Kategoriler
İlk adımı at!

Spor Koçu İle Çalışmanın Avantajları

İngilizcedeki karşılığı “Personel trainer” olarak geçer. “Personel training” ise kişiye özel antrenman demektir.

Spor Koçu Çeşitleri

Spor salonunda sizinle birebir ilgilenen, dışarıda açık alanlarda spor yaptıran, uzaktan eğitimle başka şehirlerdeki insanlara spor yaptıran çeşitlerinin yanında bunlara ek olarak beslenmenizle de ilgilenip size destek olan spor koçları bulunmaktadır.

Spor Koçu İle Çalışmanın Faydaları

Sizi her motivasyonunuz düştüğünde motive eder ve tekrardan spora başlamanızı, pes etmemenizi sağlarlar. Sizi sizden daha çok düşünürler. Planlı ve programlı olmayı öğrenirsiniz. Spor koçuyla çalışmanın en önemli faydalarından biri de, düzgün ve hatasız bir şekilde egzersiz yapmanın nasıl olduğunu size öğretecek bir eğitimlerinin olmasıdır. Böylece seni kontrol eden ve hatalarını düzelten biri vardır. Sakatlanma riskini minimuma indirir.

Ayrıca sizi beslenme konusunda da bilgilendirebilirler. Makrolarını hesaplamana ve vücut yağ oranını ölçmene yardımcı olurlar. Senin için en uygun sporu bulup size ona göre bir program hazırlarlar. Eğer bir rahatsızlığınız varsa onlara yönelik bir antrenman programı oluştururlar. Bu sayede belki de spor sayesinde bu rahatsızlığınızdan kurtulabilirsiniz.

Gösterilen hareketleri doğru yapmazsanız, boşa zaman kaybetmiş olabilirsiniz ve sakatlanma riskiniz de çok yüksektir. Spor koçunuz ise doğru şekilde spor yapmanı sağlamak için elinden geleni yapacaktır. Genelde konu kilo vermek olunca çok sabırsız oluruz. Hızlı ve çok verilen kilolar maalesef aynı hızda da geri alınıyor. Kendimize 1 haftada 10 kilo vermek gibi hedefler koyarken buluyoruz kendimizi. Böyle ulaşılmaz hedefler koyarsanız doğal olarak ulaşamazsınız ve yapamayınca da pes edip bırakabilirsiniz. Spor koçunuz sizin gerçekçi hedefler koymanıza yardımcı olmakla kalmayıp aynı zamanda da motivasyonunuzu sağlayacaktır.

Hedeflerinize daha çabuk ulaşmanızı sağlar ve bu da sizin verimliliğinizi arttırır. Bir antrenman programınız olduğu için hem daha verimli hem de spor yapmanız daha çabuk biter. Zaman kaybetmezsiniz.

Sporda motivasyon çok önemlidir. Motivasyonunuz yüksek olursa enerjiniz de yüksek olur ve bu da sizin ruh halinize yansır. Psikolojik olarak çok rahatlarsınız. Sağlıklı bir yaşam için, iyi beslenmek ve düzenli olarak spor yapmak gerekiyor. Bunları alışkanlık haline getirmemiz gerekir. Ama bunlar öyle hemen olacak kolay şeyler değildir. Yıllarca kötü beslenmeye alışıp ve sporsuz yaşadıysanız alışma süreniz biraz sıkıntılı olabilir. İşte bu durumda spor koçunuzun desteği ile bu süreyi çabucak atlatabilirsiniz. Spor salonlarında genelde herkese aynı programı yazıp bırakırlar. Ama spor koçunuz olunca programınız tamamen size özel olur.

Vücut tipinize, yaşınıza, hastalıklarınıza hatta sevip sevmediğiniz egzersizlere göre bir program hazırlanır. İş, okul veya kursa gidiyor olabilirsiniz. Ya da gece çalışıp gündüzünüz boş olabilir. Spor koçunuz olunca bunlar hiç de sorun değil. Çünkü ne zaman uygun olursanız ona göre randevulaşıp, sporunuzu o zaman yapabilirsiniz. Zaman zaman yaptığımız spordan sıkılabiliriz. Canımız hiç gitmek istemez spora. Yine bu durumu spor koçunuza iletirseniz size yeni bir antrenman programı hazırlayıp, sizi tekrar spora bağlayacaktır.

Hiç Mi Zararı Yok?

Sizin için elbette ki olabilir. Çünkü kaytarmanıza asla izin vermezler. Sporda en önemli şey de disiplindir. Bunu bilirler ve siz isteseniz de istemeseniz de bunu size öğretirler. Gösterilen hareket mesela 30 defa yapılacaksa, 29 yapsanız kabul etmezler. Bu durum ilk başlarda canınızı sıkabilir. Para veriyoruz ne istersem yaparım diye düşünüyorsanız boş yere eğitmenlerin de zamanını çalmayınız. Eğer daha sağlıklı olmak istiyorsanız spor koçunuzu dinlemelisiniz.

Herkese Güvenmeyin!

Spor koçu seçiminde çok dikkatli olmanız gerekiyor. Unutmayın ki etrafta sahte koçlar çok fazla. Nasıl ki her spor salonuna gidilmezse, her spor koçuyum diyene de inanmamalısınız. Çünkü biraz spor geçmişi olan birisi kendini hemen eğitmen olarak ilan edebiliyor. Bu sebeple bulduğunuz spor koçunun çalıştırdığı kişilerle konuşmakta da fayda var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir