Kategoriler
İlk adımı at!

Sağlıklı Yaşamın IN’Leri

Sağlıklı Yaşamın IN’Leri; Şehir yaşantısı, yoğun tempo, günlük hayatın sorumlulukları, stres, heyecan, hareketsiz yaşam insanları günden güne kötü etkiliyor. Yaşam şeklimizin değişmesi insanların sayısının artması ve modern dünya birçok faktör insan ırkını olumsuz etkiliyor. Etkilerini yüz yıllar içerisinde göreceğimiz ve bir kısmı da görmeye başladığımız şu günlerde sağlıklı yaşamak moda oldu. İnsanlar sağlığını koruyabilmek için artık ekstra çaba göstermek zorunda kaldı. Yaşam kalitesini arttırmak tüm bu etkenlerle birlikte zor görünse dahi günlük yaşamda küçük farkındalıklar oluşturarak bu farkındalıkları hayata yaydığımız takdirde sağlıklı kalmak daha kolay olacaktır. Sağlıklı yaşamın In’lerini sizler için araştırdık. İyi okumalar

Kendine Dön!

Sağlıklı yaşamak her zaman fiziksel etkenlerle gerçekleşmez. Kişinin bedenine yatırım yaptığı kadar ruhuna da yatırım yapması gerekir. Sağlık ruhu doyurmakla da gerçekleşebilir. İnsan duygusal bir varlıktır ve çevresindeki iyi ya da kötü her şeyden etkilenir. Kötü olayların üst üste gelmesi veya birikmesi bedensel hasarların oluşmasına neden olabilir. Bilindiği üzere devrin hastalığı olan kanserin en önemli nedeni stres ve mutsuz bir yaşamdır. Dolayısıyla ruh bedeni rahatsız edebilir. Bu durumla karşılaşmamak veya ruhunuzla sağlığınızı korumak ve sağlıklı yaşamak için kendine dönebilirsiniz. Sizi rahatsız eden strese sokan her şeyden arınabileceğiniz bir zaman dilimi oluşturulmalıdır. Bu zaman diliminde meditasyon yapabilir veya müzik dinleyebilirsiniz. Burada esas olan sevdiğiniz ve kendinizi iyi hissetmenize neden olacak bir eylemdir. Spor yapabilir, yazabilir veya güneşin batışını izleyebilirsiniz. Siz nasıl isterseniz.

Sağlıklı Yaşamın IN’Leri
Sağlıklı Yaşamın IN’Leri

Sağlıklı Yaşamın IN’Leri; Yeterli Uyku

Uykunun insan üzerindeki etkileri birçok deneye ve birçok araştırmaya konu olmuş olup uykusuzluk ciddi bir sağlık sorunu olarak görülmektedir. Beden uykuda dinlenir ve sağlıklı yaşamak adına uykunun kalitesi ve uykunun süresi önemlidir. Uzmanlarda günde 6-7 saat mutlaka uyunması gerektiğini vurgularken bu saatlerin paralel olması gerekmektedir. Örneğin her akşam 10:00 ile 06:00 kalkmayı alışkanlık haline getirerek uyku düzeninizi oluşturabilirsiniz. Yetersiz veya dengesiz uyumak depresyondan ölümcül birçok hastalığın sebebi olarak görülmekte olup uyku düzeninizi oluşturarak sağlıklı kalabilirsiniz.

Spor Yapın

Yukarıda insanın ruhu ile ilgilenmesinden değindikten sonra sağlıklı kalmak için bir diğer önemli olay ise egzersiz yapmaktır. Hareketsiz yaşam beden sağlığınızı doğrudan etkiler. Spor mutluluk hormonu salgılanmasının yanında kişinin kendisini daha zinde hissetmesine yardımcı olur ve enerji depolanır. Ruhunuza yapacağınız yatırımı bedeninize de göstermeli ve var oluş mekanizmasına saygı göstererek fiziksel aktivite gerçekleştirmelisiniz.

Sağlıklı Yaşamın IN’Leri; Kişisel Hijyen

2020 yılı kişisel hijyenin önemini bize fazlasıyla gösterdi. Dünya pandeminin pençesinde halen sağlığını korumaya çalışırken öne çıkan en temel konu kuşkusuz ki kişisel hijyen oldu. Dört mevsim vücudun bağışıklığını güçlük tutmak ve bulaşıcı hastalıklardan korunmak için kişisel temizliğe özen gösterilmelidir. Eller sık sık yıkanmalı, düzenli duş alınmalı ve diş sağlığı korunmalıdır. Ayrıca doktorunuz ile düzenli görüşerek rutin kontroller aksatılmamalıdır.