Kategoriler
Kendini motive et!

Çadırda Nasıl Uyunur?

Çadırda nasıl uyunur: Kamp yapmanın en önemli aşamalarından birisi çadırda kalmaktır. Kulağa her ne kadar güzel ve macera dolu bir aktivite gibi gelse de, tam anlamıyla konforu sağlayabilmek için bazı şeylere dikkat etmeniz gerekmektedir. Özellikle uykunun daha kaliteli olabilmesi adına neler yapılmasını gerektiğini merak ediyorsanız, blog yazımızda bunun yanıtını bulabilirsiniz.

Her Türlü Koşula Dikkat Etmek Lazım

Kamp yaparken iyi bir uyku çekmek, gün içindeki fiziksel aktiviteleriniz için daha çok enerji toplamanız anlamına gelmektedir. Bunun için ilk olarak çadırın kurulacağı yerdeki tüm koşulları gözden geçirmek şarttır. Bunların başında arazinin yapısı gelir. Engebeli bir yapı sizin için sıkıntıdır. Bundan dolayı tercihinizi her daim düz olan yerlerden yana yapmanız gerekmektedir. Güneşin yönünü hesap etmelisiniz. Aynı şekilde açık havada esecek olan rüzgarın geliş açısı da önem arz eder. Çadırın kesinlikle;

  • Kuru bir zeminde,
  • Kum alan üzerinde,
  • Toprak üstünde, kurulması gerekmektedir.

Bunların tümü sizin alacağınız uykunun kalitesini direk olarak etkileyecektir. Mevcut kriterlere göre hareket ettiğiniz zaman daha iyi bir uyku almanızın önünde hiçbir engel söz konusu değildir.

Mat Seçimi Son Derece Önemli

Matı sadece yatak olarak tanımlamamak lazım. Bunun aynı zamanda zemin özelliği de vardır. Bundan dolayı satın alırken bazı koşulları ve kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bunların başında ise hem küçülebilir hem de katlanabilir olması ilk sırada gelir. Çok hafif olmalıdır. Kolaylıkla taşınabilmesi sizin için avantaj demektir. Kalınlıkları genellikle 5 mm’dir. Kauçuktan üretilir. Sağlık açısından bir sorun teşkil etmez. Satın alırken iki yüzeyinin düz olmaması önemlidir. Özellikle kaymayan, pürüzleri olan bir mat, iyi uyku çekmek isteyen kişiler için ideal bir seçim olacaktır. Böylelikle uyurken matın kayması gibi bir durum söz konusu olmaz. Tam anlamı ile zemine sabitlenir.

Çadırda nasıl uyunur

Konforlu bir Çadır Yatağı Seçmelisiniz

Çadırda nasıl uyunur: Çadırda iyi bir uyku için dikkat etmeniz gereken bir diğer şey ise çadır yatağı seçimidir. Bu noktada birden çok opsiyon piyasada, farklı fiyatlar üzerinden satılmaktadır. Kesinlikle ucuza kaçmamayı unutmayın. Çünkü çadır yatağı konforlu ve aynı zamanda rahat olmak zorundadır. Bunlar genellikle şişme kamp yatağı olarak tanımlanır. Taşınması oldukça basittir. Deniz yatağından kaçınmak gerekmektedir. Özellikle kaymaya karşı korumalı olan yapısında sürtünmeli kumaşın kullanıldığı opsiyonları göz önünde bulundurmak sizin için büyük bir avantaj olacaktır. Kalınlığının ise minimum dört parmak olması, kaliteli bir uyku isteyenlerin dikkat etmesi gereken kriterler içerisinde yer almaktadır.

Uyku Tulumu Nasıl Olmalı?

Uyku tulumu, farklı özellikleri bilinen ve adeta kundaklanmış bir bebek görünümüne sahip olan, kampçıların vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ancak son dönemde üretilmiş olan yeni nesil tulumların daha rahat olduğunu hemen ifade etmek lazım. Çünkü her iki yanında da yer alan fermuar sayesinde avantaj elde edebilirsiniz. Eğer kamp yaptığınız dönemde hava sıcaklığı sıfırın altında ise 3 mevsimlik olanlarının kullanılması gerekmektedir. 20 derece ve üstündeki ısılarda ise her daim ince olan tulumların tercih edilmesi şarttır. Kesinlikle nefes almayan kumaş olarak bilinen sentetikten kaçınmak önem arz eder.

Yastık Seçimi

Çadırda nasıl uyunur: Kamp sırasında yastık mutlaka bulunmalıdır. Özellikle şişme yastık çok sık tercih edilir. Boyunluk da opsiyonların içinde yer almaktadır. Bunun yanı sıra eğer ilgili materyaller söz konusu değilse, yapılacak olan şey kıyafetlerinizden yastık oluşturmaktır. Rulo yaparak bunu hemen sağlayabilirsiniz. Böylelikle rahat bir uyku almak mümkündür.

Yastık seçimi konusunda bilinmesi gereken bir diğer husus ise evinizden getireceğinizi yastığınızı kullanmanızdır. Ancak bunun çok sık tercih edilmediğini hemen ifade etmek lazım. Nedeni ise hem büyük olması hem de çanta içerisinde oldukça geniş bir yer kaplamasıdır. Bu yüzden dile getirdiğimiz diğer alternatifler daha mantıklı ve sorunları çözücü özelliğiyle beklentileri karşılamaktadır.