Kategoriler
Kendini motive et!

Bahar Aylarında Sindirim Sistemini Koruma Yolları

Havaların ısınması ile vücudun harcadığı enerji miktarı ve yeme alışkanlıkları değişmektedir. Bu durum da sindirim problemlerinin yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu sürecin farkında olarak geçirilmesi ve sağlığın korunması için sindirim sistemini korumak önemlidir.  Bu mevsimlerde yapılacakları merak ediyorsanız okumaya devam etmenizi öneririz.

Porsiyon Küçültün

Bahar ve yaz aylarında midenin çok yorulmaması genel kuraldır. Bu sebepten günlük beslenme rutininizde en az besini tüketmek ilk günlerde gerekmektedir. Çok fazla yemek yenilmesi midenin besinleri daha zor sindirmesine sebep olarak ve rahatsızlık geçirme riski çok artacaktır. Özellikle yaz aylarında tüketilen içeceklere dikkat etmek gerekir. Süt içeren içeceklerin soğuk olarak tüketilmesinin mideye zararı dokunabilmektedir. Özellikle sütlü ve meyveli içeceklerin bir arada tüketildiğinde meyvelerin asidi ile süt mide ağrısı çekmenize sebep olabilir.

Yağlı Besinler Tüketmeyin

Çok yağlı besinler her zaman mideyi yormaktadır ancak bu durum yaz ve bahar aylarında daha etkilidir. Yağlı besinler sindirimi zorlayacağından midenizde ağırlık hissedecek ve daha hızlı yorulduğunuzu hissedebilirsiniz. Aynı zamanda yemeklerinizde ki tuz ve baharat miktarlarını da azaltmanızı tavsiye ederiz. Yemeklerden önce bu dönemlerde soğuk su içmemeye de özen gösterebilirsiniz. Özellikle havaların ısınması ile harareti bastırmak adına yemekten önce içilen bir bardak soğuk su enzimlerin etkisizleşmesine etki sağlayacağından besinler daha zor sindirilecektir. Bu sebeptendir ki ılık su içmeniz daha doğru olacaktır. Ilık su mideyi sindirime hazırlayacak ve düzenli olarak tekrarlanırsa midenize ön uyarı vererek enzimlerin daha hızlı hareket etmesini sağlayabilirsiniz.

Mide Tahrişini Önemseyin

Yaz ve bahar aylarında yapılan en büyük hatalardan biri de tuzlu, tatlı, ekşi ve acı besinlerin yakın zamanlı tüketilmesidir. Bu durum mideyi çok yoracak ve aynı oranda tahriş olmasına da sebep verecektir. Bu yeme biçimi diş ve ağız sağlığını da tehdit eden bir durumdur. Midedeki besinlerin sindirimini kolaylaştırmak için iyice çiğnemek gerektiğini de unutmayın.

Lifli Besinler Tercih Edilmelidir

Lifli besinlerin beslenme düzeninin temel yapıları arasında olması sadece yaz aylarında değil sağlıklı ve dengeli beslenmenin gereğidir. Ancak sindirim sistemine yardımcı olmak için özellikle mevsim geçişlerinde çok daha fazla önemsenmelidir. Tam tahıllı besinler, yeşil mercimek, nohut, fasulye, kuru erik, havuç, lahana, brokoli, şeftali, armut ve narenciye meyveleri bol bol tüketerek sindirim sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ayrıca yemekleri yeme ısısı da ılık olmalıdır. Böylece mide ve midedeki enzimler düzenli bir şekilde çalışmaya devam edecektir. Bazı günler midenizi dinlendirmekte bu dönemde etkilidir. Örneğin bazı haftalarda az miktarda hafif yiyecekler tüketerek bunu sağlayabilirsiniz.

Bol Sıvı, Sağlıklı Mide

Su mide için en sağlıklı içeceklerdendir ve özellikle bahar aylarında çok fazla sıvı kaybını önlemek içinde hayati önem taşır. Sindirim sağlığınızı korumak için günde ortalama 3 litre su tüketerek midenizin temizlenmesine yardımcı olabilirsiniz. Son olarak ise kan akışını arttırmak içinde yemeklerden yarım saat sonra hafif egzersizler yaparak yine sindirimi hızlandırmak veya kolaylaştırmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir