Kategoriler
Kendini motive et!

Basen Eritmek İçin Olmazsa Olmaz Hareketler

Bölgesel yağlanma ne yazık ki kilo verilse dahi tam olarak istenilen seviyeye gelmesi oldukça zor olan bölgelerdir. Kilo verilerek kişilerin daha fit bir görünüm elde etmesi kolaylaşırken bölgesel olarak incelmek için tek başına diyet yapmak veya yağ yakmak yeterince etkili olmamaktadır. Kadınlar arasında daha fazla sorun yaratan basen bölgesi bazı erkekler içinde giderilemeyen sorunlardan biridir. Bölgesel zayıflamak için mutlaka doğrudan o bölgeyi çalıştıracak hareketler yapılmalıdır. Basen bölgesini eritebilmek için sıkı bir spor programı gerçekleştirmelisiniz. Sizler için önereceğimiz hareketler listemizde.

Başlangıç Her Zaman Squat

Basen ve bacakların incelmesi için en etkili hareketlerden biri squattır. Klasik hareket için öncelikle düz bir zemine geçerek ayaklarınızı omzunuza paralel olacak şekilde açın ve dizlerinizi öne doğru kırdıktan sonra kalçanızı dışa doğru ilerletin ve belinizi düz tuttuktan sonra çömelip kalkabilirsiniz. Dilerseniz kollarınızı öne doğruda uzatabilir veya ağırlık kullanabilirsiniz. Yeni başlayacak iseniz kendinizi çok zorlamadan klasik hareketi yapmanız uygun olurken etkisini arttırmak ve diğer kaslarınızı da çalıştırmak için ağırlık kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Bird Dog İle Bölgesel Yağlardan Arın

Matınızın veya düz bir zemine geçtikten sonra yüz üstü uzanın ve dizlerinizin üzerine doğrulun. Ardından dirseklerinizi de yerleştirin ve karnınızı olabildiğince sıkarak çapraz olacak şekilde kolunuzu ve bacağınızı uzatın. Sol bacağınızı uzatırken sağ eliniz öne doğru uzanmalıdır. Ardından diğer taraflar için de yapılmalıdır. Burada uzanırken olabildiğince fazla esnemeli ve kaslarınızın çalıştığını hissetmelisiniz.

Sıçra!

Box jump egzersizi için öncelikle bir ekipmana ihtiyacınız olacaktır. Evde uygulamak isterseniz bir masa veya sağlam bir sehpa kullanabilirsiniz. Ayaklarınızı omuz hizasında açın ve kollarınızı da ekipmana bakacak şekilde konumlandırın. Dengenizi sağlamak ve sakatlanma ihtimalini azaltmak için dilerseniz ilk olarak öne doğru küçük adımlarla sıçrama çalışması yapabilirsiniz. Ardından ise ekipmanın üzerine sıçrayın ve 3 saniye kadar üzerinde kaldıktan sonra başlangıç pozisyonuna geri dönün. Nefes alıp verdikten sonra yeniden sıçrayabilirsiniz. Bu hareketi 3 set halinde 15 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Cross Lunges ve Side Hareketi

Öncelikle bu hareket için elinize ağırlık almalısınız. Dumbel kullanabilir veya evinizde 1 litrelik su şişelerini tercih edebilirsiniz. İki elinize aldıktan sonra bacağınızı yana doğru açıp kendinizi yana aldığınız bacağınız yönünde ilerletin. Ardından diğer bacağınızı yanınıza alarak diğer ayağınız ile geri gitme hareket yaparken dizlerinizi kırın ve biraz eğilerek başlangıç pozisyonuna geri dönün. 3 set şeklinde 10 kez yapmanız yeterlidir. Dilerseniz ağırlık kullanmayabilir veya ağırlıkları arttırabilirsiniz. Dizlerinizde sağlık sorunu bulunuyor ise doktor izni olmadıkça hareketi yapmanız önerilmez.

Bölgesel yağlardan kurtulmak ciddi ve düzenli yapılan spor ile mümkün olmaktadır. Bu sebepten haftada en az 4 gün bu hareketleri yapmaya özen göstermeniz uzmanlar tarafından önerilmektedir. Ayrıca yağlardan daha kolay kurtulmak için günlük su tüketimini de önemsemelisiniz. Sağlıkla kalın ve fit kalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir