Kategoriler
İlk adımı at!

Vücut Sıkılaştırması İçin Bilinmesi Gerekenler

Kilonuz kaç olursa olsun vücudu sıkı olanlar her zaman daha fit ve güzel bir görünüme sahip olmaktadır. Vücudun sıkılığı, spor faaliyetlerinden beslenme şekline ve yaşam tarzına kadar birçok durumdan etkilenmektedir. Vücut sıkılaştırmak için denenebilecek onlarca yol varken her birinde belirli bir süre uygulama ve sabır gereklidir. Vücut sıkılaştırması için fazladan egzersiz yapmak istemiyor ve hayatınıza küçük dokunuşlar yaparak uzun süreli sıkılık kazanmak istiyorsanız mümkündür.

Beslenme Düzeni ve Sağlığı Nasıl Olmalıdır?

Fazla kilolarınızdan şikayetçi iseniz öncelikle yağlardan kurtulmak gerekir. Kilo vermek için ise sağlığınıza zarar verecek diyetlerden kaçınarak dengeli ve yeterli bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Hızlı kilo vermenize yarayan diyetler etkilidir ancak uzun süre uygulanamaz oluşu ve her kilo verişin her zaman yağdan gitmeyişi zayıflarken yine istediğiniz görüntüye ulaşamamanızı sağlarken aynı zamanda problemler de yaşayabilirsiniz. Sağlıklı ve kalıcı bir şekilde sıkılık kazanmak istiyorsanız öncelikle bol lifli gıdalar tüketmeli ve kaslarınızı güçlendirmelisiniz. Yağ oranınız azaldıkça ve kas oranınız arttıkça daha sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Düzenli Spor Sıkılığın Anahtarıdır

Bir yandan yağ kütlenizi azaltmaya çalışırken bir yandan kas kütleniz mutlaka artmalıdır. Aksi halde yağlarınız azalsa dahi kas kütlenizi arttırmadan istenilen sıkılığı elde edemezsiniz. Kasların gelişmesi ve vücut sıkılığı kazanmanın en kesin yolu ise spor yapmaktan geçer. Yapılan egzersizler ile bölgesel değil tüm vücut kaslarınızı çalıştıran egzersizler olmalıdır. Yüzebilir, ip atlayabilir veya takım sporları yapabilirsiniz. Bölgesel sıkılaşmak gibi bir hedefiniz var ise istediğiniz her hareket uygun olacaktır.

Kaslarınızı Dinlendirin

Kilo verme hızınız belirlenen süreden daha hızlı gerçekleşiyor ve yeterli oranda spor yapmıyor iseniz bölgesel olarak çatlaklar ve sarkmalar oluşacaktır. Çatlak ve sarkmaların önüne geçebilmek ve yaptığınız spordan daha fazla verim alabilmek için kaslarınızı dinlendirmeyi ve esnetmeyi ihmal etmemelisiniz. Örneğin haftada 2 gün dinlenme günü belirleyebilir, spor sonrası duş alabilir, kaslarınıza masaj yapabilir veya bedeninizi rahatlatan kişisel yöntemler kullanabilirsiniz. Uzmanlar özellikle vücut sıkılaştırmak isteyen kişilerin bölgesel masajları tercih etmesinin doğru olduğunu söylerken soğuk duşun da etkisin oldukça fazla olduğunu vurgulamaktadır.

Her Zaman Farklı Ol

Size uygun diyeti uygularken kilo vermenin belirli bir süre sonra yavaşladığını fark edebilirsiniz. Yahut sporun etkisini önceki döneme göre daha az gördüğünüzü düşünmeniz oldukça olasıdır. Bu gibi durumların sebebi vücudun alışmasıdır. Kaslarınızı sürekli aynı güçte ve şekillerde çalıştırırsanız bir süre sonra etkisinin daha az görülmesi beklenen bir sonuçtur. Yahut her gün benzer şekilde besleniyor ve kısır bir yeme listesinde dönüyorsanız yine metabolizma hızınız düşecek ve kilo vermenizde zayıflayacaktır. Bu gibi durumları en hafif şekilde atlatmak için yeme listenizde çeşitliliğe gitmeniz ve sporunuzu da kademeli olarak değiştirmenizi önermekteyiz. Bu kolay ancak etkili yöntemleri hayatınıza bir yaşam biçimi olarak kabul ederek sıkı ve daha fit bir görünüm elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir