Kategoriler
İlk adımı at!

Sağlıklı Kilo Almak İçin Pratik Çözümler

Dengesiz beslenme ve hazır gıdaların çok fazla tüketilmesi genellikle kişilerin fazla kilo almasını sağlarken madalyonun diğer yüzü ise kilo alamamaktan şikâyet eden ve ideal kilosuna ulaşmayı başaramayan kişilerden gelmektedir. Kilolarından mustarip olanlar kadar sahip olamadığı kilolardan rahatsız olan kişilerin sayısı da çoktur. Sizlerde kilo alamamaktan rahatsız iseniz ve kilo alabilmek için neler yapılmalıdır merak ediyor iseniz birkaç kolay yöntem ve ipucu ile dilediğiniz kiloya erişebilirsiniz.

Yediklerinizi Not Edin

İdeal kilonuzun altında kalıyor iseniz ihtiyacınızdan daha az besin tüketiyor veya diğer bir deyiş ile almanız gereken kalori miktarının altında kalıyorsunuz demektir. Bu durum her zaman az yemekle ilgili değildir. Düzensiz yemekte benzer etkili yaratacaktır. Düzensin beslenme ise öğün atladığınız anlamına gelir ki durum yine kalori açığını yaratacaktır. Düzensiz yemek yediğinizi düşünüyor iseniz ilk tavsiyemiz ara öğünlerinde bol olduğu bir beslenme programı oluşturmak ve programa sadık kalmanızı istemek olacaktır. Öğün saatlerinizi belirledikten sonra yediğiniz her şeyi not ederek kalori hesaplamanız gerekecektir. Gün boyunca almanız gereken kalori miktarını tutturmak ilk hedefiniz olurken ardından bu oranı aşarak kilo alma sürecini başlatabilirsiniz.

Öğün Sayısı Arttırılmalıdır

Bazı kişiler iştahsızlık yüzünden zayıf kaldığını açıklar. Eğer sizde masaya oturduktan kısa bir süre sonra doyduğunuzu hissediyor iseniz bu açığı öğün sayısını arttırarak doldurabilirsiniz. Öğün sayısı arttıkça sık sık yemek yiyeceksiniz ve sık sık yemek yemeye vücut alıştıktan sonra açlık hormonu daha fazla salgılanacak ve sizde aç olarak yemek sofrasına oturabileceksiniz. Ara öğünlerde ise kuru yemişleri meyveler, meyve suları yiyecek ve içerek kalori alımını arttırırken sağlıklı şekilde kilo alabilirsiniz.

Ne Kadar Yüksek Kalori O Kadar İyi

Eğer iştahınız konusunda herhangi sorununuz yok ise yediğiniz besinlerin kalori oranının düşüklüğünü irdelemeniz gerekmektedir. Yüksek kalorili besinler tüketerek yine kilo almayı başarabilirsiniz. Burada altını dikkatle çizmek isteriz ki yüksek kalori her zaman çok yağlı, çok şekerli veya hazır gıdalar değildir. Kilo almak isterken bol abur cubur tüketerek bölgesel olarak kilo alabilir veya sağlığınızı tehdit edecek etken maddeleri yükseltebilirsiniz. Bu durumu yaşamamak için sağlıklı yüksek kalorili gıdaları tercih etmelisiniz. Kuru yemişler sağlıklı yağları içerir ve kalorileri yüksektir. Bunun yanında yemeklerin yanında makarna ve pilavı bolca tüketebilirsiniz.

Adım Adım İlerleyin

Yemek yeme alışkanlığı kazanmak için her gün masadan bir kaşık fazla yiyerek kalkmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz. Bir kaşık iki kaşık derken porsiyonlarınız büyüyecek ve mideniz büyümeye başladıkça daha fazla yemek yiyebileceksiniz. Bunun yanında kahvaltı özellikle kilo almak isteyenler için çok önemlidir. Güne erken saatte başlayarak sağlıklı ancak yüksek kalorili besinlerle kahvaltı yapmaya özen göstermelisiniz. Uzmanlar akşam saatlerinden sonra yemek yemenin uygun olmadığını dile getirir ancak kilo almak istiyorsanız uyumadan iki veya üç saat önce sağlıklı atıştırmalıklar tüketebilirsiniz. Örneğin ılık ballı ve muzlu süt alınan kalori miktarını arttıracaktır. Kilo alırken biçimli bir vücuda sahip olmak istiyorsanız ise mutlaka spor yapmalısınız. Alınan kilo böylece yağa değil kasa dönüşür ve ideal kilonuzu eriştiğinizde koruma yollarınızdan biri de muhakkak spor ile olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir