Kategoriler
Kendini motive et!

Çadırda Böceklerden Korunma

Kamp yapmak ve çadırda kalmak son derece heyecan verici bir aktivite olarak dikkat çekiyor. İnsanların bir kısmı huzuru ararken, kendilerini doğanın güvenli kollarına atmakta. Ancak bunu yaparken birtakım handikapların da söz konusu olduğunu hiçbir şekilde unutmamak lazım. Böcekler bunların başında gelmektedir. Çadırda böceklerden korunma yollarını sizler için araştırdık.

Sinek ve Böcek İlaçları Kullanılmalı

Çadırda böceklerden başarılı bir biçimde korunabilmek için en bilinen yöntemlerden birisi olarak dikkat çeken spreyleri tercih edebilirsiniz. Çok pratik bir yol olarak karşımıza çıkar. Hem sivri sineklere hem de farklı türdeki böceklere karşı etkili olması büyük bir avantaj olarak tanımlanır. Ancak bu tip spreylerin özellikle insan sağlığına zarar vermeyen türlerini tercih etmek gerekmektedir. Bu sayede tedbirinizi almış olursunuz.

Kıyafet Seçimi Önemli

Böcekler insanların açıkta olan tenlerini severler. Bundan dolayı önlem almanın çok kolay bir yolu vardır. O da kıyafet seçimini her daim buna göre yapmaktır. Geceleri çok rahatsız edici olan böceklerin sizinle olan temasını kesebilmek için paçası ve kolları uzun olan giysileri tercih edebilirsiniz. Bu sayede minimum temas ile olası sorunlarının önüne geçmek mümkündür. Aynı zamanda unutulmaması gereken bir diğer husus ise orman içerisinde kalacak olanların bileklikli ayakkabı giymeleridir.

Eşyalar Hemen Yıkanmalı

Böceklerin çadıra gelmesinin en temel nedenlerinden birisi kullanılan eşyaların temiz olmamasıdır. Bundan dolayı işiniz biter bitmez ilgili malzemeleri su ve deterjan kullanarak yıkamak gerekmektedir. Bu sayede böceklerin ya da onun gibi davetsiz misafirlerin gelmesinin önüne geçebilirsiniz.

Çadırda Böceklerden Korunma

Sarımsak Kullanabilirsiniz

Gündelik yaşamda çok sık kullanılan ve aynı zamanda insan sağlığı açısından sahip olduğu faydalarla bilinen sarımsak, ayrıca böceklerin uzaklaştırılması için de rahatlıkla tercih edilebilir. Buna dair hem yapılmış olan araştırmalar hem de oldukça olumlu olan sonuçlar vardır. Böcekler sarımsak kokusuna hiçbir şekilde dayanamazlar. Bu durum çadırda kalacak olan kişiler için büyük bir avantaj olarak dikkat çekmektedir.

En çok merak edilen şey ise bunun kullanımının nasıl olacağıdır. Elbette bir losyon ya da kolonya gibi bunu cildinize sürmeniz mantıklı değildir. İşte bu yüzden yapılacak olan şey ilk olarak sarımsakların ezilmesidir. Birkaç diş yeterli olacaktır. Çünkü bunun kokusunun çok keskin olduğu bilinmektedir. Daha sonra sarımsakları çadır çevresine yerleştirmek gerekmektedir. Bu sayede böceklerin çadırdan uzak durduğunu görebilirsiniz.

Biberiye Size Yardımcı Olacak

Çadırda böceklerden korunma adına yapılması gereken bir diğer şey ise biberiye adı verilen bitkinin kullanılmasıdır. Hem sivrisinekler hem de böcekler bunun yaymış olduğu kokudan hiçbir zaman hoşlanmazlar. Kullanımı basittir. Özel bir yağ şeklinde almaya gerek yoktur. Hemen doğadan temin edeceğiniz biberiye dallarını, çadırın çevresine asmalısınız. Bunun birkaç dal olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Elbette tüm böcekleri sizden uzak tutması söz konusu değildir. Ancak her ne olursa olsun bir kısmının artık sizi rahatsız etmeyeceği bir gerçektir.

Losyon, Parfüm ve Kolonyadan Uzak Durmalısınız

Son derece ilginç olmasına rağmen, böceklerin her türlü parfüm, losyon ya da kolonya kokusunu çok sevdikleri ortaya çıkmıştır. İşte bu yüzden kamp yapmak için yola çıkan kişilerin bunu göz önünde bulundurmaları gerekmektedir. Buna göre ister kadın ister erkek olsun, bu tip şeylerden uzak durmaları onların sağlığı için önemlidir. Açık bir biçimde belirtmek gerekiyorsa parfüm kokusuna arılar hemen gelmektedir. Bu yüzden en doğal halinize kamp yapmaya gitmeniz çok mantıklıdır.

Hindistan Cevizi Son Derece Etkili Bir Yöntem

Çadırda böceklerden korunma yollarının arasında özellikle kullanılacak olan doğal bitkilerin her daim avantaj sağladığını ifade etmek lazım. Hindistan cevizi bunların başında gelmektedir. Yapılmış olan bilimsel araştırmalara göre hangi tür olursa olsun böceklerin bu ürünün kokusundan hoşlanmadıkları kanıtlanmıştır. Bunu hemen avantaj çevirmek mümkündür. Yapılacak olan şey Hindistan cevizinden üretilmiş olan sabun, yağ gibi ürünleri kullanmaktır. Bunu bacaklarınıza, ellerinize, kollarınıza sürerek olası sorunların ve temasların önüne rahatlıkla geçebilirsiniz.