Kategoriler
İlk adımı at!

Sporla Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirmenin Yolları

Her vücudun dışarıdan gelen biyolojik ve fiziksel etkilerden korunması için sağlam bir bağışıklık sistemi oluşturulmalıdır. Bu bağışıklık sistemi ise dengeli ve düzenli beslenme ayrıca spor yaparak oluşturulmaktadır. Her bireyin bağışıklık sisteminin durumu farklılıklar gösterse de güçlendirmenin veya güçlü tutmanın yolları değişmemektedir. Bu üç özelliği sizlerde evinizde sağlayarak kendinizi dışarıdan gelecek olumsuzluklara karşı koruyabilirsiniz.

Sporun Bağışıklık Sistemi ile Nasıl Bir İlişkisi Vardır?

Öncelikle düzenli spor yapmak kişiye en fiziksel hem de psikolojik olarak güçlü bir dayanak oluşturmaktadır. Size özel hazırlanan veya kendinizin hazırlayacağı egzersiz programı ile daha enerjik ve fizyolojik olarak da daha güçlü bir beden oluşturabilirsiniz. Bu egzersizlerin psikoloji üzerine de olumlu etkileri bulunmaktadır günlük işlerinizde motivasyonunuzun artacağı gibi kaygı ve sinir sistemindeki yıpranmaları en aza indirgeyecektir.

Fiziksel yapılan egzersizler bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi aynı zamanda psikolojik desteğinde sağlandığı desteklerden biridir. Uzmanların araştırmalarına göre düzenli egzersiz yapan kişilerin vücudundaki antikor üretimi yapmayan kişiye göre %15- 30 arasında artış göstermektedir. Bunun yanında egzersizler sırasında vücudun virüslerle savaşan kan kısmının özelliklerinin de kalitesi ve değeri artmaktadır. Böylece virüs, enfeksiyon ve bakterilere karşı vücudunuz daha güçlü şekilde savunma yapacaktır.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Uyarmak isteriz ki spor bağışıklık sistemini güçlendiriyor diye tüm gün kendinizi egzersizlere vermenizde doğru olmayacaktır. Organizmanızı yoracak şiddetli egzersizler ve uzun periyodlar yerine orta ve düşük fiziksel egzersizler yapmak daha etkilidir. Bu sayede psikolojik ve fizyolojik etkilerden olumlu etkilenirsiniz. Bedeninizi fazla yorduğunuz takdirde yorgun düşer ve bağışıklık sistemini güçlendirmek bir yana dışarıdan gelen etkenlere açık kapı bırakabilirsiniz. Yerinde ve kararında egzersiz yaparak savunma mekanizmanızı güçlendirmek en doğru hareket olacaktır.

Düzenlilik Esastır

Hangi egzersizi yapıyor olursanız olun doğrudan kan basıncınız yükselecek ve artan vücut ısısıyla beraber terleme oranınız artacaktır. Önemli olan kısmı da budur. Bu yüzden spor ekipmanlarına veya büyük bir spor alanına ihtiyacınız yok ve evinizden de pekâlâ bu egzersizleri yapabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta egzersizlerin sizi yormadan desteklemesi ve bir programınızın olmasıdır.

Egzersiz Önerileri

Evinizde sizin için en uygun zaman ve yer neresi ile sadece vücut ağırlığınız ile yapabileceğiniz egzersizler:

 • Lunge
 • Wall Squat
 • Push Up
 • Crunch
 • Wall Push

Gibi egzersizler olabilir. Yahut doğrudan direncinizi arttırmak isterseniz:

 • Leg Curl
 • Shoulder Press
 • Biceps Curl
 • Leg Curl
 • Leg Extensiyon
 • Thera Band

Tercihlerinizden bir veya birkaçı olabilir.  Bu egzersizleri yaparken bedeninize göre program oluşturmayı ihmal etmeyin. Eğer spora yeni başlayacak veya ara verdiyseniz vücudun ihtiyacına ve kaldırabileceğine göre set sayılarını düzenleyin. Esas düşünce çok fazla hareket yerine zamandan da tasarruf ederek az, etkili ama düzenli egzersiz yapmak olmalıdır.

Yukarıda yer alan bilgiler ışığından sizde evinizde bağışıklık sisteminizi güçlendirebilir ve hem ruhunuzu hem de bedeninizi bakterilere karşı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir