Kategoriler
İlk adımı at!

Neden Spor Salonuna Gitmiyoruz?

Spor salonları ile ilgili küçük bir araştırma yaptığınızda görürsünüz ki üyelik yapıp sadece birkaç kez gitmiş kişilerin sayısı oldukça fazladır. Çok fazla kişi kalitesi yüksek spor salonuna yazılsa dahi bazı sebeplerden ötürü uğramamak kendince çeşitli bahaneler üretmektedir. Ne gibi sebepler kişileri spor salonundan uzaklaştırıyor ve bu bahaneleri nasıl yenebiliriz? Detayları yazımızda.

Kendi Haklı Bahanelerinizi Düşünün

Spor salonuna kaydolduğumuz halde gitmemizin sebebi kendimize göre son derece haklı olduğumuz bahanelerdir. Spor çantanızın yanınızda olmayışı, çok yorulmanız veya başka bir planınızın olması genelde en çok tercih edilen düşüncelerdir. Bu düşünceler aslında kişinin motivasyon düşüklüğünden kaynaklanmaktadır. Bu noktada kendinizi motive etmekten daha iyi yol yoktur. Çünkü yakın çevreniz ve arkadaş çevrenizin bu konudaki size telkinleri geçici olacaktır. Gerçek hedefiniz iç motivasyonu sağlamak olmalıdır.

İnsanları İzleyin

Motivasyonunuzu arttırmak için öncelikle kendinize idol seçebilir veya diğer insanları gözlemleyebilirsiniz. Spor yaptıkları süreç içerisinde vücutlarında değişimleri izleyerek gelişimizi hayal edebilirsiniz. Bu durum size motive verecek ve kendinizi görmek istediğiniz yere konumlandırabilmek için çalışmalara başlayabilecek gücü kendinizde bulacaksınız.

Hedef Olmazsa Olmaz

Bir şeyi düzenli yapmanın yolu sonuca ulaşmaktan geçmektedir. Bitirme arzusu olmadan devam eden işler askıda veya yarım kalır. Bu sebepten kendinize hedef belirlemeniz mutlak şarttır. Öncelikle kendinize kısa hedefler koymak motivasyonunuzu arttıracak ve size başarma hedefi vererek daha fazla spor yapma isteği duyacaksınız. Burada kendinize sormanız gereken soru ne için spor yaptığınız olmalıdır. Kilo vermek için gidiyor veya güzel bir görünüme sahip olmak için gidiyorsanız programınıza verdiğiniz önemi hedefinize de vermelisiniz. Uzun hedefler koymanın bir diğer sakıncası ise istediğinize ulaşmanın uzun bir süreç alması ve bıkkınlık verebileceğinden motivasyonunuzu kaybederek yine sporu bırakabilirsiniz.

Spor Arkadaşı Edinebilirsiniz

Nasıl kahve içmeye bir arkadaşınızla gittiğinizde daha fazla keyif alıyorsanız spor salonuna giderken de arkadaşınızla koordineli çalışmak daha eğlenceli gelebilir. Sevgiliniz veya arkadaşınızı spor arkadaşı yaparak hem ilişkinize iyi gelecek hem de içsel motivasyonunuzu arttıracaktır. Spor arkadaşınız ile anlaşma seviyenize göre daha kaliteli ve eğlenceli zaman geçirerek gelişiminizi kaydedebilir ve dilediğiniz kadar iddialaşarak rekabeti de işin içine katabilirsiniz.

Gelişiminizi Kaydedin ve Diğer İnsanlar İle Paylaşın

Spor yapan kişilerin gelişimlerini neden sosyal medyadan paylaştığını hiç düşündünüz mü? Bunun sebebi motivasyon sağlamaktır. Bu kişiler kendilerinizi başka türlü göstermeye çalışmak yerine aslında övgü almayı beklemektedir. Övgü alarak kendilerini motive ederek spor yapmalarına neden aramaktadır. Burada diğer insanların tebriklerini alıp dış motivasyonunu yükselterek iç motivasyon sağlamaktır.

Sonuç olarak kendi içinizdeki bahaneleri göz ardı ederek ve iç motivasyonunuzu arttırarak düzenli spor yapma alışkanlığı kazanabilirsiniz. Spor yaparken tek bir nedene bağlı kalmak yerine birden fazla istek kaynağı bularak ve hedefinizi gerçekleştirebilmek için çalışarak alışkanlık kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir