Kategoriler
Kendini motive et!

Çocuklar Uyuduğunda Büyüyor Mu?

Uyku hem yetişkinler hem de çocuklar için çok önemlidir. Uykuyu sadece dinlenme zamanı olarak görmek eksik olacakken özellikle büyüme çağındaki çocuklar için tüm organların gelişebilmesi için elzemdir. Uyku sırasında dopamin hormonu salgılanırken stres hormonu da azalmaktadır. Aynı zamanda vücut bu sürede kendini onarır ve protein sentezini arttırarak yeni güne hazırlık yapar. Çocuklar için uykunun değeri nedir? Merak ediyorsanız detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Hafızayı Güçlendiren Etki

Aileler çocukların uyku zamanını dört gözle kollayıp kendileri için zaman ayırmak isterken çocuklar için uyku zamanı ve süresi çok daha önemli etkiye sahiptir. Çünkü çocuklar uyku zamanı büyümektedir. Küçük çocukların büyüme hızının yüksek olması daha fazla enerjiye ve daha fazla dinlenmeye ihtiyacı olduğundan daha fazladır. Bu sebepten ki yeni doğan bebekler günün büyük bir çoğunluğunu uykuda geçirirken gün içerisindeki sürenin kısalması büyümenin de rutin döngüsünü almasındandır. Uykunun büyümenin yanında etkisi hafıza üzerinde de çok etkilidir. Düzenli uyuyan çocuklar daha hızlı bir şekilde öğrenirken aynı zamanda hafızalarında güçlendiği deneylerle ispatlanmıştır. Yetersiz uyuyan çocuklarda ise dikkat bozukluğu ve uyanıkken geçirilen sürenin kalitesine bağlı bazı rahatsızlıklar gözlenebilmektedir.

Çocuklarda Uyku Süresi Ne Kadar Olmalı?

Her insan özeldir ve gelişimine ve yaşam şartlarına bağlı olarak uyuma kalitesi farklılık gösterdiği gibi süreside farklılık gösterebilmektedir. Ancak uzmanlar çalışmaları ile çocukların uyku düzeni hakkında önemli bilgiler vermektedir. Öncelikle çocukların uyku süreleri ve zamanları her zaman aynı olmalıdır. Bir akşam çocuk 9 da uyutulurken ertesi gün bu saat yine 9 olmalıdır. Bu sayede çocuk uyku saatlerine alışacak ve saati geldiğinde uykuya geçişi kolaylaştığı gibi düzenli bir hayat sürmenin alışkanlığını da kazanacaktır. Düzensiz uyku saatleri çocuğun zihinsel ve fiziksel olarak karışıklık yaşamasına neden olabilecekken aynı zamanda bu durum gelişimi açısında da olumsuz etkilenmektedir. Bebeklik döneminden ergenlik çağına kadar düzenli uyku saati ile büyüyen çocuklar kendine daha güvenli, arkadaşları ile ilişkilerinde daha uyumlu olmakta olup disiplinli bir yaşam tarzını daha kolay benimsemektedir.

Masal ve Egzersiz İle Çocuğu Rahatlatabilirsiniz

Sabah uyandığında çocuğunuzun yaşına uygun evinizde ufak egzersizler ile vücudun esnemesini sağlarken akşam üzerine yine benzer egzersizler ile enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz. Uyumadan önce ise yatakta geçirilen sürenin kalitesini arttırmak ve çocuğu rahatlatmak için masal okuyabilir veya egzersiz sonrası kaslarının rahatlamasını sağlamak için masaj yapabilirsiniz. Gül, lavanta veya papatya yağı ile ufak dokunuşlar yaparak çocuğun huzurlu ve güvenli şekilde uykuya dalmasını sağlayarak gece boyu derin ve deliksiz bir uyku keyfi yaşamasına yardımcı olabilirsiniz.

Beslenmenin Uyku Üzerinde Etkisi

Çocuğun aç olarak uykuya dalması veya kan şekerinin düşmesi sonucu uykudan huzursuz uyanması mümkündür. Bu sebeplerden ötürü çocuk uyumadan önce ağır, yağlı, unlu ve şekerli gıdalardan olabildiğince uzak tutulmalıdır. Akşam saatlerinden sonra ılık süt veya meyveli yoğurt tüketmesi hem karnının doymasına neden olurken hem de kan şekerinin düşme ihtimalini de aza indirerek rahat etmesini sağlayacaktır. Uyku büyüme çağındaki çocuklar için oldukça önemlidir ve büyüme üzerinde etkilidir. Bu sebepten çocuğa düzenli uyku düzeni oluşturularak sağlığı ve gelişimi desteklenmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir