Kategoriler
Kendini motive et!

Adını Tarihe Yazdırmış Sporcular

Ülkemizde ve dünyada birçok sporcu, adını altın harflerle tarihe yazdırmıştır. Sayısız rekora imza atan bu sporcular, kendi alanlarında en iyi olan sporcular olarak anılmaktadır.

Sadece futbol değil aynı zamanda basketbol, güreş, halter, boks ve daha birçok spor dalında, dünyada ve ülkemizde yaşamış birçok sporcu bulunmaktadır.

Cumhuriyet Tarihimizde İlk Olimpiyat Altını

Güreş tarihimizin en önemli isimlerinden biri olan Yaşar Erkan, olimpiyatlarda ülkemize ilk altın madalyayı getiren isim olmuştur. 1936 Olimpiyatları’nda ülkemize büyük gurur yaşatan güreşçimiz, aynı zamanda bir terziydi.

Güreşte ülkemize ikinci altın madalyayı kazandıran isim ise, 17 yaşındaki Gazanfer Bilge olmuştur. Askerlik zamanında güreş milli takımında olan Gazanfer Bilge’nin Avrupa Şampiyonluğu da bulunmaktadır.

Spor hayatına futbol ile başlayıp geçirdiği sakatlık sonrasında güreşi seçen Cemal Kamacı’nın, birçok Türkiye birinciliği bulunuyor. 1973 yılında unvan maçında Avrupa Şampiyonu Roger Zami’yi yenen Cemal Kamacı, güreşi bıraktıktan sonra boks sporunu seçerek Avrupa Şampiyonu oldu. Cemal Kamacı, boks kariyerinde hiç nakavt yaşamayan bir boksördür.

Türk Sporcuların Farklı Dallardaki Başarısı

Motor sporlarında en önemli sporcularımızdan biri olan Kenan Sofuoğlu, 2007 yılında yapılan Süpersport Dünya Şampiyonluğu’na katılarak ülkemize ilk şampiyonluğu getirdi. Ardından 2010, 2012, 2015, 2016 yıllarında 5 kere Süpersport Dünya Şampiyonu olarak tarihe geçti.

Tıpkı dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok tercih edilen spor dallarından biri basketboldur. Mirsad Türkcan, 1998 yılında Houston Rockets tarafından NBA Draft seçimlerine girerek 1999 yılında New York Knicks’e gitti. NBA’de oynayan ilk Türk sporcusu olan Mirsad Türkcan, 2012 yılında basketbolu bırakmıştır.

Cep Herkül’ü olarak ismini tarihe yazdıran Naim Süleymanoğlu, 3 olimpiyat altın madalyası, 7 dünya şampiyonluğu ve 6 Avrupa şampiyonluğu bulunan dünyanın ikinci haltercisidir. 46 kez dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu, 16 yaşında silkme kategorisinde, ağırlığının üç katını kaldırarak adını tarihe yazdırdı.

Adını Tarihe Yazdıran Türk Kadın Sporcular

Ülkemizde sadece erkekler değil, adını tarihe yazdırmış kadın sporcularımız da bulunmaktadır. Hemen her dalda kendilerini gösteren kadınlarımız, aldıkları başarılı sonuçlarla adlarını tarihe yazdırmışlardır.

 • Hülya Şenyurt, Barcelona Olimpiyatları, judoda olimpiyat üçüncülüğü
 • Yasemin Adar, güreşte Avrupa ve Dünya şampiyonu
 • Deniz Selin Ünlüdağ, yıldızlar ve gençler Avrupa Eskrim Şampiyonası’nda altın madalya
 • Şahika Ercümen, serbest dalış dünya rekortmeni
 • Sümeyye Boyacı, doğuştan engelli olan milli paralimpik yüzücü, Avrupa Şampiyonası altın madalya
 • Ecem Anagöz, milli okçu, 2018 Avrupa Şampiyonası altın madalya
 • Nur Tatar Askari, milli tekvandocu, 2012 Londra ve 2016 Rio Olimpiyatları’nda madalya alan tek Türk sporcu
 • Zeliha Ağrıs, 19 yaşında 2017 dünya tekvando şampiyonasında altın madalya

Bu sporcularımızın yanında, Neslihan Yiğit Badminton, Çağla Büyükakçay tenis, İlke Özyüksel modern pentatlon, Göksu Üçtaş Şarılı jimnastik kategorisinde, Türkiye’yi olimpiyatlarda temsil eden ilk Türk kadın sporcular olmuşlardır.

Bilardoda Ülkemizin Gururu

Bilardo denilince akla gelen ilk isim Semih Saygıner olmaktadır. 1994 yılında Belçika’daki Gent Dünya Şampiyonası’nı kazanarak birinci oldu ve Dünya Kupasını kazandı. Dünya klasmanında üçüncülüğü ve 2 dünya rekoru bulunmaktadır.

Dünyaca Ünlü Kadın Sporcular

Dünya üzerinde adını tarihe yazdırmış birçok ünlü kadın sporcu bulunmaktadır. Olimpiyat ve dünya şampiyonalarında elde ettikleri başarılarla, rekorlara imza atan bu kadınlar, hala hafızalardan silinmemiştir.

 • Serena Williams, tenis
 • Steffi Graf, tenis
 • Larisa Semyonovna Latynina, jimnastik
 • Marit Bjoergen, kış olimpiyatları rekortmeni
 • Marta Vieira da Silva, futbol
 • Mildred Ella Didrikson Zaharias, olimpiyatta 3 ayrı kategoride madalya
 • Kristin Armstrong, bisiklet olimpiyat rekortmeni

Tarihe Adını Altın Harflerle Yazdıran Sporcular

Dünya üzerinde birçok farklı spor dalı bulunmaktadır. Bu spor dallarında başarılı olmuş ve isimlerini altın harflerle tarihe yazdırmış birçok kadın ve erkek sporcu bulunmaktadır.

Sırıkla atlamada Sergey Bubka, Rusya’nın efsane sporcusudur. Muhammed Ali, gelmiş geçmiş en büyük boksördür. İlk yenilgisini 1971 yılında alan Muhammed Ali’nin tüm kariyeri boyunca sadece 5 yenilgisi bulunuyor.

Andre Agassi, 16 yaşında profesyonel olmuş ve kariyerinde çıktığı 90 tenis finalinin 60’ını kazanmıştır. Katarina Witt, buz pateni tarihinde 2 olimpiyat, 4 dünya ve 6 Avrupa şampiyonluğu bulunmaktadır.

Dünya tarihinde Formula 1 yarışlarında 7 defa dünya şampiyonu olan Michael Schumacher, Formula tarihinde birçok rekora imza atmıştır. Dünya ünlü Rumen jimnastikçi Nadia Comaneci ise 5 olimpiyat, 3 gümüş madalya 1 tane bronz madalyası vardır. Olimpiyat oyunlarında tüm jüriden aldığı 10 tam puan alarak tarihe geçmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir