Kategoriler
Kendini motive et!

Ayakları Sağlıklı Tutmanın İpuçları

Sağlıklı ayaklara kavuşmak sandığınız kadar zor değildir. Uygun ayakkabı, iyi şekilde yapılan bir temizlik ve çeşitli önlemler, ayakları sağlıklı tutmanın yollarından biridir. Ayakların ağrısını dindirmek, gün boyu oluşan yorgunluğu atmak için bazı yollar bulunmaktadır.

Sağlıklı ayaklar, iyi hissetmek ve aktif şekilde hareket etmek için önemlidir. Ayakların ihmal edilmesi, ayakların ağrımasına ve çeşitli rahatsızlıkların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Ayaklarınızı Temiz ve Kuru Tutun

Sağlıklı ayaklara sahip olmanın en önemli kurallarından biri temiz tutmaktır. Gün içinde kapalı kalan ayaklar terler. Bu yüzden su ile çok iyi yıkanarak kurulanmalıdır. Çünkü ayaklar terlemeye başladığında, nemli ortamları sever mantar organizmaları oluşmaya başlar.

Banyo yapıldıktan sonra ayakların en ince ayrıntısına kadar iyice kurulanması önemli bir noktadır. Ayak parmaklarının arasının bile çok iyi kurulanması gerekir. Çünkü buralarda kalan nem, ayaklarda mantar oluşumunu hızlandırır.

Ayak Problemlerini Hafife Almayın

Banyo yaparken ya da duş alırken, muhakkak ayak kontrolü yapılmalıdır. Tırnaklarda herhangi bir renk değişmesi olup olmadığına bakılmalıdır. Sadece ayak tabanına değil, ayak tırnaklarına yerleşen mantarlar da bulunur.

Ayak tırnaklarına yerleşen mantarlar, tırnakların renginin değişmesine neden olurken, tırnaklarda şekil bozukluklarına da olanak tanır. Özellikle diyabet hastalarının, ayak yaraları ve ayak enfeksiyonuna karşı daha dikkatli olmaları gereklidir.

Ayak tırnaklarının bakımına özen gösterin. Tırnaklar asla deriye yakın kesilmemelidir. Özellikle tırnakta çıkan sertleşmiş, halk arasında şeytan tırnağı olarak adlandırılan kesimleri yuvarlatarak yani törpüleyerek yok etmeye çalışın.

Tırnaklarda oluşan çatlama, ufalanma, renk bozuklukları, kalınlaşma, tırnak mantarının oluşumunu gösteren belirtilerdir. Özellikle tırnak parlatıcısı, oje gibi maddelerin üzerindeki mantar, sorunu daha da büyütebilmektedir.

Başkalarıyla Ayakkabı Paylaşmayın

Özellikle gençler arasında yaygın olan bu durum, büyük bir soruna da işarettir. Başkalarının ayakkabılarını kullanmak, hatta çoraplarını giymek bile, mantar enfeksiyonunun bulaşmasına neden olur.

Her ne olursa olsun, başkalarının ayakkabılarını paylaşmak sakıncalıdır. Sadece mantar değil, farklı ayak rahatsızlıklarını da kapma ihtimali oldukça yükselir. Spor salonlarında, havuzlarda, soyunma odalarında, kendi duş ayakkabılarınızı giydiğinizden emin olmalısınız.

Kamuya açık spor salonları ve havuzlar, mantar ve farklı ayak enfeksiyonlarının kapılabileceği yerlerdir. Nemli yerler, mantar organizmalarının sevdiği yerler olduğu için, daima kendi terlik ya da ayakkabılarınızı giydiğinizden emin olmalısınız.

Ayaklarınızı Terden Uzak Tutun

En fazla ter bezinin bulunduğu bölge ayaklardır. Neredeyse sayıları her ayakta 250bin kadardır. Özellikle ayaklar terlediği zaman, mantar organizmaları için harika bir ortam yaratır.

Ayakların terlememesi için, ayakları kuru tutan pamuklu çoraplar tercih edilmelidir. Kuru tutan pamuklu çoraplar, ayakların terini alırken, ayaklarınızın daha sağlıklı kalmasına yardımcı olur.

Sentetik elyaf ürünü çoraplar, pamuklu ve yünlü çoraplardan çok daha hızlı mantarların oluşmasına neden olur. Bunun yanında aşırı sıkı külotlu çoraplar da nemi hapseden özelliklere sahiptir. Bu tür çoraplardan uzak durulması gerekir.

Ayaklarınıza Nefes Aldırın

Ayak sağlığının en önemli noktası, ayakların nefes almasıdır. Eğer ayaklarınız aşırı terliyorsa, nefes aldıracak örgü kumaş ayakkabılar tercih edilmelidir. Nefes alan deri ayakkabılar tercih edilmelidir.

Özellikle spor yaparken vücudun her bir bölgesi terler. En çok terleyen bölgelerden biri de ayaklardır. Spor yaparken, ayağınızın hava alacağı, hava dolaşımının rahat olacağı ve tabanı yumuşak, rahat edebileceğiniz ayakkabılar seçebilirsiniz. Bunun için en doğru yer ise ayaklarınıza önem verecek spor ayakkabılarını bulabileceğiniz Sportive’dir.

Ayaklarınızın ayakkabı içinde rahat hareket etmesi yani, parmaklarınızı sıkacak sivri burunlu ayakkabılar değil, parmaklarınızı rahat oynatabileceğiniz yumuşak burunlu ayakkabılar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir