Kategoriler
İlk adımı at!

Zararlı Alışkanların Kasların Üzerindeki Etkisi

Pek çok hastalığın önünü açan bağımlılık yaratan sigara kanser olmak üzere ölümcül pek çok hastalığın anahtarıdır. Uzun süreli kullanımında geri dönüşü olmayan bir sürece girilmesine neden olabilmektedir. Sigara kullanımı herkes için sağlığa zararlı iken özellikle spor yapan kişilerin daha fazla uzak durması gerekmektedir. Kişilerin vücudunun dengesini bozan bu zararlı alışkanlık kas gelişimini de olumsuz etkilemektedir. Sigara kullanımı içerisinde 5000 kadar madde bulunmakta olup bu maddeler damar daralması ve kaslara giden kanın da azalmasına neden olurken kas gelişimini de yavaşlatmaktadır. Herkes için tehlikeli olan bu durum tüm organlara zarar vermektedir. Sigaranın kas gelişimine etkileri yazımızda.

Kanın Oksijen Seviyesini Düşürür

Sigaranın azı veya çoğu tanımı olmakla birlikte her miktarı sağlık için zararlıdır. Düzenli sigara kullanan kişilerde akciğerdeki oksijen miktarı düşmekle birlikte aynı zamanda kanda oksijende azalmaktadır. Sigara kullanan sporcular kullanmayan sporculara göre daha çabuk yorulmakta olup spordan alacakları verimde düşecektir. Çabuk yorulmak sadece alınan verimi değil aynı zamanda kaslarında yeteri kadar çalıştırılamamasından ötürü kas gelişimi de olumsuz etkileyecektir.

Karbon monoksit Tehlikesi

Spor yapan kişiler için kandaki oksijen miktarı ve bu miktarın seviyesi çok önemlidir. Kas gelişiminin gerçekleşebilmesi için protein emiliminin doğru gerçekleşmesi gerekmektedir ve bu emilim için kanda ki oksijen kullanılmaktadır. Ayrıca antrenman sonrası kasların dinlenme süresinde gelişmesi içinde etkilidir. Sigara gibi zararlı maddeler ise damarların daralmasına neden olarak kandaki karbon monoksit seviyesini de arttırmaktadır. Bu da vücudun her alanına daha fazla zararlı havanın girmesine neden olarak verimi düşürürken yine sağlığı olumsuz etkilemektedir.

Verim Azalmaktadır

Egzersiz planınız nasıl olursa olsun veya hangi spor branşı ile ilgileniyorsanız ilgilenin sigara içmek doğrudan verimi olumsuz etkileyecektir. Kasların esnekliğinin kaybedilmesine neden olurken kendinizi daha güçsüz de hissedebilirsiniz. Bu durum ise spor esnasında kas yırtılması gibi ciddi sakatlanmalara yol açabilir. Protein sentezinin de azalması ile toparlanma sürecinin uzaması haftanın 2 günü kadar egzersiz yapmanıza imkân verirken hedeflediğiniz vücuda ulaşma sürenizi uzatacaktır. Sigaranın iştah üzerinde de olumsuz etkisi bulunmaktadır. İştahınız kapandığı için beslenme düzeninizde aksaklıklar yaşanacak veya öğün atlamanıza neden olabilecektir. Spor yaparken kaslarınızı güçlendirmek ve özellikle vücut geliştirmek gibi bir hedefiniz var ise bu zararlı alışkanlığın tükettiğiniz besinlerin vitamin ve mineralleri yönünden olumsuz etkisi olduğunu da hatırlatmak isteriz.

Kas Gelişimini Engeller Mi?

Sigara kullanımı direk olarak kasların erimesine engel olmazken kas gelişimini olumsuz etkilemektedir. Yeterli miktarda protein alınamadığından kaslar ve oksijen eksikliğinden düzgün çalışamaz ve dinlenme süresinde de onarımı daha geç gerçekleşecektir. Sigara kullanan kişilerde kullanmayanlara göre daha fazla kas ağrısı yaşanırken daha fazla sakatlık yaşama riski bulunur. Spor yapan kişilerin egzersiz yapma sebeplerinden biri de sağlıklarına verilen önem ise bu zararlı alışkanlıktan mümkün olan en kısa zamanda kurtulmanızı temenni ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir