Kategoriler
Kendini motive et!

5 Dakika Deyip Geçme! Spora Zaman Ayır

Günlük hayatın koşuşturmacası veya sporu zihinde büyütme nedenlerinden ötürü spor yapmaya vakit bulamıyor olabilirsiniz. Uzun mesai saatleri, yoğun oku temposu veya çocuk büyüten anneler genellikle spor yapmaya hiç vaktinin olmadığından şikayet eder. Oysaki spor yaparken süre elbette önemlidir ancak az ama öz bir spor da yabana atılmamalıdır. Kısa spor yapma süresi size yetersiz gelebilir ancak düzenli yapıldığında ortaya çıkacak muhteşem etkileri göz ardı etmemek gerekir. Günde 5 dakikanızı ayırarak sizde sporla bir gün geçirebilirsiniz.

Mekik İle Sıkı Karın ve Bacak Kasları

Öncelikle düz bir zemine veya varsa matınıza uzanın. Size önereceğimiz klasik bir mekik değildir. Bacaklarınızı omuz hizasında açın ve dizlerinizi olabildiğince yukarı uzatarak karın kaslarınızı hissedin ve gövdenizi kaldırıp ayak bileklerinize erişmeye çalışmalısınız. Boynunuzun zedelenmemesi, karın ve bacak kaslarınızın etkili hareket edebilmesi için boyundan güç almamaya özen gösterirken dizlerinizi de bükmediğinizden emin olmanız gerekmektedir. Dilerseniz tek part 15 kez tekrar edebilirsiniz.

Hızlı Şınav

Matınızın üzerine uzandıktan sonra ayak parmaklarınızın üzerine yükselin ve ellerinizi de yere sabitleyin. Ardından bacaklarınızı ve omzunuzu paralel hizaya getirdikten sonra karın kaslarınızı sıkarak kendi ağırlığınız ile kollarınızı indirip kaldırın. Dilerseniz yarım şınav hareketi ile pozisyonu geliştirebilirsiniz. Her gün uygulayacaklar için 15 tekrar yeterlidir.

Squat ve Ağırlıklı Squat

Alt bölgeyi çalıştırmak için en etkili egzersizlerden biri squattır ve özellikle basen bölgesindeki fazlalıklardan rahatsız kişilerin mutlaka tekrarlaması gerekir. Dilerseniz ağırlık olmadan dilerseniz ellerinize ağırlık alabilirsiniz. Ağırlık kullanmak kol kaslarınızın da güçlenmesine sebep olacak ve egzersizin etkisini arttıracaktır. Egzersizin yapılışı için öncelikle bacaklarınızı açın ve dizlerinizi öne doğru kalçanızı ise geriye doğru alarak çömelin. Ağırlık ile çalışacaksanız kollarınızı yukarı doğru kaldırıp indirebilirsiniz. Aşağıda 2 saniye bekledikten sonra ilk pozisyona dönebilirsiniz. Gün içerisinde 15 kez yapmanız yeterli gelirken bölgesel sıkılaşma istiyorsanız sayıyı kademeli olarak arttırabilirsiniz.

Hayali Bisiklet

Yürüyüş yapmaya veya bisiklet sürmeye vakit bulamıyorsanız evinizde de deneyebilirsiniz. Öncelikle matın üzerine sırt üstü yatın ve bacaklarınızı kaldırın. Gerçek bisiklet sürüyormuş hissi ile bacaklarınız ile çevirme hareketi yapın ve dilerseniz bu esnada kollarınız ile ağırlık da kaldırabilirsiniz. Bisiklet kullanırken belinize ağırlık vermemeye dikkat edebilirsiniz. Belinizde ağrı hissediyorsanız bel kaslarınızın zayıf olduğunu anlamalı ve dilerseniz bel kaslarınız içinde fazladan egzersiz yapabilirsiniz. Bunun için yere uzanın ve matınıza uzanın ve belinizi yavaşça hareket ettirerek kaslarınızı rahatlatabilirsiniz.

Tüm bu egzersizleri hatasız ve hızlı bir şekilde sadece beş dakika içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. Daha geniş vaktinizin olduğu dönemlerde set sayılarını arttırarak etkisini arttırmaya çalışabilir ve sporu her halükârda hayatınızda tutarken sağlığınız ve bedeniniz için yatırım yapabilirsiniz. Evde spor yapma fikrinde motivasyon eksikliği hissediyorsanız uygun spor kıyafetleri giymenizi ve düzenli yaşamınızda spor yapacağınız dakikayı belirleyerek motivasyonunuzu arttırabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir