Kategoriler
İlk adımı at!

Spor Salonuna Yeni Başlayanlar İçin İlk Gün Tavsiyeleri

Sağlıklı yaşam için ilk adımı atmak için spor salonuna yazıldınız. Spor salonuna gitmek için evinizden veya işyerinizden çıktınız ve salona vardınız. İşin her zaman en zor kısmı budur. Spor salonunda gözünüze ilk olarak vücudu şekillenmiş kadın veya erkeklere göz atmanızı önermiyoruz. Onların da spora ilk başladığı günlerde sizin gibi göründüğünü unutmayın.  Spor hayatınızda yanınızda olacak ve kendinizi yabancı gibi hissetmemenizi sağlayacak önerilerimize göz atabilirsiniz.

Acemi Gibi Davranmayın

Okula yeni başlamış gibi her şeyi sormak yapacağınız ilk hata olacaktır. Bu yüzden deneyimli bir insan ile ilerlemek en doğru olanıdır. Salon içi yazılı kurallar size daha kaydolmadan aktarılır ancak yazısız kuralları öğrenmek için öncelikle antrenman hocanızdan yardım isteyebilirsiniz. Bunun yanında size sıcak gelen ve arkadaş olabileceğinizi düşündüğünüz başka bir kişinin de yardımını istemekten çekinmeyin. Salona ilk girdiğiniz sizi resepsiyonist karşılar çalışanlardan yardım isteyerek bu süreci kolayca öğrenebilirsiniz. Aletlerin veya özel derslerin yerini öğrendikten sonra daha rahat hissedecek ve normalleşmeye başlayacaksınız.

Vücudunuzu Olması Gerekenden Daha Fazla Yormayın

Spora yeni başlayan kişiler hedeflerine en kısa sürede ulaşmak için gereğinden fazla antrenman yapar ve bu da telafi edilemez sakatlıkların yaşanmasına neden olabilir. Bu sebepten kas kütlenize ve kilo verme oranınıza göre belirlenen programın üzerine geçilmemelidir. Örneğin ilk gün salonda dört saat gibi bir süre geçirmek hiç mantıklı değildir. Yavaş yavaş tempoya alışmak gerekir ve kademeli olarak egzersizlerinizi arttırmanız en doğrusu olacaktır. Antrenmanlardan sonra vücudun dinlenmesi çok önemlidir.

Spor Çantası Önemlidir

Spor salonuna sadece kıyafetlerini giyerek gitmek mantıklı değildir. Mutlaka bir spor çantası edinmelisiniz ve içine küçük boy bir şampuan, havlu, deodorant, su ve duş için terlik koymayı unutmayın. Eğer spor yaparken kitap okumak veya müzik dinlemek istiyorsanız yanınıza alabilirsiniz. Eşyalarınızı dolabınıza koyduktan sonra ise mutlaka anahtarını alın ve unutmayacağınız bir yere koyun. Cepli bir takım tercih ettiyseniz yanınızda da taşıyabilirsiniz.

 

Isınmadan Egzersizlere Başlamayın

Kuvvet antrenmanı yapmadan önce mutlaka ısının! Kan akışınızı hızlandırmadan ve kasları ısıtmadan egzersizlere başlamak vücudun daha fazla yorulması anlamına gelir ve sakatlığa sebep olabilir. Bu yüzden bir eğitmenden esneme hareketleri için yardım almayı ihmal etmeyin. Burada en önemli adım kendinizi çok fazla zorlamamaktır. Kuvvet hareketlerinin ardından bir süre kardiyo yaparak etkili bir gün geçirebilirsiniz.

Tek Yönlü Egzersizler Uygulamayın

Spora yeni başlayan kişilerin genellikle ilk yapacağı şey kol kaslarına dikkat etmektir. Ayna karşısında kol kaslarının nasıl göründüğüne bakar ve kol kaslarını çalıştıracak egzersizlere yönelirler. Sadece tek kası çalıştırmak yerine birden fazla kasınızı çalıştıracak egzersizler seçmek daha doğru olacaktır. Örneğin: Bench press- squat- deadlift- row gibi egzersizler ile kas oranınızı daha hızlı arttırabilirsiniz. Aynı zamanda vücudunuzun da daha hızlı ve doğru şekle girmesini sağlayabilirsiniz. Son olarak ise spordaki ilk gününüzde power rack bölgesinden uzaklaşmayın ve çekinmeden yeni yaşam alanınıza alışma sürecini çabuk atlatın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir