Kategoriler
İlk adımı at!

Koşun ama Doğru Nefes Alarak! Koşmanın Yararları

En etkili ve kolay sporlardan birisi koşmaktır. Koşmak için herhangi bir spor aletine ihtiyacınız yok, özel bir alana ihtiyacınız yok. Dilediğiniz her yerde koşma imkanına sahipsiniz ve bunu yaparak sağlıklı bir yaşam için adım atmış olursunuz.

Düzenli Koşmanın Faydaları

Koşu sporunu düzenli olarak yaptığınız takdirde, size çok fazla getirisi olur. düzenli koşmanın faydalarını şöyle sıralayabiliriz;

  • Yağ ve kalori yakmanıza yardımcı olur.
  • Kalp ritminizi düzenler.
  • Sizi stres ve sıkıntılarınızdan uzaklaştırabilir.
  • Kan basıncınızı dengeler
  • Zihinsel olarak kendinizi yenilenmiş ve dinç hissedersiniz.
  • Koşu sonrası, beyinde ağrılarla baş etmenize yardımcı olan kimyasallar üretilir.
  • Hafızanız daha kuvvetli olur.

Sağlıklı Bir Koşu İçin Neler Yapılmalı?

Yapılan bir araştırmada, uzun mesafeli koşuların beyni küçülttüğü gözlemlenmiştir. Buna bağlı olarak uzun mesafeli koşular size olumlu dönmeyecektir. Vücut yoruldukça beyin de daha yavaş çalışmaya başlayacağı için, her şeyi kararında yapmanız sizin için daha iyi olacak. Bununla birlikte koşunun faydalarını görebilmek isterseniz, bunu düzenli olarak yapmanız gerekiyor. Düzenli koşu yapmak, sağlığınız üzerinde gözle görülür değişikler yaratır. Koşarken nefesinizi doğru ayarlamanız gerektiğini de unutmamalısınız. Nefesin doğru alınmaması, vücudunuzdaki oksijen miktarının dengelenmesini zorlaştırabilir.

Koşmanın Beyinde Yarattığı Etkiler

Koşu yapmanın zihinsel olarak insanları güçlendirdiği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Buna bağlı olarak, beyninizde daha güçlü olur. Koşmak, beyninize giden kan miktarını arttıran bir spordur ve buna bağlı olarak kan miktarının da artmasına olanak tanır. Özellikle koşarken şehirden uzaklaşmak ve daha ağaçlık alanları tercih etmek, vücudunuza giren oksijen miktarını ciddi düzeyde etkiler. Konsantrasyon yeteneğiniz artar ve dikkat yeteneğiniz de buna bağlı olarak gelişir.

Koşmak Psikolojinizi Düzeltir

Spor dallarının beden sağlığı üzerinde ciddi etkilerinin olduğunu, sporla uğraşan ve uğraşmayan herkes bilir. Daha az bilinen bir gerçek de sporun ruh sağlığını da olumlu yönde etkiliyor oluşudur. Söz konusu ruh sağlığı olduğunda, koşmanın insan psikolojisine iyi geldiği öğrenilmiştir. Kötü bir dönemden geçtiğiniz bir süreçte koşmak, size kendinizi daha iyi hissettirmeye başlar. Buna bağlı olarak psikolojinizin düzelmesini hızlandırır ve stresli düşüncelerden uzaklaşmanızı sağlar. Pozitif düşünceler ile kendinizi daha mutlu hissetmeye başlarsınız.

Koşarken Ayakkabı Seçimi Önemli mi?

Spor daha sağlıklı ve pozitif bir yaşam sürebilmek adına yapılır. Koşmak da yine aynı amaçlarla icra edilen bir spordur. Fakat bundan sonuç alabilmeniz için dikkat etmeniz gereken şeyler var. Bunlardan bir tanesi, koşarken seçtiğiniz ayakkabı. Ayakkabınızın, koşu sporuna uygun olması, sakatlıklardan korunmanız açısından önemli bir faktördür. Keza koşu sporunda ayak ve bilek sakatlıkları sıklıkla görülür. Bu nedenle doğru ayakkabı seçimi önemlidir. Doğru ayakkabıyı tercih etmeniz, yaşayacağınız birçok sakatlığın önüne geçmede doğrudan etkilidir. Bununla birlikte koşudan önce ısınmak, yine sakatlıkları azaltan etmenlerden birisi.

Koşarken Nasıl Doğru Nefes Alınır?

Koşu yaparken en iyi sonuçları elde edebilmenizde, doğru nefes alma tekniklerini kullanmanızın önemi büyük rol oynar. Doğru nefesi nasıl alabileceğiniz konusunda bir fikriniz yoksa, şu adımlar size bu konuda yardımcı olabilir;

  • Koşarken diyaframdan nefes almaya özen gösterin. Diyaframdan nefes almak, sizi her zaman bir adım öne çıkarır.
  • Nefes alıp verirken, alımı burnunuzdan, verimi ağzınızdan yapmalısınız. Bu şekilde beyne daha fazla oksijen gitmesini sağlayabilirsiniz.
  • Doğal ve ritmik nefesler alın. Hızlı hızlı, düzensiz bir şekilde nefes almamaya çalışın.

Bunların yanında koşuyu ağaçlık alanlarda yapmak ve nefes ayarlamalarınızı yine böyle yerlerde yapmayı tercih etmek, aldığınız sonucun etkisini arttırır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir