Kategoriler
İlk adımı at!

Spor Yapmak için En Uygun Zaman

Sporu günlük hayatında boş zamanların gerçekleştirilen bir aktivite olarak görüyor ancak istediğiniz ölçüde başarı gösteremiyorsanız antrenmanlardan en fazla verimi almak için irdelemeniz gereken konulardan biridir. Günün belirli saatlerinde yapılan antrenmanlar daha mı etkiliyor oluyor? Veya yanlış bir zamanda mı spor yapıyorsunuz diye merak ediyorsanız doğru yerdesiniz.

En İdeal Zaman Sizin İçin Ne Demek?

Elbette ki hayatta yerine getirmeniz gereken sorumluluklar bulunuyorsa günün bazı saatlerini pas geçmek zorundasınız. Örneğin çok geç saatlere kadar çalışıyorsanız sabah antrenmanlarında çok fazla verim almayı beklememelisiniz. Yahut işe gitme saatiniz erken saatlerde ise sabah egzersizlerine yine tam motive olmanız beklenemez. Bu durumlarda sizler için en uygun saat yaşam biçiminize en uygun zaman aralığı olmalıdır. Şu an sizin için uygun saatleri aklınızdan geçirin ve içlerinden bir tanesini uygulayın.

Güne Merhaba Demenin En Güzel Hali: Sabah Sporu

Sabah saatlerinde yahut uyandıktan bir saat sonra yapılan sporun çok sağlıklı olduğu ve kişinin yaşam kalitesini arttırdığı bilinmektedir. Aynı zamanda bu sayede gün içerisinde çok daha dinç ve enerjik olabilirsiniz. Eğer günlük yaşamınız sabah sporuna izin veriyorsa mutlaka düşünmelisiniz. Örneğin sabah yogası ile güne başlayarak kaslarınızı esnetebilir ve yeni güne çok daha kolay hazırlanabilirsiniz. Çok erken saatlerde ile gitmeniz gerekmiyorsa kendinize en azından bir yirmi dakika ayırarak hayatınızı olumlu yönde etkileyebilirsiniz.

Uzmanlara Göre Öğlen Sporu En İdeal Olanı

Eğer sabah sporu size cazip gelmediyse veya yapacak fırsatınız yoksa üzülmeyin! Araştırmalar ve uzmanların ortak kanısına göre en verimli saatler öğlen saatleri. Esnekliği arttırmak ve kas ve eklemlerinizi güçlendirmek istiyorsanız bu vakitleri değerlendirmelisiniz. Güne başlayan vücut hareket ettikçe ısınacak ve bu da yapacağınız egzersizden daha fazla verim almanızı sağlayacaktır. Bu saatlerde yapılan egzersizler aynı zamanda sakatlanma ihtimalini de ciddi oranda düşürmektedir. Yine yapılan araştırmalara göre bu saatlerde vücut direnci çok fazla olduğundan günün yorgunluğu henüz bedeni sarsmadığından çok daha verimli ve istekli spor yapabilirsiniz. Eğer gün içerisinde ayırabileceğiniz bir saatiniz var ise bunu mutlaka değerlendirmelisiniz. Çalışıyorsanız iş yerinize yakın bir salona giderek öğlen arasını çok verimli bir şekilde spor yaparak geçirebilirsiniz.

Sinir Sisteminin En Hazır Olduğu Zaman: Akşam Saatleri

Bilinen yanlışlardan biri de uyumadan önce yapılan sporun zararlı olduğudur. Sabah yapılan spor kadar akşam saatlerinde veya uyumadan yapılan sporun da faydası bulunmaktadır. Metabolizma hızınızı arttırmak istiyorsanız elbette sabah sporu kadar verimli olmayacaktır ancak hala aynı oranda kalori miktarını yakabilirsiniz. Yine yapılan araştırmalara göre sinir sisteminin en aktif olduğu ve beden gün içinde sürekli hareket halinde olduğu için ağır egzersizler yapmaktan hoşlanıyorsanız doğru zamandır.

Her Zaman Spor

Günün hangi saatinde olursa olsun elbette ki spor düzenli yapıldığında yaşam kalitesini arttırırken aynı zamanda daha enerjik ve zinde hissetmenizi sağlarken fiziksel olarak güçlenmenin yanı sıra bağışıklık sisteminizi de güçlendirecektir. Bu adımları yaşamak için günün hangi saati olursa olsun mutlaka spor yapın. Sporu düzenli hayatınıza aldıktan sonra günün saatlerini keşfederek en uygun zamanı seçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir