Kategoriler
Kendini motive et!

Antrenman Yapanlar İçin Masajın Önemi Nedir?

Hangi sporu yapıyorsanız yapın herkesin ortak bir amacı vardır. Bu amaçlar arasında daha güzel bir vücuda ulaşmak ve sağlıklı yaşamdır. Vücudumuzu dilediğimiz şekle sokarken bazı zorluklar yaşarız. Bu zorlukların başında da kas ağrıları gelmektedir. Egzersiz sırasında sürekli kaslarımız çalışır ve genişleyen kaslar ağrılara sebep olur. Spor öncesinde yapılan ısınma hareketlerinin bu ağrılara ve sakatlanmaya karşı olumlu etkileri gözlense de yetersiz kaldığı bilinmektedir. Bu sebepten uzmanlar egzersiz yapan kişilere masaj önermektedir. Evde kendinizin de kolayca uygulayabileceği bu masaj gerçekten işe yarıyor mu? Yahut spor sonrası veya öncesi nasıl yapılır? Merak ediyorsanız araştırmaların sonucu sizlerle paylaşacağız.

Yapılan Bazı Deneyler

Bir spor salonunda uzmanlar bir gruba bitkin düşene kadar egzersiz yapmasını istemiş ve bu kişiler 90 dakika boyunca aralıksız fitness egzersizleri çalışmış. Grubun yarısına antrenman sonrası masaj uygulanıp yarısına uygulanmadığında masaj yapılan grubun ertesi gün daha az eklem ağrısı çektiği gözlenmiş. Başka bir deneyse ise grup üçe ayrılmış ve bir gruba antrenman sonrası bir gruba gecikmeli olarak bir gruba ise hiç masaj yapılmadığı kaydedilmiş. Masaj yapılan grubun kasları normale göre çok daha hızlı dinlenirken yapmayan grupta eklem gerilmeleri ve kas zedelenmeleri gözlenmiş. Üçüncü gruba ise sonradan masaj yapılırken iyileşmeler gözlenerek masajın antrenmanda önemli olduğu vurgulanmıştır.

Antrenman Sonrası Masaj

Egzersiz sonrası soğuma hareketlerinin ardından yapılan masaj kişinin ağrılarını azaltırken kasların daha fazla esnemesine yardımcı olurken aynı zamanda kan akışını da hızlandırmaktadır. Profesyonel sporcular bilir ki yoğun antrenman sonrası uzanıp dinlenmek vücuda ciddi zarar vermektedir. Bu süreci kasları rahatlatarak ve yine hareket ederek geçirmek çok daha sağlıklı olandır. Dinlenilerek geçirilen süreçte kasların normalleşmesi daha uzun bir süreyi almaktadır ve kişinin ağrı çekmesinden ötürü de antrenmanları zorlaştırmaktadır.

Masaj Aletleri Kullanabilirsiniz

Sporunuzu nerede yaparsanız yapın masajı evde kendiniz çok gecikmeli olmadan gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için piyasada birçok alet bulunmaktadır. Genelde döndürmeli veya titreşimli bu aletleri dilediğiniz fiyatta ve kalitede bulmanız mümkündür. Antrenman sonrası masaj yapılmasının önerilmesinin sebebi kaslarda yüksek oranda laktik asit meydana gelir ve bazı bölgelerde bu laktik asit birikir. Birikme sonucunda ise ağrılar oluşur. Kişi masaj yaparak bu bir bölgeye toplanan laktik asidi dağıtarak kasların zedelenmesini minimuma indirmektedir. Ayrıca kan akışını da hızlandıracağından kasların dinlenme süresini kısaltacaktır. Bu masajı antrenman öncesinde de gerçekleştirebilirsiniz ancak uzmanlar antrenman sonrasında yapılan masajın çok daha etkili olduğunu söylemektedir.

Diğer Uygulamalar

Masaj aleti dışında dilerseniz antrenman sonrası buz banyosu da yapabilirsiniz. Soğuğun vücuda faydası bilinmektedir. İster buz külçelerini vücudunuza sürerek gezdirebilir isterseniz buz dolu bir küvette 5 dakika boyunca kalabilirsiniz. Buz dolu küvet kullanacaksanız içerisinde sürekli hareket etmenizi ve kan akışınızı hızlandırmanızı tavsiye ederiz. Soğuğun içerisinde kılcal damarlarınızda büzülme meydana gelecek ve bu ertesi gün ağrısına çok gelecektir. Eğer antrenman sonrası çok fazla vaktiniz yok ise elleriniz ile baskı uygulayabilirsiniz. Tüm avuç içinizi kullanarak ve bazı bölgelerde baskıyı arttırmak için mıncıklayarak kaslarınızdaki biriken laktik asidi dağıtabilir ve hamlığı azaltabilirsiniz. Son olarak ise tam olarak masajın yerine geçmese de yine benzer bir his yaratmak için antrenmandan sonra soğuk su ile duş almanızı öneririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir