Kategoriler
Kendini motive et!

Çörek Otu Gerçekten Zayıflatıyor Mu?

Çörek otu bakımı oldukça kolay olan ve kolay yetişen bir bitki türüdür. Sadece çiçeklenme döneminde su isteyen onun duşunda bakılması kolay olan bu bitkide B6, B2, B1, C, H ve A vitaminleri bulunurken ayrıca selenyum, magnezyum ve çinko minerallerini de barındırmaktadır. Ayrıca thymol bileşimi ile sağlık için de kullanılırken romatizma, astım, alerjik rahatsızlıklar ve bronşite de iyi gelmektedir. Bu kadar faydalı olan bitkinin kilo vermek isteyenlerin de tercih etmesi bilimsel gerçeklere dayanıyor mu? Ayrıntılar yazımızda.

Çörek Otunun En Bilinen Faydaları Nelerdir?

Kansere karşı koruyucu özelliği bulunurken, tansiyon ve kolesterolü düşürmekte de etkilidir. Hormon sistemini korurken psikolojinin olumlu etkilenmesinde de fayda sağlarken kan şekerinin düzenlenmesini destekler. Bağışıklık sistemini güçlendirirken vücuttaki yorgunluğa da iyi gelir ve vücut direncini yükseltir. Vücut mantarlarının ve mikropların öldürülmesinde de savaşırken solunumu da rahatlatıcı etkisi vardır ve bazı uzmanlar sinüziti olan kişilerin sabah akşam olmak üzere bir damla çörek otu damlatmasının sinüziti kurutacağı yönünde görüş bildirmektedir.

Zararları Bulunur Mu?

Öncelikle tüm bitkiler gibi çörek otunun da bilinçsiz olarak kullanılmaması gerekir ve düzenli kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışmalı yahut bilgisini vermelisiniz. Tansiyon veya kan sulandırıcı ilaçlar kullanılırken çörek otunun da tercih edilmesi ilaçların etkisini azaltabilir. Bu sebepten yine doktorunuza danışmanızı öneririz. Çörek otunun kan şekerini düşürücü özelliği ile kan şekeri sorunları yaşayabilirsiniz. Önerilen miktardan fazla tüketilmesi karaciğerin zorlanmasına ve böbreklerin fazla çalışmasına yol açacağından kullanılan miktarı önemsemek gerekir. Kemoterapi ve radyoterapi hastalarının kullanması önerilmezken fazla kullanımında kişilerde ishale neden olabilmektedir.

Çörek Otu İle Kilo Vermek Mümkün Müdür?

Fazla kilo dünyayı en fazla tehdit eden hastalıkların başında gelmektedir ve zayıflamak isteyen bazı kişilerin çörek otu yağını zayıflamak için kullandığı bilinmektedir. Bu kişiler tarafından tercih edilmesinin sebeplerinden ilki karaciğeri daha fazla çalışmaya zorlaması ve temizleyerek karaciğerin sindirimi hızlandırması iken diğer bir sebebi ise iştah kapatıcı özelliğidir. İştahlı olmaktan veya fazla yemekten şikâyet ediyorsanız çörek otu yağını kullanmayı tercih edebilirsiniz. Sindirim sistemini düzenliyor oluşu ve bağırsakların da sindirim üzerindeki etkisini hafifleterek besinlerin daha hızlı sindirilmesine de bu durumda kilo alımını engelleyen sebepler arasında gösterilmektedir.

Çörek Otu Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Çörek otunun çok fazla yararı olduğu gibi zararları da düşünülerek kullanırken dikkatli kullanmak gerekir. Birçok kişi çörek otunu eğer iştah kesici olarak kullanılacaksa kahvaltıdan ve her yemekten önce 1 bardak suya üç damla çörek otu yağı kullanılmasını uygun görürken çörek otunun yağını eğer kendiniz üretmek ve kullanmak istiyorsanız bu oran yaklaşık 150 veya 0,5 gram kadar olmalıdır. Çörek otu tek başına zayıflamak üzerinde büyük etki göstermemekle birlikte yardımcı olarak kullanıla bilinir. Kalori oranı, beslenme programı ve düzenli egzersiz ile kilo verme sürecinde destekleyici şifa deposu olarak görülmelidir.