Kategoriler
Kendini motive et!

Çok Fazla Su İçmek Zararlı Mıdır?

Vücudumuzun organların ve hücrelerin düzgün çalıştırabilmek için suya ihtiyacı vardır. Ancak aşırı su tüketimi su zehirlenmesi yaşamanıza sebep olurken ölüm riski de taşımaktadır. Birçok şeyin fazlasının zarar olduğu gibi suyun da fazla tüketildiği durumlarda zararlı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda sizlere sağlıklı su içme hızının, ne kadar suyun fazla sayıldığının ve su zehirlenmesinin? zararlarından söz edeceğiz. İyi okumalar…

Hipoantremi Nasıl Olur?

Halk arasında su zehirlenmesi olarak bilinen Hipoantremi kişinin fazla su içmesinden kaynaklanarak beynin işlevini yerine getirememesi durumudur. Çok fazla su tüketmek kandaki su miktarını da arttırır ve sodyum seyrelmesine neden olur. Kanda ki sodyum değerinin düşmesine de su zehirlenmesi ismi verilmektedir. Sodyum hücreler arasındaki dengeyi sağlar ve düşmesi hücrelerin dışarısındaki sıvılarında içeriye girmesine neden olarak doğrudan beyne zarar veren ve beynin işlevini yerine getirmesini engelleyen durumu yaşatır.

Fazla Su İçmenin Zararları Nelerdir?

Su zehirlenmesi sonucu sıvı ile dolan hücreler şişmeye başlar ve mide bulantısı, istifra ve baş ağrısı ile kendisini gösterir. Bunun yanında görme bozukluğu, kaslarda ağrı, kramp, tansiyon yükselmesi, nefes alırken zorluk, algıda zayıflık ve sersemlik hali ile de kendisini belli eder. Doğrudan beynin sinir merkezi etkilenir ve kişi felç, beynin de geri dönülmez hasar ve felçten ölüme kadar götürebilecek bir sürece girebilir. Burada bahsedilen çok fazla su içmektir ve kişiler kolay kolay bu seviyeye ulaşamaz. Ancak su zehirlenmesinden kaynaklı hayatını kaybeden dünyada çok fazla kişi vardır.

Fazla Suyun Oranı Nedir?

Fazla su kişilerin böbrekler ve idrar yolu ile atabileceğinden fazlasını tüketmek demektir. Burada dikkat edilmesi gereken günlük su içme miktarından ziyade ne kadar sürede suyun içildiğiniz. Kısa bir süre içerisinde tüketimi fazlalaştırmak su zehirlenmesi riskini arttırmaktadır. Örneğin kısa bir süre içerisinde 4 litre su içerek su zehirlenmesi riskini arttırabilirsiniz. Böbrekler bir günde ortalama yirmi beş litre suyu idrar ve ter yolu ile dışarıya atabilmektedir. Ancak bir saatte ortalama bir litre boşaltım yapabilmektedir. Bu sebepten ne kadar su içtiğinizin yanı sıra ne kadar zaman aralığında içtiğiniz de önemlidir. Rapor edilmiş hasta kayıtlarında özellikle sürenin önemli olduğu vurgulanmaktadır.

Su İçme Hızı ve Tüketimi Ne Kadar Olmalıdır?

Su zehirlenmesi yaşama ihtimalini azaltmak için bir saatte bir litreden fazla su tüketilmemelidir. Çünkü hipoantremi kısa sürede çok su içilmesinden yaşanmaktadır. Kanıtlanmış bütün vakalar bir iki saat içerisinde çok fazla su tüketimi yapıldığını onaylamaktadır. Uzmanlar erkeklerin ortalama günlük su tüketiminin 3,7 litre olması gerektiğini vurgularken kadınlarda bu oran 2,7’dir. Bu oranlar sadece su değil diğer içecekleri de kapsamaktadır. Vücudun susadığı zamanlara ve size iyi gelen su oranını anlayabilmek ise en sağlıklı olanıdır. Spor yapan kişiler ise özellikle güç ve dayanıklılık gerektiren sporlarda susuzluğunuzu giderebilmek adına birden çok fazla su içebilmektedir. Bu sebepten dikkatli ve süreli içimi gerçekleştirerek sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir