Kategoriler
Kendini motive et!

Aman, Tatilde Ölçüyü Fazla Kaçırma

Tatiller psikolojik olarak tazeliyor. Farklı bir yere gitmek, zamansız, acelesiz davranmak yeni bir moda soksa da dönüşte acı gerçekle karşılaşabilirsiniz. Nerede gezdiğini nasıl planlıyorsan ne yediğini de gözetmek çok önemlidir. Evden uzakta belki sürekli yolda veya kumsalda vakit geçirirken ipin ucunu kaçırmaman için sana birkaç öneride bulunacağız.

Gitmeden Plan Yap

Burada önemli olan şu an ki kilondur. Fazla kilodan şikayetçiyseniz tamamen kontrollü gitmenizde yarar vardır. Ancak ideal kilonuzda iseniz veya yakın bir rakamdaysanız bazen kontrolü elden bırakma şansına da sahipsiniz demektir. Birçok kişi tatile giderken yediklerinin %80’ine dikkat ederken bazıları bu oranı %70 kontrol %30 serbest diye ayarlamaktadır. Burada önemli olan serbest zamanı belirlemektir. Bugün geçti yarın ederim tarzı düşünceler genelde başarısızlıkla sonuçlanıyor. O an keyfine göre, gideceğin yere göre bu durumu özelleştirebilirsin ancak önceden mutlaka belirlemelisin. Bir gün kahvaltıyı serbest zamana dahil ederken sonraki gün tatlıyı düşünebilirsin. Panik ve pişmanlık yaşamadan bu sınırı çekerek günü kurtarabilir ve aklınızın yemediklerinizde kalmamasını sağlayabilirsiniz.

Atıştırmalıklar Hayat Kurtarır

Seyahatiniz uzun sürecekse mutlaka yanınıza küçük atıştırmalıklar alın. Unuttursanız da stres yapmayın hemen bir markete girip kuruyemiş edinebilirsiniz. Ancak burada da her zamanki gibi ölçüyü kaçırmamak önemlidir. Yemek istediğinden ya da yemen gerekenden fazlasını almamalısın. Fazlasını alırsan mutlaka günün sonuna kadar yemiş olacağını unutma.

Tabağını Çeşitli Tut

Nerede yediğini önemsediğin kadar tatilde ne kadar ve ne yedini de önemsemelisin. Örneğin birçok ürünün olduğu bir restoran da yemek yiyecekseniz sadece et ürünleri tercih etmemelisin. Sebze ağırlıklı ancak yanına yemek istediğin ürünleri de yerleştirerek hem kendine iyilik yapmış olacak hem de fazla yememiş olacaksın. Arkadaşlarınla sohbet ederken, tüketmek istemediğin besinlerde konuları sen açarak dikkatini ortama vererek mutlu olabilirsin. Tabi ki doyma hissini alabilmek ve sağlıklı bir öğün geçirebilmek için hızlı yememende gerekir.

Dünyanın Sonu Değil

Tatile gitmeden önce ne kadar yemen gerektiğini ve serbest zamanlarını belirleyerek büyük adım atmış oldun. Ancak anın keyfi, rahatlama ve mutluluğun vermiş olduğu sihirli tablo ise fazla kaçırdıysan pişmanlık yaşamak yerine çözümüne odaklanmalısın. Güzel zamanların hafızanda saklı olması yeterli ancak onların bedeninde izi kalsın istemiyorsan gitmeden önce kendine bir not hazırlayabilirsin. Bir alışveriş listesi oluşturarak veya bir haftalık yemek listesi yaparak döndüğünde kaçan ipin ucunu yakalamak senin elinde. Eğer bugüne kadar sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazanamadıysan senin için işaret olabilir. Tatilde elde ettiğin yeme düzeninden memnunsan ve sınırı hiç aşmadıysan günlük hayatında çok daha rahat ve kolay uygulayabilirsin. Çünkü her şey inanmak ve kararlı olmakla başlar.

Sonuç olarak yaz tatilinden yeni bir sen dönmek için harika bir fırsat yakalamış olabilirsin. Bazen bazı anlar vardır ki hayatın seyrini değiştirir. Bu yaz harekete geç! Kendin için sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı kazan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir