Kategoriler
Kendini motive et!

Başarı Her gün Tekrarlanan Küçük Çabaların Toplamı!

İnsan sağlığını olumsuz etkileyen şeylerin başında hareketsiz yaşam gelmektedir. Bunun önüne geçebilmek adına düzenli olarak spor yamak, tavsiye edilen bir aktivitedir. Günlük olarak belli süreler çerçevesinde gerçekleştirilecek olan egzersizler sayesinde birçok farklı fayda görebilirsiniz.

Stresten Kurtulun

Kent yaşamının birçok farklı zorluğu barındırdığını biliyoruz. Bunların başında ise stres gelmekte. Ofis işlerinin can sıkıcı bir hal alması, patronunuzla yaşamış olduğunu tartışma moralinizi bozabilir. Bundan kurtulmanın yolu ise düzenli bir şekilde spor yapmak. Çünkü fiziksel bir aktivite yaptığınız zaman bu durum aynı zamanda zihninizin boşalmasını sağlar. Sadece spora konsantre olursunuz. Gün içinde yaşamış olduğunuz problemleri de unutursunuz.

Daha Hızlı Kilo Verin

Belli aralıklarla spor yapmak her ne kadar birçok farklı avantajı beraberinde getirse de, önemli olan şey bunu bir düzene sokmaktır. Günümüzde Türkiye’de obezite ile mücadele eden birçok insan var. Bu kişilerin elbette sağlıklı bir biçimde beslenmeleri ve bazı yemek alışkanlıklarını değiştirmesi gerekiyor. Ancak asıl olay, yapılacak olan spordur. Bunu bir plan dahilinde gerçekleştirdiğiniz vakit, hedeflemiş olduğunuz ideal kiloya kısa bir süre içinde kavuşabilirsiniz. Kilolu insanların gündelik yaşam içinde birçok farklı sorunla karşı karşıya geldiği biliniyor. Bunlardan birisi ise kendilerine olan güvenlerinin sarsılması. İstediği kıyafeti giyememesi ve daha birçok problem söz konusu. Tüm bunlardan kurtulmak, fit bir vücut ile her türlü giysiyi giyebilmek, düzenli spor ile mümkün.

Daha İyi Düşünün

Sporun düzenli yapılması aynı zamanda insan beyni üzerinde birçok olumlu etkiyi de beraberinde getiriyor. Gerek ülkemizde gerekse dünyanın farklı yerlerinde yapılmış olan araştırmalar; spor sonrasında beyindeki nöronların ortaya çıkmasının hızlandığını söylemekte. Bu durum, beynin sahip olduğu performansı da olumlu bir biçimde etkilemekte. Özellikle zor olarak tanımlanan birtakım egzersizleri düzenli yaptığınızda, BDNF ismindeki beyin merkezli protein de artmakta. Böylelikle hızlı, iyi ve yerinde karar verebilirsiniz.

Sağlık Problemlerinin Önüne Geçin

Düzenli sporun insan sağlığı üzerinde sağlamış olduğu bir başka etki ise kanserin önlenmesi. Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde son yıllarda birçok kanser vakasının görülmesi, sporun önemini de ortaya koymakta. Çünkü hareketli bir yaşam tarzı, vücudun her bölümünün sağlıklı bir biçimde çalışması demek. Kanserin ortaya çıkması, böylelikle imkansız hale geliyor. Gerçekleştirilen araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte.

Her Zaman Zinde Hissedin

Günümüzde birçok kişi ofis olarak bilinen yerlerde ve bilgisayar başında çalışıyor. Bu durumun insan sağlığını tehdit ettiğini söylemek lazım. Her şeyden önce vücut hareketsiz kalmakta. Bundan dolayı zinde hissetmek artık bir imkansı hal alıyor. Özellikle kısa mesafeli koşular, yürüyüşler ve hatta merdiven çıkmalar bile zorlaşıyor. İşte bunun önüne geçmek için spor yapabilirsiniz. Değişik bir spor dalı seçebilir ya da bir salona giderek fitness yapabilirsiniz. Etkilerinin ortaya çıkması ise çok uzun sürmeyecek. En kısa sürede daha hareketli hissedecek, içinizde birikmiş olan enerji sayesinde birçok zorlu işin de üstesinden gelmiş olacaksınız.

Daha Mutlu Hissetmeniz Mümkün

Düzenli spor yapmak mutluluk demek. Üstelik bunun bilimsel bir açıklaması da söz konusu. Çünkü gerçekleştirilen egzersiz sırasında insan vücudunun endorfin olarak bilinen hormonu salgıladığını görmekteyiz. Bunun anlamı ise mutluluk ve coşkudur. Birçok kişinin farklı nedenlerden dolayı klinik depresyon tanısını aldığını görmekteyiz. Gerçekleştirilen bilimsel araştırmalar sonrasında bu şahısların sahip olduğu ve kendilerini rahatsız eden semptomların büyük bir bölümü spor sonrasında ortadan kalkıyor. Hatta birçok ülkede doktorlar, depresyon mücadele çerçevesinde düzenli spor yapılmasını önermekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir