Kategoriler
İlk adımı at!

Stressiz Yaşamın Sırları

Stresli bir yaşam hayatın keyfine varılamadan zamanın akıp gittiği şeklidir. Günlük hayatın getirdiği sorumluluklar, sınavlar, iş hayatı veya kişinin anlık mutsuzlukları stresin ortaya çıkmasına neden olabilir. Stresi azaltmak veya kişinin rahatlamasının zor olduğu ise tabudan başka bir şey değildir. Stresle başa çıkmanın ilk koşulu farkındalıktır ve bu farkındalığa eriştiyseniz rahatlamak için neler yapmanız gerektiğini bilmek hayat için önemlidir.

Stresin Tanımı

Her insan hayatının bir döneminde bu sessiz ve dilsiz olan rahatsızlığa en az bir kere kapılır. Vücudun bir sebepten ötürü farklı bir yapı haline girmesinden ötürü gerginlik oluşur ve bu gerginlik stres olarak tanımlanır. Bazen bu dönem kısa süreli gerçekleşse de bazen ise uzun sürelidir ve kişi hayatının bir parçası olarak stresi kabul ederek onunla savaşmaya çalışmaz. Ancak stres sadece yaşamın enerjisini değil bireylerin sağlık durumlarını da tehdit etmektedir. Uzun süreli stres yaşamak depresyona, kalp sorunlarına, beyin sorunlarına neden olabilecekken kan basıncının hızla yükselmesi ile tüm iç organları da tehlikeye atmaktadır. Ayrıca çağımız hastalıklarından biri olan kanserinde temelinin stres olduğunu anımsamak gerekir.

Stres Olduğunuz Anı Hatırlayın

Geçici stres atakları geçiriyorsanız öncelikle hangi olayların sizi rahatsız ettiğini düşünmelisiniz. Bazen bunu fark etmek güçtür. Küçük küçük bir olay tetikler ve siz son damlada durumun farkına varabilirsiniz. Bunun için sizi kaygılandıran veya endişeye sokan olayları tespit ederek yenilenmesi halinde hazırlıklı olmanızı sağlayabilirsiniz. Uzun süreli stres dönemindeyseniz ise yine meselenin kökenine inmek ve sizi strese sokan her şeyden kurtulmayı denemek en doğrusu olacaktır. Genel olarak hangi anların sizi kaygılandırdığını dilerseniz fiziksel olarak da irdeleyebilirsiniz. Örneğin kaygılanan insanların genellikle omuzları, boyun ve çene kasları gerginleşir ve dudaklarınızın kasıldığını hissedebilirsiniz.

Yaşadığınızın Simgesi Nefes Almak

İnsanın her zaman yaptığı ve genelde çok önemsemediği bir harekettir nefes almak. Oysaki mutluluğu getiren ve bu dünyadaki varlığımızın kanıtı olarak nefes almayı önemsemeli ve doğru nefes almayı öğrenmeliyiz. Kişi heyecanlı, mutlu veya kaygılıyken kısa kısa ve hızlı nefes almaktadır. Bu durum kalp ritmini değiştirdiği gibi kan akışını da hızlandırmaktadır. Bu sebepten ki bu anlarda derin nefes almak aklınıza ilk gelen şey olmalıdır. Dilerseniz rahat bir yere uzanabilir veya elleriniz ile karnınızı tutarak derin bir nefes alıp nefesi içinizde hissedip yavaşça burnunuzdan verebilirsiniz. Bu tekniği birkaç dakika uyguladıktan sonra kendinizi daha rahat ve stresten arınmış olarak bulabilirsiniz.

Egzersiz Yapmak

Anlık bir olay yaşadığınızda gerginliğinizi üzerinizden atmak için basit egzersizler yapabilirsiniz. Örneğin ellerinizi görebileceğiniz bir yere koyarak parmaklarınızdan da güç alarak avuçlarınızı sıkıp bırakabilirsiniz. Dünyaca ünlü birçok kişinin de uyguladığı bu yöntem gerginliğin atılmasına yardımcı olmaktadır. Anı kurtarıp bu durumu ömre yaymak için ise düzenli egzersiz yapmak gerekmektedir. Dilediğiniz bir spor dalında egzersiz yapmak öfkenizi kontrol etmenizi sağlarken stresin vücudunuza kötü etkilerinden de korunabilirsiniz. Çok stresli bir işte çalışıyorsanız uzmanlar yüzmenin, bisiklete binmenin veya yürümenin çok olumlu etkileri olduğunu söylemektedir.

Altın Tavsiyeler

Stresten kurtulmanın en iyi yollarından biri olumlu düşüncedir. Bakış açınızı değiştirerek ve daha iyimser bir tavır sergilemek sizi rahatlatacaktır. Ayrıca birçok araştırma gülmenin beyine olumlu sinyaller gönderdiğini ve kişini bir süre sonra bu sinyallere inandığını belirtmektedir. Bu yüzden gülümseyerek ve sevdiğiniz kişilerle vakit geçirmeyi yaşam tarzınız haline getirebilirsiniz. Sizi endişelendiren durumlardan uzaklaşmak için kendinize zaman ayırabilirsiniz. Kişisel gelişim kitapları, doğa yürüyüşleri veya hobilerinizden faydalanarak odağınızı kendinize çevirmek streste kurtulmanın en etkili yolları arasındadır. Unutmayın bu dünyadaki en değerli şey sizsiniz. Sağlıklı beslenme, düzenli spor ve olumlu düşünce ile stres sizde uzun süre tutunamayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir