Kategoriler
Kendini motive et!

Bahara Girerken Polenlere Dikkat!  

Bahar gelmesiyle içimiz heyecanla dolar. Yazın habercisi bahar ayının tek kötü yanı ise mart ayı ile musallat olan polenlerdir. Polen alerjisi olanlar baharın tadını çok çıkaramaz. Ancak hem baharın tadını çıkarmanın hem de alerjinizi hafifletmenin birçok yolu vardır. Baharı daha dolu dolu yaşamak için bazı çözümler uygulanabilir.

Polen Alerjisine İyi Gelen Çaylar Nelerdir?

Sakinleştirici ve anti alerjik etkisi yaratan anti tuz çayı polen alerjisi olanlara iyi gelebilir. Bunun yanı sıra papatya, civanperçemi, ısırgan otu ve meyan kökü çayı seçenekleri de bahar alerjisi olanlar için çözüm olabilir. Ancak bu çaylar tüketilirken dikkat etmeli ve dozunda tüketmelisiniz. Bahar aylarında hem içinizi ısıtan ve deva olan bu çaylar polen alerjisi sahipleri tarafından denenmeli.

Evde Hazırlayacağınız Doğal Karışımlar

Polenler genelde burundan alınmakta. Burnunuza yapacağınız özel karışımlar alerjen etkileri yaşamanızı hafifletebilir. Acıbadem Kadıköy Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. İlkay Değerli bu sorunu yaşayanlar için bir karışım sunar. Karışım oldukça kolay bulunan malzemeler içerir. 1 litre suyun içerisine 1 tatlı kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat atmalısınız. Burnunuzu bu karışımla temizleyerek polenlerden daha az etkilenebilirsiniz.

Çamaşır Kurutması Önemli

Giysilerinizi dışarıda kurutmanız durumunda polenler giysileriniz üzerinden size ulaşır. Bu durumda polenle etkileşim daha sık hale gelir. Çamaşırlar evde ya da kurutma makinasında kurutulursa polenlerden uzak kalmak daha mümkün. Alerjisi olanlar çamaşırlarını dışarı asmamaya bu yüzden dikkat etmeli.

Her Gün Ilık Su İle Rahatlayın

Bahar döneminde alerjisi olanların en dikkat etmesi gereken durum temizliktir. Sık sık elinizi ve yüzünüzü yıkamalısınız. Bunun yanı sıra her gün yapacağınız ılık su ile banyo günü daha dinç geçirmenizi sağlar. Böylelikle hem daha dinç bir gün hem de alerji etkilerinden uzaklaşmış bir gün yaşarsınız.

Çiçek sevenler Vazgeçmeli

Çiçekler polenleri evinize taşıyacaktır. Bu durumda alerjisi olanlar bu dönemlerde çiçeklerini uzaklaştırmalıdır. Çiçek görünümüne alışkınsanız bahar aylarında bir süreliğine süs çiçekleriyle idare etmelisiniz. Tersi durumda çiçekler polenleri size yaklaştıran bir etken olacaktır.

Tatil Her Sıkıntının Çözümü

Polen alerjisi olanlar eğer mümkünse tatillerini bu döneme denk getirmelidir. Tatil, deniz suyu rahatlamaya ve alerjik etkenleri daha az yaşamanıza neden olur. Özellikle alerjik astımı tetikleyen bahar poleni için tatil rahatlatıcı bir çözüm olacaktır.

Yiyeceklerle Tazelenin

En tatlı ve en sevilen meyveler arasında bulunan ananas ve çilek polen alerjisine bir diğer çözümdür. Severek yenilen bu meyveler hem besin kaynağı hem de tadı son derece güzel olan meyvelerdir. Bunun yanı sıra bu meyveler polen alerjisini hafifleten ve alerjiye iyi gelen meyvelerdir. Bahar aylarında yiyecek listenize çilek ve ananas meyvesini ekleyebilir ve daha az alerji etkisi yaşayabilirsiniz. Böylece bahar ayları daha rahat ve lezzet dolu geçecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir