Kategoriler
İlk adımı at!

Salon Egzersizi mi? Sokak Egzersizi mi?

Düzenli spor yapmanın faydalarını artık yeni doğanlar bile biliyor. İnsan vücudu doğası gereği hareketi sever ve kişi kendinizi çok daha enerjik, çok daha mutlu ve çok daha güzel hisseder. İnsanlar bu hareket ihtiyacını evde, dışarıda veya salonda spor yaparak gidermeye çalışır. Bu yazımızda dışarıda veya salonda spor yapmanın yararlarını ve zararlarını vererek seçimi sizin yapmanızı isteyeceğiz.

Salonda Spor Yaparak Elde Edeceğiniz Faydalar

Spor salonunda spor yapmanın ilk avantajı elbette ki ayların veya mevsimlerin öneminin olmayışıdır. Kapalı bir alanda yapacağınız için normal oda sıcaklığında olacak ve dört mevsim spor yapabileceksiniz. Bunun yanında yaptığınız egzersiz ne olursa olsun belki yanlış veya eksik biliyor olabilirsiniz. Spor salonunda ki eğitmenlerden eksik veya doğru bilmediğiniz noktaları öğrenerek etkili bir şekilde spor yapabilirsiniz.

Kişinin egzersiz yaparken beklentisi en verimli şekilde geçirmek ve sakatlanmadan süreci atlatmaktır. Yine salonda bulunan eğitmenlerin de yönlendirmesiyle sakatlanma riskinizi en aza indirmiş olabilirsiniz. Yani spor salonu bu konularda çok daha güvenlidir. Kendi programınızı oluşturma yetisine sahipseniz bile bunu bir uzmana göstermek çok daha doğru olacaktır. Eğitmenlerin de desteği ile en etkili programı en kısa sürede gerçekleştirebilirsiniz.

Spor salonunda sadece siz olmayacağınız için aynı zamanda yeni arkadaş edinebilir yani sosyalleşebilirsiniz. Bu durum motivasyonunuzu arttıracak ve durumun daha keyifli hale gelmesini sağlayacaktır. Özellikle grup derslerinden çok memnun ayrılabilirsiniz.

Salonda spor yapmanın belki de en büyük avantajlarından biri size sunduğu ekipmanlardır. Bu ekipmanların sunduğu olanaklar ile çok daha verimli çalışabilirsiniz.

Salonda Spor Yapmanın Dezavantajları Nelerdir?

En büyük dezavantajlarından biri kişi sayısıdır. Örneğin eğer iş çıkışı gideceksiniz gittiğiniz salonun çok kabalık saatine denk gelmişseniz rahat bir spor gerçekleşmeyebilir. Bu durum aletlerden yeteri kadar yararlanamayacağınızı ve motivasyonunuzu kaybetmenize sebep olabilirsiniz. Ayrıca salonun kalitesini de önemsemelisiniz. Ekipmanların hijyeni doğrudan sağlığınızı tehdit edebilir. Bu durumda spor saatlerinizi değiştirmek en doğru tercih olacaktır.

Sokakta Spor Yapmanın Faydaları Nelerdir?

Eğer salonda spor yapmayı tercih etmiyorsanız ilk aklınıza gelen dışarısı olacaktır. Dışarıda spor yapmanın elbette ki ilk avantajı size temiz bir hava sunmasıdır. Spor salonunun havası ile kıyaslanamayacak kadar temizlikten söz ediyoruz. Oksijeni bol ortamda egzersiz yapmak doğrudan motivasyonunuzu arttıracaktır. Güneşli bir havada spor yapacaksanız D vitamini alacağınız anlamına gelmektedir. Bu vitamin vücut tarafından üretilmez güneş direk vücuda girmesini sağlar.

Dışarıda spor yapacağınız için dilediğiniz her saat sizindir. Bu konuda kısıtlama yaşamadan tamamen özgürsünüz. Dışarıda spor yaparken kimse sizden bir ücrette isteyemez. Yani bu durum cebinize de iyi gelecektir. Bunun için tek yapmanız gereken uygun bir alan seçmek ve programınızı hazırlamaktır.

Sokakta Sporun Dezavantajları

Dışarıda spor yaparken öncelikle kendi denetiminizi sağlamak zorundasınız. Yani disiplini kaybetmek çok kolay olacaktır. Ayrıca sakatlıklara da daha fazla açık olacağınızdan sakatlanma riskiniz salonda göre daha fazladır. Yapmak istediğiniz egzersizlere tam hakim değilseniz yanlış yaparak alacağınız verimi azaltabilir veya kendinizi sakatlama riskinizi de arttırmış olabilirsiniz.

Dışarıda ve salonda nerede olursa olsun her zaman spor yapmaktan geri kalmayın. Mekân seçimi size kalmıştır. Sağlıklı ve sporlu günler dileriz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir