Kategoriler
İlk adımı at!

Neden Şişmanlıyorsun?

Neden Şişmanlıyorsun; Sağlıklı bir şekilde kilo vermeden önce neden şişmanladığınızı bilmelisiniz. Basitçe söylemek gerekirse , neden, alınan enerji miktarının (yiyecek miktarı) tüketilen enerji miktarından (egzersiz miktarı) daha fazla olmasıdır.

“Alınan enerji”, yiyerek vücuda alınan enerjidir. “Enerji tüketimi” yaşam desteği, günlük aktiviteler ve egzersiz için kullanılan enerjidir. Alınan enerji tüketilen enerjiden az ise herkes kilo vermelidir.

Peki neden obezite oluyorsun? Yaşam ortamının değişmesinde birçok etken vardır. Diyette günün 24 saati yemek yiyebilirsiniz ve yaşam ortamında daha az yürüme ve daha az egzersiz yapma şansınız olur. Bilmeden, alım ve tüketim arasındaki denge kaybolmuştur. Obeziteden kurtulmak için günlük hayatınızı gözden geçirin, obezitenin nedenini bulun ve onu ortadan kaldırmak için “doğru bir yaşam tarzı” edinin.

Neden Şişmanlıyorsun
Neden Şişmanlıyorsun

Neden Şişmanlıyorsun; Kilo Verme Amacı Gütmek

Kilo vermek sağlıklı mı? Obezite standardı “ağır veya hafif” değil , “vücuttaki yağ oranı” = “vücut yağ yüzdesi” dir .

Tıbbi olarak obezite, “yağ dokusunun, vücut bileşenlerinin aşırı kilolu olmaktan ziyade anormal şekilde artan bir oranından sorumlu olduğu bir durum” olarak tanımlanır. Ağırlık aynı olsa bile, spor yapan ve kasları çok olan bir kişi ile aynı kiloda olmayan bir kişinin vücut yağ yüzdesi aynı olamaz. Sizi kilolu yapan kaslar ve kemikler ise, o kişi obez sayılmaz. Bu nedenle vücut yağ yüzdesi değeri önemlidir.

Neden Şişmanlıyorsun

Sağlıklı Bir Şekilde Nasıl Kilo Verilir

Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için “yağ yakarak kilo vermek” önemlidir. Bu diyet ve egzersiz kontrolüne dayanmaktadır. Hızlı kilo kaybı sadece vücut için külfetli olmakla kalmaz, aynı zamanda anoreksiya nervoza, anemi ve anormal adet kanaması gibi çeşitli olumsuz etkilere neden olabilir. İşin püf noktası “yavaşça” kilo vermektir. Önemli olan geçici olarak kilo vermek değil, uzun vadede yağ kaybını sürdürmektir.

Sağlıklı Kilo Vermenin Püf Noktaları

  1. Sabah/öğle yemeğiniz varsa, akşam yemeği için hafif şeyler planlayın.

Veya bir alışkanlık olarak kahvaltı yapmıyorsanız, önceki günün akşam yemeği ile öğle yemeği arasında bir boşluk olacak ve ardından yemek vakti gelecektir.

Kahvaltıyı atlamak için akşam yemeğini çok fazla yemek, şişmanlamayı kolaylaştıran bir alışkanlıktır. Kahvaltı, öğle yemeği ve hafif bir akşam yemeği yemeyi alışkanlık haline getirin.

  1. Yavaş yiyin ve iyi çiğneyin

Doygunluk hissi beyindeki tokluk merkezi tarafından kontrol edilir. Tokluk merkezi beyne gönderilen şekerle çalışır ve iştahı bastırır. Bu tokluk merkezi, yemek başladıktan yaklaşık 20 ila 30 dakika sonra çalışmaya başlar. Yavaş yemek yemek, mide dolmadan beyne gönderilen kandaki şeker miktarını artırır, bu nedenle fazla yemek yemezsiniz. İyi çiğnemeden hızlı yerseniz, tokluk merkezi çalışmadan önce birçok şey yeyeceğiniz için ihtiyacınız olandan daha fazlasını yemeniz kaçınılmazdır.

Ayrıca, iyi çiğneyerek yemek yemek, vücutta verimli bir şekilde sindirilir ve emilir. Sadece yemekten keyif almakla kalmazsınız; “küçük kaşık kullan”, “çay içerken ye” gibi yöntemler de bulmalı ve en az 20 dakikada yavaş yemek yemelisin.

  1. Miktardan daha fazla öğe vardır…

Sağlığın geliştirilmesi için beslenme açısından dengeli yemek gereklidir. İnsanların her gün ihtiyaç duyduğu besin miktarı sabittir, bu nedenle vücudun bunlardan yoksun olması iyi değildir. Sadece sebzeler veya sadece meyveler gibi aşırı dengesiz yemek, fiziksel rahatsızlık ve hastalık gelişimi gibi olumsuz etkilere neden olabilir.

Dengeli bir yiyerek vücudunuz daha fazla yemek istemeyecek ve doğal olarak iştahınızı bastıracaktır.

Ayrıca metabolizma aktif hale gelir ve yağ kolay kolay birikmez. Besin miktarını artırmanın nedeni, doğal olarak dengeli bir beslenmeyi sağlamaktır. İlk olarak, her gün kaç öğün yemek yediğinizi sayın.

Zayıfla için ipucu; sportive.com.tr’den bir beden küçük kıyafet alıp, onun içinde güzel görünene dek kontrollü yemek yiyebilirsiniz.