Kategoriler
İlk adımı at!

Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı

Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı; Sağlıklı bir vücut inşa etmek için dengeli beslenme, uygun egzersiz, yeterli uyku ve uygun bir yaşam tarzı oluşturmak önemlidir. Bunlar uzun yıllar rahatsız edilirse yaşam tarzına bağlı hastalıklara yol açacaktır.

Ancak, yaşam tarzınızı iyileştirmek zaman alır. Alışkanlıklara “geri dönüş” denen bir olgu vardır ve “bilmeden, asıl alışkanlığa dönersiniz” olur. Bu nedenle, “sürdürülebilir bir aralık içinde zaman içinde yavaş yavaş gelişmek” önemlidir.

Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı
Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı

Her Vücut Özeldir

Farklı insanların sağlıklı bir vücut oluşturmak için farklı yolları vardır.

Bazı insanlar kiloludur ve diyete ihtiyaç duyarlar ama bunun tersi de geçerlidir.

Kişinin bünyesine ve durumuna göre sağlığı geliştirmek gerekir.

Burada sağlıklı bir vücut inşa etmek için gerekli olan temel diyet, egzersiz ve uykuyu tanıtacağız.

Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı

Yemek Yerken Aklınızda Bulundurun

  1. Ara sıra ne yediğinizi kontrol edin Yemeklerinizin miktarı ve içeriği bilmeden önyargılı olabilir. Zaman zaman ihtiyacınız olan miktarda yediğinizi ve besin dengenizin bozulmadığını kontrol edin.
  2. Dışarıda yemeye devam ediyorsanız, dışarıda yemek yemeden önce ve sonra öğünlere göre ayarlayın, dikkatli olsanız bile, aşırı kalorili veya sebzesiz yeme eğilimindesiniz. Önceden dışarıda yemek yemeyi planlıyorsanız, öğünleri önce ve sonra ayarlayın. Ancak seyahat ederken olduğu gibi ayarlanması zor olduğunda keyfini çıkaralım. Ancak aşırı yememeye dikkat edin.
  3. Aşırı yemeye neden olan ortamlar yaratmayın; Aşırı yemeyi önlemek için yemek yeme ortamına da bakmak önemlidir. Yiyecek satın almaktan saklamaya, pişirmeye, servis yapmaya, yemek artıklarına ve temizliğe kadar yiyecekle ilgili tüm faaliyetlere göz kulak olun.

Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı

Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı; Egzersiz Yaparken Aklınızda Bulundurun

  1. Ara sıra adımsayar, aktivite ölçer vb. ile egzersiz/aktivite miktarını kontrol edin. Günlük hayatınızı daha aktif hale getirmek, haftada bir spor kulübünde egzersiz yapmaktan daha iyidir. Çok fazla enerji tüketir. Ev işlerini özenle yapmak veya asansör ve yürüyen merdivenlerden inip çıkmak için merdivenleri kullanmak gibi mevcut yaşam tarzınızdaki aktivitenizi artıracak fırsatları kontrol edin.
  2. Sağlığın geliştirilmesi için gerekli olan aerobik egzersizi, kuvvet antrenmanı ve esnemeyi dengeli bir şekilde gerçekleştirin. Yaralanmaları önlemek ve her egzersizin etkilerini ortaya çıkarmak için dengeli bir şekilde yapın.
  3. Egzersiz ancak devam edebiliyorsanız etkili olacaktır. Fiziksel güç her insan için farklıdır. Rekabetçilik, zayıflık ve kompleks, devam eden egzersizi engelleyebilir. Spora ne için başladığınızı unutmayın.

Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı

Sağlıklı Vücut İçin Yaşam Tarzı; Uyku İçin Aklınızda Bulundurun

  1. Mümkün olduğunca uyku süresini kısaltmaktan kaçının

aktif hale geldikçe, ortalama uyku süresi giderek kısalıyor. Buna ek olarak, iş, ders çalışma veya hobiler için uyumaya daha az zaman ayırdığınız birçok durum vardır. Uyku yoksunluğu genellikle gündüz uykululuk ve yorgunluk olarak kendiniz gösterir, ancak obezite ve yaşam tarzına bağlı hastalıklarla da ilişkili olduğu bildirilmiştir. Günlük sağlığınız için her gün yeterince uyuyun.

  1. Yatmadan önce zihninizi sakinleştirin

Uyku için “zaman” önemlidir ama “kalite” de önemlidir. Yeterince derin uyku çekebilmeniz için yatmadan önce dinlenmeniz önemlidir. Yatmadan önce, odayı karartmak, okumak, kısık sesle müzik dinlemek veya esneme hareketleri gibi nasıl dinleneceğinizi öğrenin ama önce cep telefonunuzu veya bilgisayarınızı kapatın.

  1. Bol güneş ışığı alın

Sabahları belirli bir saatte uyanma alışkanlığı da sağlıklı kalmaya yardım eder. Uyandığınızda, vücut saatinizi sıfırlamak için perdeyi açın ve güneşle birlikte parlayın. Ayrıca güneşe maruz kalma alışkanlığı kazanın çünkü uyuşukluğa neden olan maddeler azalır ve sinir aktivitesini artıran maddeler aktif olarak salgılanır.

sportive.com.tr ile sağlıklı giyinin ve sağlıklı kalın!