Kategoriler
İlk adımı at!

Yağmurda Spor Yapmak İçin İhtiyaçlarınız Nelerdir?

Yazı geride bıraktık ve sonbahar aylarının güzel zamanlarındayız. Hala sıcak olan havanın altında birden başlayan sağanak yağmurlar kapımızı çaldı. Her mevsimin olduğu gibi sonbaharında güzellikleri başkadır. Giyinirken oldukça kararsız kaldığımız şu günlerde spor yaparken daha temkinli davranmalıyız. Spor yapmak isteyen kişilere hava şartları sadece bahane olsa da yağmur altında spor yapan kişiler bu zevki bir kere yaşadıklarında bir daha vazgeçmeyecek ve yağmurun yağmasına sevinecektir. Yağmurla spor yapmak hem bedeninize hem de ruhunuza özgürlük verir. Arındırır! Sizde bu keyfi yaşarken yaptığınız spordan daha fazla keyif almak istiyor veya henüz deneyimlemediyseniz bu ana ortak olmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken noktaları irdeleyeceğiz.

Kıyafetlerin Önemi

Sadece yağmur var ve hava şartları çok sert değil ise yağmurluk giymeniz yeterli olurken çok soğuk şartlarda spor yapacaksanız üst üste giyinmeniz gerekebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli parça bedeninize değen giysidir. Mutlaka pamuklu veya terinizi emen bir kumaş tercih edilmelidir. Onun üzerine hava şartlarına bağlı olarak yağmurluk, sweatshirt veya ceket tercih edebilirsiniz. Rüzgârlı havalarda yağmurluk yerine suyu iten kıyafetler tercih edilebilir. Yağmurluk nemi hapsedeceğinden vücut ısınızı normalleştirmeyecektir. Yağmurlu havada koşmanın bir diğer inceliği ise kıyafetlerinizin görünür olmasıdır. Neon renkler veya ışığı yansıtan renkler fark edilebilirliğinizi arttıracaktır. Özellikle yol kenarında spor yapacak iseniz oldukça önemli bir detaydır. Spor yaparken kendinizi korumak için boyunluk ve şapka da tercih edebilirsiniz. Sağanak yağmurda özellikle ön kısmı kapatan modeller tercih ederek önünüzü görmeyi kolaylaştırabilir ve daha rahat hareket edebilirsiniz.

Ayakkabı Tercihi ve Bakımı

Yağmurda spor yaparken en fazla etkilenen spor ayakkabılarıdır. Spor esnasında ayakkabınızın ne kadar kirlendiği ve ıslanması herhangi bir sorun oluşturmaz ancak spor sonrasında dikkat edilmelidir. Ayakkabınızı uzun süreli kullanmak ve ayak sağlığı için spordan sonra mutlaka temizlemeli ve kendi halinde kurutulmaya bırakılmalıdır. Yağmurda ıslanan ayakkabılarınızın formunu koruması ve bozulmaması için gazete kağıtlarından faydalanabilirsiniz. Kalıp kullanmakta işe yarar ancak gazete kağıtları nemi çekeceğinden daha etkilidir.

Yanınıza Alacağınız Eşyaların Muhafazası

Yağmur altında ve açık havada dilediğiniz sporu aletsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Ancak hem hareket ediyor oluşunuz hem de havanın ıslak oluşu yanınıza alacağınız eşyaların az olmasına ve korunaklı olmasına dikkat çeker. Özellikle elektronik eşyalarını korumak için mutlaka su geçirmez kılıflar veya plastik torbalar kullanılmalıdır.

Dikkati Elden Bırakmamak Gerekir

Islak zeminde spor yapmanın en önemli ilkesi her zaman temkinli ve dikkatli hareket etmektir. Bir alan belirleyip yağmurun muhteşem ezgisi eşliğinde egzersiz yaparken sadece kendinize odaklanmanız gerekirken eğer koşacak iseniz adımlarınıza ayrı bir ehemmiyet vermek gerekir. Zeminin yapısına göre çeşitli sorunlar doğabilir. Özellikle beton veya toprak bir zemindeyseniz kayma ihtimaline karşı adımlarınızı sağlam atmaya özen gösterebilirsiniz. Yağmur bazen göz korkutabilir ve sonrasında ayrı bir temizlik gerektirebilir. Ancak ilk adımı attıktan sonra gerisi özgürlük gerisi mücadeledir. Keyifli sporlar dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir