Kategoriler
İlk adımı at!

Spor Performansını Arttırıcı Kolin Vitamini

Sindirim sistemi için oldukça önemli olan kolin fiziksel ve zihinsel fonksiyonların gelişmesine yardımcı olan vitaminlerden biridir. Her gün alınması gereken bu vitamin B vitamini grubu içerisinde yer alırken ve günlük beslenme rutininde yer almalıdır. Hafıza arttırıcı vitamin olarak da bilinir ve sinirler kaslar ve beyin sisteminde etken rol almaktadır. Kolin vitamini ile tanışarak spor performansından zihinsel fonksiyona kadar birçok olayı iyileştirebilirsiniz.

Kolin’e Yakın Bakış

Kısa bir süre önce keşfedilen bu vitamin suda çözünen ve fazlası vücutta depolanmayan gruptadır. Tek başına vitamin sayılmamakla birlikte B vitamini grubuna alınmaktadır. Vücut tek başına üretemez ve beslenme yolu ile alınır. Beyin ve kas sisteminin işlevini arttırırken aynı zamanda metabolizmanın da düzenli çalışmasına etkilidir. Birçok organa olumlu etkisi bulunur ve vücut direncini arttırır. Uzmanlar kolin vitamini ile kilo kontrolü sağlanacağı yönünde görüş bildirmektedir. Ara öğünlerde kolin içeren besinler tüketerek kilo kontrolünü sağlayabileceğiniz gibi kalp sağlığını da olumlu yönde etkilemektedir.

Kolin İçeren Besinler Nelerdir?

Kolin vitamini daha çok hayvansal gıdaların içerisinde bulunurken bazı bitkisel kaynaklarda da yer alması herkes tarafından kullanılma olasılığını arttırmaktadır. Vücudunuz için oldukça faydalı olan bu vitamin için her gün yumurta tüketebilirsiniz. Bir yumurta günlük kolin miktarının yaklaşık %30’unu karşılamaktadır. Bunun yanında biftek eti başta olmak üzere kırmızı et, tavuk göğsü başta olmak üzere beyaz et, mantar, havuç, brokoli, kinoa, nohut, somon balığı, kuru yemişler ve yeşil mercimek tüketebilirsiniz.

Sporcunun Dostu Vitamin

Spor sadece kasların hareket etmesi demek değildir. Beyin ve kasların iletişimin kuvvetli olması ve koordine şekilde çalışması ile en doğru antrenman yapılmakta olup verim artmaktadır. Antrenmanlarda bu koordinasyonu sağlarken zorlanıyor veya egzersiz esnasında beyniniz kaslarınıza hükmederken gecikiyor ise sebeplerinden biri kolin vitaminin eksikliği olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki beyin tüm vücudumuza hükmeder ve beynin güçlenmesi doğrudan vücudu etkileyecektir. Ayrıca çabuk yoruluyor ve istenilen oranda egzersiz yapamıyor iseniz kolin vitaminin düzenli ve yeterli miktarda alınmasını sağlayarak sporunuzu olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Fazla Alınmasının Yan Etkisi Bulunur Mu?

B vitamini grubunda yer alan bir vitamin olduğu için benzer etkileri gözlemleyebilirsiniz. Örneğin normalden daha fazla terliyor ve terinizde ağır bir koku oluşuyor ise vitamin fazlalığı bu duruma yol açıyor olabilir. Yahut çok fazla tükürük oluşuyor iseniz karaciğer rahatsızlığı yaşayabilirsiniz. Kan basıncınız hızla düşüyor ve kalp ritminiz de bozukluk görülüyor ise doktora danışmalı ve vitamin oranlarına göz attırmanız gerekmektedir. Her şeyde olduğu gibi kolin vitamini de yeterli düzeyde tüketilmelidir. Tüketilmesi gereken vitamin miktarı bünyeden bünyeye farklılık göstereceğinden net oran verilmesi doğru olmayacaktır. Vücudunuza günlük olarak alınması gereken kolin miktarını doktorunuzla belirleyebilirsiniz. Doğanın bize yardımlarını kabul ederek doğru oranda kullanarak spor yaşamanızı destekleyebilirsiniz. Sporla kalın…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir