Kategoriler
Kendini motive et!

Basenlerinize Veda Edin: En Etkili Basen Eritme Egzersizleri

Bölgesel yağlanma herkesin derdidir. Ne kadar kilo versen de yağlar erise de bu bölgede istenilen incelme bir türlü sağlanamaz. Diyetler tüm vücudun zayıflamasını sağlasa da bölgesel incelme de çok etkili olamadıklarından ötürü bu bölgeler için fazladan egzersiz yapmak gerekir. Basen denilince de akla ilk kadınlar gelmektedir. Kadınların basen bölgesindeki fazlalıklardan mustarip olduğu ve uzun süre bu bölge için çalıştıkları yahut sürekli şikâyet ettikleri bilinir. Bu sorunu çözebilmeniz için bugün sizlere basen bölgesini çalıştıran en etkili egzersizlerden söz edeceğiz.

En Yaygın Squat

Genelde kalça ve basen şekillendirilmesi için yapılan ve son yıllarda oldukça popülerleşen bu egzersiz ününü hak ediyor.  Çünkü sadece kalça bölgesini değil birden fazla kas grubunu çalıştırmaktadır. Squat yaparak sırt kaslarınızı, bel kaslarınızı, bacak ve karın kaslarınızı da şekillendirirken aynı zamanda basenlerinizdeki fazla yağlardan da kurtulabilirsiniz. Doğru squat için öncelikle bacaklarınızı omzunuzla paralel olacak şekilde açın ve kalçanız dışarıda göbeğiniz içeride kalacak şekilde dizlerinizi kırın ve 90 derecelik açıyla oturup kalın. Dikkat edilmesi gereken belin dik durması ve dizlerin ayakların önüne geçmemesidir. Düzenli olarak uyguladığınızda basen bölgesinin erimeye başladığını göreceksiniz.

En Etkili Köprü Hareketi

Yine squat gibi tek bir bölgenin değil karnın, basenlerin, kalçaların ve bacakların sıkılaşmasına, yağların erimesine yardımcı olan hareketlerin başında gelir. Doğru hareket için öncelikle düz bir zemine uzanın ve dizlerinizi kalçanıza paralel olacak şekilde açıp belinizi ve kalçanızı yukarı kaldırın. Dengenizi sağlamak için kollarınızı avuç içleriniz yere değecek şekilde koyarak güç alabilirsiniz. Yukarıda kalacağınız süre size bağlıdır. İster kısa kısa inip kalkabilir isterseniz dayanabildiğiniz kadar yukarıda kalıp kısa molalar ile yapabilirsiniz.

Bacak Kaldırma Hareketi

Doğrudan bacak ve basen bölgesine yönelmek istiyorsanız bacak kaldırma hareketi etkili olacaktır. Bunun için öncelikle zemine yan olacak şekilde uzanın ve başınızı bir kolunuz ile destekleyin. Boşta kalan kolunuzu ise yere sabitleyebilirsiniz. Bacağınızı olabildiğince bükmeden yukarı kaldırmaya çalışmalısınız. Ardından yeniden indirin. Burada dikkat edilmesi gereken iki püf noktası vardır. İlki diz asla kırılmamalıdır ikincisi ise bacak indirilirken diğer bacağın üzerine konmamalıdır. Kaslarınız bu egzersizle çok fazla güç kazanacak ve bölgesel erime başarılı bir sonuca ulaşacaktır.

Lunge Hareketi

Çok etkili ama bir o kadar istenilmeyen hareketlerden biri lungedir. Ağırlık ile yapılması tavsiye edilir. Öncelikle size çok ağır gelmeyecek ağırlığını elinize alıp dik bir şekilde durulur. Ardından bir ayağınızı öne doğru alıp bir adım atın ve dizinizi 90 derecelik açı ile büküp arkada kalan ayağı ise yere değmeden bükebilirsiniz. İki bacak içinde ayrı ayrı yaparak tamamlayabilirsiniz. Bu egzersiz güç ve denge istemektedir. Ancak kasların güçlenmesinde ve bölgesel incelme de çok etkilidir.

Bu dört etkili hareketi setler halinde yapabilirsiniz. Eğer yeni başlayacaksanız size verdiğimiz sıra ile uygulamanızı tavsiye ederiz. Düzenli hareket ve beslenme düzeninize dikkat ederek basen bölgenizdeki yağlardan arınabilir ve istediğiniz fit görünüme kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir