Kategoriler
Kendini motive et!

Başarabilirsin, Sadece Kendini Dinle!

Hayatımız normalleşmeye başladı, pandemi halen hayatımızda olsa da onunla yaşamayı öğrenmeye ve alışmaya başladığımız şu dönemde geride bıraktığımız zor ve sıkıcı günleri spor yaparak atmanın tam zamanı. Spora başlamak istiyor veya düzenli spor yapacak motivasyonu bir türlü sağlayamıyor iseniz bu yazımızda sizlere yardımcı olmaya çalışacağız.

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin

Spor yapan kişiler kısa sürede fazla kilolarından kurtulurken aynı zamanda daha düzenli bir hayat yaşamaktadır. Bu durumda doğrudan sağlığınıza etki etmektedir. Spor yaparken aynı zamanda bağışıklık sisteminiz de kuvvetlenecek ve hastalıklara karşı doğal kalkanınızı güçlendirmiş olacaksınız. Spor yapan kişilerin kronik rahatsızlıklara yakalanma riski yapmayan kişilere göre daha düşükken aynı zamanda ruh sağlığı açısında da kişi olumlu yönde etkilenmektedir. Spor yaparken vücuda mutluluk hormonu salgılanır ve karamsar ruh hali ortadan kalkar. Kendinizi daha huzurlu hissetmek, daha sağlıklı hissetmek ve vücudunuzu beslemek istiyorsanız spora yarın değil tam şu an başlayabilirsiniz.

Yaş Sadece Bir Rakamdır

Enerjinizi sürekli yüksek tutmak istiyorsanız bunun yolu spor yapmaktan geçer. Metabolizma hızınızı arttıracağınız gibi aynı zamanda bedensel olarak da kuvvetlenecek ve yaşın getirilerini minimum göreceksiniz. Spor yaparken gücünüzü sınamayı unutmayın. Gücünüz her geçen gün daha da artacaktır. Bu güç ve enerjiyi çeşitli aktivitelerde kullanarak daha kaliteli zaman geçirebilirsiniz. Spor yapmayan kişiler işten eve geldiklerinde başka bir şey yapacak enerjiyi kendinde bulamazken iş çıkışı düzenli olarak yapacağınız orta ölçekli egzersizler spor sonrası dilediğiniz aktiviteyi yapmak için size gerekli olan dinamizmi sağlayacaktır. Rakamlar büyürken keyfini çıkarmak istiyorsanız spor yapabilirsiniz.

Kendinize Değer Katın

İnsanların büyük bir çoğunluğu düşünmekten çok fazla yorulur. Çalışıyor ise iş yerindeki stres, önemli toplantılar veya tempo kişinin sürekli düşünmesini ve yorulmasını sağlarken öğrenciyseniz okul stresini, ev hanımı iseniz ev işlerinin karmaşıklığı ve hiç bitmeyen halleri aşık iseniz sevgilinizi düşünmekten yorgun düşebilirsiniz. Bu durum uzun süreli devam ettiğinde ise kişi depresif ruh hali ile ruhsal hastalıklar yaşayabilir. Ruhsal hastalıklar ise bedensel rahatsızlıkları tetikleyerek sağlık sorunlarına yol açabilir. Tüm bunları engellemek için bedeninize ve ruhunuza zaman yaratabilirsiniz. Spor yaparak dikkatinizi kendinize ve bedeninize çevirerek kendinizi yeniden hatırlayarak hayata bakış açınızda değişiklikler yapabilirsiniz.

Daha İyi Bir Görünüm

Spor yapan kişiler beslenme düzeni ile hareket ettiklerinde vücudundaki fazla yağlardan kurtulmakta olup daha sıkı ve fit bir vücuda sahip olmaktadır. Eğer kilo vermek istiyorsanız öncelikli motivasyonunuza bu amacı yerleştirebilirsiniz. Kendinize bir model belirlemek bu konuda sizi cesaretlendirebilir. Hangi sporu yapmak istiyorsanız o dala ait sporcuların görünümlerini irdeleyebilir veya sevdiğiniz bir isim gibi fit ve sağlıklı görünmeyi hedefleyebilirsiniz. Kilo vermek için beğendiğiniz ancak kilonuz yüzünden giymeye cesaret edemediğiniz kıyafetleri satın alarak her gün üzerinizde hayal edebilirsiniz. Spor yaparken zayıflamak istiyorsanız önce sağlığınız için hareket ediyor oluşunuzu da hatırlayarak gelecek planları içerisinde öncelikli olarak sporu alarak başlayabilirsiniz. Önerimiz ise yarın her zaman vardır ancak asıl olan şimdidir. Harekete geçmenin tam zamanı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir