Kategoriler
Kendini motive et!

Boyunu Uzatmak İsteyenlere Öneriler

Boyu ortalamanın altında kalanda ortalamanın üzerinde olanda hiç fark etmez birçok kişi fazladan bir 5 cm istemektedir. Çevresindeki kişilere veya ailesine göre daha kısa kalmış kişiler buna saplantılı bir şekilde takılarak boyunu nasıl uzayabileceğinin yollarını arar. Bilimsel olarak boy uzatmak mümkün müdür? Spor boy uzatma da işe yarar mı? Merak ediyorsanız araştırmalar sonucunda sizleri aydınlatacağız.

Ağırlık Çalışarak Boy Uzatabilirsin

Bugüne kadar hep kulağımıza üflenen bilgi ağırlık çalışan kişilerin kısa olduğu veya kısa kaldığıdır. Genç yaşında ağırlık çalışan erkeklere bu sebepten boyunun uzamadığı dikte edilir. Bu kanıya varılmasının sebebi ile ağırlık alanında spor yapan profesyonel sporcuların genelinin kısa boylu olmasıdır. Ancak gerçek bu kişiler halter çalıştığı için kısa değil, kısa olduğu için halter çalıştığıdır. Kişinin bu ağırlıkları uzun boyda veya kısa boyda kaldırması arasında ciddi fark vardır. Ayrıca geçmişte sporcu yetiştiren hocalar bu avantajı bildiğinden kısa boylu kişileri seçmişlerdir. Bu sebepten bu hurafeyi bilimsel araştırmalar sonucunda kafanızdan silmek isteriz.

Ağırlık çalışarak boy uzatma kelimesinin tam gerçekliği yansıtmadığını da söylemek isteriz. Sadece kaslarınız gelişecek ve olduğunuzdan daha kaslı ve daha kalıplı duruşunuz sizi daha uzun gösterecektir. Ağırlık çalışarak bu etkiyi yaratırken hatırlatmak isteriz ki eğer duruş bozukluğunuz var ise önce bu problemi aşmalısınız. Bu sorunu aşmadan ağırlık çalışmak görüntünüzü bozabilir.

Yüzmek veya Basketbol Oynamak Boy Uzatır mı?

Yüzmek veya basketbol oynamak büyüme çağındayken işe yaradığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Kanıtlanmıştır kelimesi size büyük hayaller kurdurtmasın. Çünkü boyumuz belirlenirken %85 genetik %15 beslenme ve egzersizlerden ibarettir. Bunun yanında kısa bir aileden uzun bir çocuk olabildiği gibi ortalamanın üzerinde kişilerden kısa bir çocukta olabiliyor.

Burada sözü edilen ve araştırmalara konu olan uzanma veya sıçrama eğilimidir. Büyüme çağında kemik yapısı ve kaslar daha kolay şekillendiğinden bu eylemler çocuğun boyunu olumlu etkilemektedir.

Çok Süt İçmek Boy Üzerinde Etkili mi?

Boyu oluşturan etmenlerin %15 kısmı beslenmeden geçtiğini hatırlatmıştır. Burada en önemli konu özellikle boy konusunda beslenme fazlalığı değil beslenme eksiklidir. Örneğin bir çocuğun genetiğine göre 2,00 cm kadar boyu uzayabilir ancak yeterli ve dengeli beslenmemesinden ötürü bu oran daha aşağılarda kalacaktır. Bu sebepten öncelikle protein, yağ ve karbonhidrat dengesinin iyi kurulduğundan emin olmak gerekir. Bunun yanında süt içmenin de boya etkisi var mıdır? Araştırmalar olumlu etkisinin olduğunu göstermektedir. Kalsiyum kemiklerin gelişmesi için önemlidir ve beklenilen kadar uzamak için sadece kalsiyum değil diğer vitamin ve minerallerin alınması gerekir.

Erişkin Kişilerin Boyu Uzar mı?

Büyüme çağını geride bıraktığınızda yukarıdakiler boyunuzu uzatmaya ne yazık ki yaramayacaktır. Bunun için ameliyat olabilirsiniz. Ancak hemen hemen herkesin yaşadığı genel bir sorun vardır ki bu boyunuzu uzatmadan daha uzun görünmenizi sağlayacak bir olaydır. Ölçüldüğünüzde dik dururken boyunuz ile normal duruşunuz arasındaki farkı gözlemeni istiyoruz. Bu fark duruş bozukluğunuzdan kaynaklanmaktır. Bu sorunu çözerek hem daha uzun gözükecek hem de ileri yaşlarda oluşacak sağlık problemini ortadan kaldırabilirsiniz. Boyunuz kaç olursa olsun kendinizi sevmeniz ve hep gülümsemeniz dileğiyle…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir