarken ayaklar en fazla görevi üstlenen bölgedir ve yere basmak önemlidir. Ayak yapınız ile ilgili içe veya dışa doğru basıyor olabilirsiniz burada önemli olan bastıktan sonraki izinizdir. Islak bir zeminde, çamurda veya kumsalda koşarken izinize bakarak ayak yapınızı tahlil edebilirsiniz. Ayak izinizi bilerek ayakkabı seçiminde bulunmak gerekir. İçe basan ayak yağısında iseniz nötr modelleri seçerken dışa basıyorsanız yastıklama desteği sunan ayakkabı tercihinde bulunmak gerekir. Bu sayede daha düzgün adımlar atarsınız ve ayak sağlınızı da koruyarak sakatlanma ihtimalinizi düşürebilirsiniz. Tüm koşu ayakkabı modellerini incelemek için www.sportive.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.