Kategoriler
İlk adımı at!

Tabletle Tüm Gün Oynayan Çocuklara Gerçek Oyun Önerileri

Teknoloji çağında dünyaya gelen çocuklarda baş gösteren en önemli sorunlardan birisi, çocukları telefon ve tabletlerle büyüyor olmaları. Ebeveynlerin en çok şikayet ettiği noktalardan biri olan tablet ve telefonları, çocukların hayatından çıkarmak zorundasınız. Özellikle gelişim çağındaki bir çocuğun farklı aktiviteler ile uğraşması, ilerleyen yaşları için önem taşıyor.

Çocukları Tablet ve Telefondan Nasıl Uzaklaştırabiliriz?

Teknoloji dünyasında ebeveynlerin çocuklarını oyalamak için en sık başvurdukları yöntem, çocukların eline tablet ve telefon vermek. Bunu yaparak çocuklarınıza ve onların gelişim sürecine ciddi zararlar verdiğinizi bilmeniz gerekiyor. Günümüzde büyüyen çocukların, genelinde obezite sorununun görüldüğü gözlemleniyor. Bunun en büyük etkilerinden biri, çocukların sürekli telefon tablet ve bilgisayar başında olmaları. Bu çocukların hareketsiz kalmasına ve buna bağlı olarak kilo problemleriyle uğraşmalarına neden oluyor.

Tabletle Oynayan Çocuklarda Dikkat Eksikliği Görülüyor

Çocuğunuzun gelişim sürecinde yaptığı aktiviteler, başarısında ciddi bir rol oynuyor. Eğer çocuğunuzun başarılı ve özverili bir birey olarak yetişmesini isterseniz, tablet ve telefon bağımlılığının önüne geçmelisiniz. Tablet ve telefon bağımlılığı, çocuklarda dikkat eksikliğine neden oluyor. Buna bağlı olarak çocuklar okulda ve sosyal hayatlarında başarı gösteremiyorlar. Zekalarını geliştirecek ve eğlenebilecekleri oyunlar araştırmaları ve çocuklarınızı bu oyunlara yönlendirmelisiniz.

Çocukların İlgisini Çekebilecek Aktiviteler

Çocuklarınızın zeka gelişimlerinde sizin onlara ayırdığınız ve birlikte yaptığınız aktivitelerin de önemi büyük. Bununla birlikte, çocuklarınızın tablet ya da bilgisayarla oynaması yerine, gerçek oyuncaklarla oynamasını sağlayabilirsiniz. Seçtiğiniz oyuncakların çocuğunuzun zekasına katkı sağlayacak oyuncaklar olduğuna da özen gösterin. Böylece dikkatini tablet ve telefondan çekip daha yararlı aktivitelere yönlendirmesini sağlayabilirsiniz. Çocuğunuza dışarıda oynamanın, koşmanın ve buna benzer aktivitelerin verdiği keyfi tattırmalısınız. Bu anlamda ebeveynlere büyük görevler düşüyor.

Çocuklarınızla Geçirdiğiniz Zamanı Arttırın

Ebeveynlerin çocuklarıyla geçirdiği zamanın, çocukların sosyalleşmesindeki etkisi çok büyük. Bu nedenle çocuklarınıza daha fazla zaman ayırarak, onların tablet ve telefona ayırdıkları zamanı kısaltmak biraz da sizin elinizde. Aile yürüyüşlerine çıkmak, hafta sonu pikniğe gitmek, top oynamak, çocuklarınızın dikkatini farklı yerlere çekmesini sağlar. Bununla birlikte çocuğunuzu ilgi duyduğu bir sporun eğitimlerini alması için bir kulübe yazdırabilirsiniz. Örneğin yüzme, çocuk gelişimine büyük katkılar sağlayan bir spor dalı. Bununla birlikte, voleybol, basketbol gibi takım oyunları oynamasını sağlayıp, sosyal becerilerini geliştirmesine olanak tanıyabilirsiniz. Bu anlamda iplerin sizin elinizde olduğunu unutmayın.

Çocuklarınıza Sporun Hayatlarındaki Önemini Aşılayın

Spor, ebeveynlerinin hayatlarında büyük önem taşıdığı kadar, çocukların da hayatında oldukça önemli bir yere sahip. Başarılı bir çocuğun anahtarı spor yapmaktır. Spor yapan çocukları yapmayan çocuklarla karşılaştırdığınızda, aradaki farkı gözlerinizle görmeniz mümkün. Spor, çocukların zeka gelişimi ve sosyal becerileri konusunda ciddi bir yere sahip. Spor yapan bir çocuğun daha özgüvenli bir girişken olması, ona hayatının her yerinde daha fazla kapı açılmasını sağlar. Çocuğunuza da bunları onun anlayabileceği bir dille aşılamanızda fayda var. Sporu, çocuğunuzun hayatının bir parçası haline getirmelisiniz.

Spor Çocukların Beyin Yapısını ve Düşünme Yetisini Geliştirir

Bir çocuk ne kadar çok düşünebileceği ve kafasını çalıştırabileceği aktivitelere yönlenirse, hayatında o kadar çok başarı sağlar. Bunu telefon ve tablet üzerinden oynadığı oyunlarla sağlaması mümkün değil. Bu nedenle çocuğunuzu zihinsel gelişimini destekleyecek aktivitelere yönlendirin. Bu aktivitelerin başında yine sporun geldiğini söylemek mümkün. Spor dallarının çok çeşitli olması, çocuğunuzun illa ki bir alan ilgi duyması konusunda avantaj sağlar. Bununla birlikte bir oyun olarak nitelendirebileceğiniz için, spor çocuklara cazip gelebilir. Tek yapmanız gereken şey, çocuğunuzun için en uygun sporun hangisi olacağını bulmak. Böylece hem keyifli vakit geçirmesini hem de gelişimini sağlıklı bir şekilde tamamlamasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir