Kategoriler
İlk adımı at!

Spor Kıyafetlerinize Nasıl Bakmalısınız?

Spor daha düzenli ve daha enerjik bir hayatın başlangıcı için önemlidir. Spor kadar spor yaparken giydiğiniz kıyafetlerde önemlidir. Bu kıyafetleri iyi muhafaza etmek ve kullandıktan sonra doğru temizliğini yaparak ilk günkü gibi kullanabilmek için ömrünü uzatabilirsiniz. Aksi halde bu durum hem canınızı hem de cebinizi yakabilir.

Kıyafetlerin Temizliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kıyafetlerinizi doğru temizlemek için öncelikle yıkama talimatlarına göz gezdirmek ve kıyafetin etiketlerini dikkatlice incelemek gerekir. Birçok kıyafet makinede yıkanabilirken bazıları hassas kumaşları ile sadece elde yıkamaya uygundur ve aksi durumda bozulma yaşanabilir. Burada ürünün ne olduğu da önemlidir. Mesela ayakkabılar genelde düşük sıcaklıkta makinede yıkanabilirken kramponlar sadece elde yıkanabilir. Kalıbı sert olan ürünler genellikle makineye atılmaz. Fazla ve sıcak su şeklinin bozulmasına ve işlevinin yitirilmesine sebep olabilir. Bu sebepten her ürünün önce yıkanma koşullarına bakmak önemlidir.

Spor Ayakkabıların Bakımı ve Temizliği Nasıl Yapılmalı

Bazı spor ayakkabılar yıkanabilirken bazılarını ise elde yıkamak önemlidir. Örneğin Nike Air Max gibi kalıplı ayakkabıların makinede yıkanılması önerilmez. Eğer elle temizlik yapılacaksa öncelikle bir kovaya deterjan ve ılık su ekleyin ve bez yahut fırça ile bu karışımı ayakkabılarınıza narince sürün. Eğer koşu ayakkabısı gibi çamurlu bir pislik varsa kuruyken fazlalıkları atmak daha doğru olacaktır. Bağcıklı bir modelse bağcıkları çıkarmak doğru olacaktır. Bağcıkları ister elinizde çitileyin ister makineye atın önemli değildir. Ayakkabınızı bu karışım ile el ile temizledikten sonra şeklinin bozulmaması için gazete kağıtlarını içine koyarak kurumasını bekleyebilirsiniz. Bu aşamada kendi kendine kuruması önemlidir. Bir ısıtıcının ya da kalorifer peteğinin etrafına konulması önerilmez. Kalıbı olan tüm ayakkabılar için bu temizlik yöntemini kullanabilirsiniz.

Aksesuar Temizliği

Spor şapkanız, eldiveniniz, dirsekliklerini veya spor çantanızı temizlemek istiyorsanız etiket kontrolü yapabilirsiniz. Ancak makinede yıkanılması önerilmemektedir. Şapkanızı çok az deterjanlı ılık suda beklettikten sonra durulayabilirsiniz. Dirseklikler için ise temizleme kitleri bulunur eğer sahip değilseniz sadece ılık suda bekleterek ardından kurutma işlemine geçebilirsiniz. Spor çantaları için ise eğer sert bir yapıda değilse makinede kısa programa atabilir veya yine ılık suda bekletme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Terli Kıyafetlerinizi Nasıl Temizlemelisiniz?

Egzersiz kıyafetlerinizi temizlemek önemlidir. Burada dikkat etmeniz gereken ilk nokta yine yıkama talimatlarına göz attıktan sonra makinenin en kısa programına atmak olacaktır. Genelde önerilen 30 derecelik sıcaklıktır. Eğer bu yöntem ile temizlik yapacaksanız asla ama asla yumuşatıcı koymayın. Bu kumaş kalitesini bozacak ve renklerin solmasına neden olacaktır. Eğer mümkünse sıvı sabun ile yıkamak formunu koruması için önemlidir. Kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra yine doğal kurutma yöntemleri kullanmanız önerilir. Kurutma makinesine koymak veya ütülemek ürünün ömrünün çok kısalmasına veya kullanılmamasına sebep olabilir. Eğer makineden çıkardıktan sonra kırışıksa veya kat izi olsun istemiyorsanız askılar ile kurutarak kırışıklığının giderilmesine ve izsiz kurutulmasını sağlayabilirsiniz. Bu yöntemler ile sevdiğiniz spor kıyafetlerinizi çok daha uzun kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir