Kategoriler
Kendini motive et!

Çift Yogası; Sevgilinizle Birlikte Yapabileceğiniz Yoga Pozları

Covid-19 döneminde sevgilinizle ya da eşinizle birlikte daha fazla vakit geçirirken, meditasyon ve yogayı birlikte yapmak iyi bir fikir olabilir. Yoga, nefes düzenleme, kasların gevşemesi, kasların güçlenmesi ve tabi ki stres atmak için mükemmel bir ritüel olacaktır. Sağlıklı yaşamın sırlarını bulabileceğiniz, partnerinizle uyum içinde olduğunuzu hissedebileceğiniz yoga pozlarını not alabilirsiniz.  

Partner Yogası Nedir? 

Yoga, bedensel ve zihinsel bir yolculuk olarak, fiziksel ve ruhsal bütünlüğün sırlarını çözmenizi sağlayacak özel bir egzersiz programıdır. İnanarak ve sevilerek yapılan yoga, vücut ısınızı, kan akışınızı, zihinsel bütünlüğünüzü düzenleyecektir. Partnerinizle yaptığınız yogada ise, partnerinizin vücudunu tanıyacak, onunla bir bütün olacak, birbirinizin kalp atışını duyabileceksiniz.  

Partner yogası atmosfer hazırlığı; Dinginlik ve sessizlik için yapabileceğiniz yoga, meditasyon türlerinden biri olarak öncellikle hafiflik ve sessizliğin sağlanması gereken bir konsantrasyon alanına ihtiyaç duymaktadır. Partnerinizle birlikte, zihninizi açacak adaçayı, öd ağacı veya palo santo gibi doğal tütsülerden yararlanarak yoga minderinizi serebilirsiniz. Fonda hafif bir müzik, loş bir ortam ilk adım için yeterli olacaktır.  

Çift Yogası İlk Adım: Bütünlük Kurmak 

Bütünlük kurmak için ilk önce kendi vücudumuzu bir enstrüman gibi kullanmayı öğrenmeliyiz. Her iki tarafında ilk aşamada kendi vücuduna odaklanması, 2- 3 dakika gözlerini kapatarak, sakinleşmesi gerekmektedir. Bu sırada nefes egzersizlerine başlamanız, vücudunuzu serbest bırakmaya hazır olmanız gerekir.  

·         Partnerinizle sırt sırta vererek, dizlerinizi klasik yoga bağdaşıyla kapatmalısınız.  

·         Elleriniz dizlerinizin üzerinde paralel bir şekilde durmalıdır.  

·         Partnerinizle sırt sırta bir bütün olmak için ağırlıklarınızı eşit ayarlamanız gerekmektedir.  

·         Ağırlıklarınızı ayarladıktan sonra nefes egzersizlerinize başlamalısınız.  

·         3 ile 5 dakika birlikte nefes alıp, birlikte vermek bütünlük kurmanın en önemli aşaması olacaktır.  

Çift Yogası İkinci Adım: Uyumu Yakalamak  

Nefes egzersizlerinden sonra, partnerinizle birlikte sağ ve sol ‘’ Farklı yönlerden’2 yavaş hareketlerle birbirinizin dizlerine dokunmalısınız.  Yarım ay şeklinde dönerek, partnerinizin sol dizine dokunurken, partnerinizde sizin sol dizinize dokunmalıdır. 1 dakika boyunca uygulamaya devam ederek, nefes egzersizleriyle birlikte uyumu yakalamaya başlayın.  

·         Sol kolunuzla partnerinizin sağ bacağına uzanın.  

·         Sol elinizi bacağın dışına yerleştirip destek alın.  

·         Bu sırada partnerinizin hareketlerine uyum sağlayın.  

·         Birlikte hareket etmeyi, nefes ve beden hareketlerinizle sağlayın.  

·         Eşit miktarda dönüşler yapmaya özen gösterir.  

·         Eşit ve uyumlu şekilde dönmek, uyumunuzla birlikte hoşunuza gidecek, sizi bir bütün yapacaktır.  

Çift Yogası Üçüncü Adım: Sessizliği Anlayın 

Partnerinizle yüz yüze gelerek, gözlerinizin içine bakın. Nefes egzersizlerine bu süreç boyunca devam ederek, birlikte nefes almaya özen gösterin. Partnerinizle birlikte ellerinizi birbirinize yakınlaştırın uzaklaştırın, boyun egzersizlerinizi ve kol egzersizlerinizi birlikte karşılıklı olarak yapmalısınız. Daha sonra yine sırt sırta vererek, paralel bir şekilde parterinizin sağ elini sol elinizle tutun. Sol elinizle de sağ elini tutarak bu pozisyonda, kol kaslarınızı yavaş yavaş esnetmeye başlayabilirsiniz. Nazikçe sağ ve sol olarak değiştirerek partnerinizle uyum içerisinde bu hareketleri devam ettirin. Birbirinizi çekmeyin ve aranızdaki hafif bağa dikkat edin. Parterinizi bir kuş kadar hafif hissetmeli, aynı şekilde onunda size karşı aynı hislerle yoga yapması gerekmektedir.  

Çift Yogası Dördüncü Adım: Destek  

Partnerinizle göz göze gelerek, sırt pozisyonuna son verin. Ardından ayağa kalkarak, birbirinizin kürek kemiklerini ellerinizin arasına alın. Birbirinize tıpkı bir tahterevelli gibi uyum sağlamalısınız. 1 –2 dakika bu pozisyonda durarak, dizlerinizi eşit derecede bükerek, bu hareketi uyum içinde tekrarlayın. Ardından vücudunuzu esnetmek için ayağa kalkarak birbirinize el ile destek vererek, bacaklarınızı paralel bir şekilde sağ ve sola açın.