Kategoriler
İlk adımı at!

Vücudun Dinlenmeye İhtiyacı Var Mı?

Vücut gelişmesinde etkili olan etkenlerin başında düzenli beslenme, doğru antrenmanlar ve uyku düzeni geldiği doğrudur. Ancak tüm bunların eksik kaldığı nokta vücudun dinlenmeye de ihtiyacı olduğudur. Antrenmanların yapıldığı esnada vücuttaki kaslar kasılır ve bir sonraki antrenmana kadar bu kaslar kendisini daha fazla güçlendirmeye çalışır. Bu sebepten antrenmanların kendisini geliştirmek için çok önemli olduğu da bir gerçektir. Antrenman yapmak vücudun kendisini geliştirirken bunu sürekli hale getirmek ve vücudu dinlendirmeden devam etmek gelişmeyi engelleyen durumlar arasındadır. Doğru dinlenme uygulayarak gelişimin sağlayabilirsiniz.

Antrenman Yapılarak Dinlenilir Mi?

Bazı kişiler dinlenme sürelerin de de spordan uzak kalmak istemez. Bunun çözümü bu süreçte daha hafif egzersizler yapmaktan geçmektedir. Dinlenme sürelerinde kasları yormadan egzersiz yapmak önemlidir. Örneğin ağırlık çalışıyor iseniz rutin programın yarısı kadar ağırlık kaldırabilirsiniz. Veya herhangi bir spor branşında ilk gününüzmüş gibi değerlendirebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken husus kasların yorulmaması ve herhangi bir travma yaşamamasıdır. Dinlenme günlerinden de verim almak isteyen kişiler bu yöntemi tercih edebilir.

Dinlenme Günlerini Verimli Kullanma

Boş geçmeden her gününüzü sporla geçirmek istiyorsanız bu zamanlarda kardiyo çalışabilirsiniz. Kasların toparlanması ve yenilenmesi için kardiyo oldukça etkili bir yöntem olup yaptığınız branşa da yatırım yapabilirsiniz. Dilerseniz bu günleri açık havada geçirmek de doğru olacaktır. Örneğin kısa bir sahil yürüyüşü veya koşusu düzenleyebilirsiniz. Bir saati aşmayacak koşu ve yürüyüş dinlenme gününüzde hem sizi yormayacak hem de kaslarınıza olumlu etki edecektir.

Set Aralarında Dinlenme Doğru Mudur?

Set arasında dinlenme zaruridir ve kasların gelişmeye devam edebilmesi için mutlaka bu ara verilmelidir. Vücudunuza çok baskı yaptığınız da bu durum gelişmenizi olumsuz etkileyebileceği gibi sakatlıklara da yol açabilir. Bu ara ne çok az ne de çok fazla olmalıdır. Çok uzun bir mola verilmesi kaslarınızın yeniden soğumasına neden olabilir. Örnek dinlenme süresi için eğer kuvvet antrenmanı yapıyor iseniz set aralarında iki dakika önerilirken dayanıklılık antrenmanlarında bu süre bir dakika ile sınırlandırılmıştır.

Dinlenme Nasıl Yapılmalıdır?

İki antrenman arasındaki süreç dinlenme olarak tanımlanmaktadır. Aralıksız yapılan egzersizler hem verimliliği düşürür hem de hormonları olumsuz etkiler. Farklı kas gruplarını çalıştırarak dinlenme günlerini oluşturduğunuzu düşüncesiniz dahi bu etkili bir çözüm değildir. Bu sebepten uzmanlar kişilerin 3 veya 4 gün antrenman yapmasını önermektedir. Belirli bir bölge çalışıyor iseniz iki antrenman arasında en az iki gün beklemek gerekir. Sürekli aynı kas gruplarının çalıştırılması kaslarınıza, kas liflerinize ve sağlığınıza kötü etki edebilir. Beslenme programı oluştururken dikkat edilen husus her şeyin dozunda olması gerekirken antrenmanlar da aynı düzeyde ilişkilendirilmeli ve beden üst üste çok yorulmamalıdır. Kas liflerinizde oluşacak herhangi bir sağlık sorunu daha uzun süre antrenman yapamamanıza neden olabilir. Her zaman her şeyin başı sağlıktır ve sağlığınızı düşünerek vücudunuzun dinlenmeye de ihtiyacı olduğu gerçeğini kabul ederek bilinçli spor yapılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir