Kategoriler
İlk adımı at!

Vücut Geliştirme Fitness Değildir

Birçok spor sever işin içine tam girmeden ne istediğini anlayamaz ve yeterli bilgiye sahip olmadan yanlış spora yönlenebilir. Bu yazımızda en fazla karıştırılan temelde birbirine yakın ancak özele indikçe farklılaşan ve sonuçlarında da gözle görülür farklar olan fitness ve vücut geliştirme arasında farklardan söz edeceğiz. Bu sayede ne istediğinizden emin bir şekilde yola çıkabilirsiniz. İyi okumalar.

Fitness Nedir?

Kelime anlamı olarak fit bir beden demektir. Türk Dil Kurumu sözlüğünde ise sağlıklı yaşam olarak kabul edilmiştir. Ülkemizde daha çok egzersizlerin ismi olarak kullanılsa da aslında tamamen sağlıklı yaşama odaklanan bir spor dalıdır.

Neden Fitness Yapmalıyım?

Kas dayanıklılığınızı arttırmak istiyorsanız fitness yapabilirsiniz. Bu sporun egzersizlerinde genel olarak kas yapısını güçlendirmek ve dayanıklılığını arttırmak yatar. Ayrıca kas gücünüzü arttırmak istiyorsanız yine doğru bir tercih olacaktır. Press gibi egzersizleri direk kaslara hitap etmektedir. Denge ve esnekliğinizi arttırmak istiyorsanız yine uygundur. Birçok spor dalı esnekliği ve dengeyi arttırdığı gibi fitness da tam vücut egzersizleri ile oldukça etkilidir. Hız kazanmak için yine tercih edilebilir. Fitness antrenmanları ile günden güne hızlandığınızı fark edebilirsiniz. Ayrıca fitness sporunun en fazla tercih edilme sebeplerinden biri ise görünümü belirli bir şekilde iyileştirmesidir. Doğrudan vücuttaki yağ oranını düşürecek ve kas oranınızı arttırmaya yönelik çalışmalar yapılacaktır. Son olarak ise hızlı bir şekilde fit bir vücuda kavuşmak ve daha güçlü görünmek için fitness yapabilirsiniz.

Vücut Geliştirme İle Farkları Nelerdir?

Vücut geliştirmek için çalışan kişiler genellikle çok ağırlık kaldırır. Örneğin fitness antrenmanı yapan biri ağırlığından daha fazla halter kaldırmaz ve çok fazla itme hareketi yapmaz. Fitness sporunda amaç kasların çok fazla büyümesi değildir. Sağlıklı ve olağan seviyeye ulaşmaktır. Esnek, formda görünen ve normal ağırlıkta bir vücuda sahip olmak isteyenler fitness sporunu yapmalıdır. Vücut geliştirme sporunda ise sınır yoktur ve kişi sürekli daha ağır cisimlerle çalışarak kendini aşmaya çalışır. Çok fazla kas kütlesine sahip olmak gerekir ki bu bedenin esnekliğini azaltan bir durumdur. Sosyal medya üzerinden birçok paylaşımda kas kütlesinde veya belirli bir bölgedeki kaslardan ötürü rahat hareket edemeyen birçok sporcu görmüşsünüzdür. Amacınız o görüntü değil ise vücut geliştirme size göre değildir.

Hangisini Yapmalıyım?

Bu sorunun cevabı kişiseldir. Ne istediğinize göre değişebilmektedir. Vücut geliştirmek çok daha ciddi bir azim ve zaman anlamına gelir. Örneğin her gün salonda en az 2 saat egzersiz yapmanız gerekirken fitness sporunda bu süre en fazla 1 saat olmaktadır. Fitness ile fit bir görünüme çok daha kısa sürede çok daha az enerji harcayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca vücut geliştirme sporu çok daha düzenli bir hayat gerekmektedir. Her spor yapan kişi beslenme düzenine dikkat ederken vücut geliştirenlerin yeme düzeni daha dikkat ister. Protein oranının çok arttırılmasının yanı sıra takviye edici gıdalar da tercih edilmektedir. Ancak fitness sporunda sağlıklı ve düzenli beslenme sınırı çok daha geniştir ve esneme payı çok daha fazladır. Bu sebeplerden ötürü hangi sporun sana yönelik olduğunu veya hedefine yakın olduğunu belirleyerek çok daha sağlıklı bir tercih yapabilirsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir