Kategoriler
İlk adımı at!

Sporcu Sağlığı İçin Ekipmanlar

Spor yapmak sağlıklı ve eğlenceli bir aktivite olabilir ancak her zaman sağlığınızı korumayabilir. Eğer ağır sporlar yapıyorsanız dikkatli olmanız gerekir. Yapılan her sporun hem zorluğu hem de tehlike yanları vardır. Her sporcunun kendine göre önlemlerini alması gerekir. Alınan önlemler sonucunda sağlığınız tehlikeye girmez.

Sporcuların sağlığının zarar görmemesi için ekipmanlar vardır. Bu ekipmanlar ile kısmen de olsa vücudu korumak mümkündür. Dışardan alınacak bir darbe ya da nefes alma zorluğu gibi spor yaparken yaşayacağınız birçok zorluk vardır. Bunların önüne tamamen geçemezsiniz ancak bazı ekipmanlar ile daha az zarar görürsünüz.

Dizlik

Bacaklar spor yaparken en çok çalışan yerlerden. Günlük hayatta da sık sık bacağımızın başına bir şeyler gelir. Bir yere çarpabiliriz ya da düşebiliriz. Bunlar günlük hayatta çok zarar veren durumlar olmasa da söz konusu spor yapmak olduğu zaman zarar verebilir.

Sporcular ağır ve yorucu sporlar yapar ve bu sporlar kolay değildir. Bir de işin içine rekabet giriyorsa başlarına birçok şey gelebilir. Spor yaparken düşme ihtimali çok yüksektir. Düşmemek için bir şey yapamazsınız ancak düştüğünüz zaman en az zararı görmek için dizlik kullanabilirsiniz. Dizlik dizlerinizin çok zarar görmemesini sağlar.

Ayak Bilekliği

Spor yapmak hem zor hem de yorucudur. Bu nedenle fiziksel olarak zarar görebilirsiniz. Bedenin güçsüz bölgeleri olan bilekler zor gelişir. Gelişene kadar bileklere dikkat etmek gerekir çünkü kolayca incinebilirler. Ayak bilekliği ile ayak bileklerinizi koruyabilirsiniz. Bir zarar geldiği zaman da ayağınızı sarabilirsiniz.

El Bilekliği

Eller ve el bilekleri genel olarak güçlü değildir. Güçlendirmek içinse çok çalışmak gerekir. Bu çalışma sürecinde sporcuların bileklerinin zarar görme ihtimalleri yüksektir. El bileğinin zarar görmemesi için el bilekliği kullanılabilir. Bu bileklikler el bileklerinin eğilip bükülmelere karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Dayanıklı bir bileğiniz olana kadar bileklik kullanmanız sağlığınız açısından daha faydalı olacaktır.

Kafa Bandı

Spor yaparken hiçbir yerimiz koruma altında değildir. Her an başımıza bir şey gelebilir. En çok kafamızı korumamız gerekir. Bu nedenle kafa bantları vardır. Kafa bantları sporcuların sağlığı düşünülerek tasarlanan bantlardır. Bu bantlar ile kafanıza alacağınız herhangi bir darbeye karşı daha dayanıklı olabilirsiniz. Kafa bandı kullanmanız sağlığınız için faydalı olacaktır.

Bileklik

Bileklik spor yaparken birçok sporcunun kullandığı ekipmanlardan biridir. Bileklik olmadan oynanmayan spor dalları vardır. Bileklikler hem ellerinizin hem de ayaklarınızın bileklerini korur. Korunan bilekler spor yaptığınız anda zarar görmez .

Bileklik ile spor yaparken yaptığınız ani hareketler bileklerinizi çok zorlamaz bu nedenle spor severlerin bileklik kullanması önerilir.

Baldır Bandajı

Futbol gibi bacaklarınızı kullanarak bir spor yapıyorsanız bacaklarınızı bir o kadar da koruma altına almanız gerekir. Ayak bileğinden baldırınıza kadar bacağınızın her heri zarar görmeye açıktır. Bu sebeple bacak sağlığı için bir çok ekipman vardır. Bunlardan biri de baldır bandajıdır.

Baldır bandajı bacağınızı kullandığınız süre içinde dışarıdan gelen darbelerin büyük zarar vermesini engeller. Eğer bacağınızı sürekli hareket ettirmeniz gerekiyorsa baldır bandajı kaslarınızda olacak kasılmaları da engeller. Bu nedenle bir çok sporcuya tavsiye edilir.

Kask

Kask denilince aklınıza direkt motorcu kaskları gelebilir. Evet motor kullananlar için kask oldukça önemlidir. Kesinlikle kasksız motor kullanmamaları tavsiye edilir. Ancak kask yalnızca motor kullananların takması gereken bir ekipman değildir. Bazı spor dalları için de kask oldukça önemlidir. Kask takmadan çıkılmaması gereken spor dalları vardır. Bu sporlarda zarar görülmemesi açısından kask takılması oldukça önemlidir.

Amerikan futbolu gibi sporlarla da uğraşan sporcuların kesinlikle kask takmaları gerekir. Kask takmadan sahaya çıkmaları yasak olan sporcuların kafalarına alacakları herhangi bir darbe sağlıklarını ciddi anlamda tehlikeye sokabilir. Bu sebeple Amerikan futbolu ya da  benzeri sporlarda kesinlikle kask takılması, dikkatli olunması gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir