Kategoriler
Kendini motive et!

D Vitamini İle Sağlıklı Yaşam

D Vitamini İle Sağlıklı Yaşam; D vitamininin vücutta yeterli olması son derece önemlidir çünkü kemik, kas ve kalp sağlığını olumlu yönde etkileyen bu vitamin sağlıklı yaşamın önemli anahtarlarından biridir. Vitaminlerinizi dönemsel olarak kontrol ettirmeniz gerektiği bilinirken birçok insan günlük hayatta yaşadığı sorunların vitaminlerden kaynaklandığını çok düşünmemektedir. Yapılan araştırmalara göre insanların %70’i D vitamini eksikliği yaşamaktadır. Erişmesi oldukça basit olan bu D vitamini eksikliği azaltmak ve gidermek için detayları yazımızda bulabilirsiniz.

Neden D Vitamini Önemlidir?

D vitamini vücutta depolanan vitaminlerin başında gelir. Özellikle karaciğerde depolanan bu vitaminin iki grubu daha bulunmaktadır. D2 ve D3 olarak ayrılan bu vitamin grubu insanlar için çok değerlidir. İnsan vücudu tarafından üretilemeyen bu vitamin dışarıdan alınmaktadır. Besin yoluyla alınan bu vitamin vücut içerisinde işlenerek kemiklerin, kasların, kalbin ve diş sağlığının olumlu etkilenmesini sağlar. Bağışıklık sistemini güçlendirirken metabolizmanın da dengesini sağlar. Diyabete karşı vücudu korur. Tüm bu sebeplerden ötürü doktorlar sık sık D vitamini seviyesini kontrol etmektedir.

D Vitamini İle Sağlıklı Yaşam; D Vitamini Nasıl Alınır?

En önemli D vitamini kaynağı bilindiği üzere güneştir. Güneş vücudumuzun ihtiyacı olan D vitaminini karşılamasında büyük etkendir. Sadece güneş ile değil birçok besinde de bulunmaktadır. Süt ve süt ürünleri, muz, üzüm, yumurta, balık, karpuz veya elma gibi besinlerde D vitamini bulunmaktadır. Besinler D vitamini karşılama da etkiliyken tek başına yeterli olmadığını hatırlatmak isteriz. Güneş ışınları bu vitamini almak için en etkili olan durumdur.

D Vitamini İle Sağlıklı Yaşam
D Vitamini İle Sağlıklı Yaşam

D Vitamini İle Sağlıklı Yaşam; Düzenli Güneş Işığı Alınmalı

Yukarıda da söz ettiğimiz gibi D vitamini ihtiyacını karşılamak için en etkili yol güneş ışınlarıdır. Uzmanlar günde 30 dakika kadar vücudun güneş almasını gerektiğini D vitamini ve sağlık açısından uygun görürken zararlarında da kaçınılması gerektiği uyarısında bulunmaktadır. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak cilt yanıklarına, cilt lekelerine veya ileri boyutta cilt kanserine neden olabileceğinden güneş ışınlarına dikkatli çıkmak gerekir. Öğlen güneşi yerine sabah veya akşam güneşi almak daha uygunken güneşe çıkmadan mutlaka koruyucu kullanılması da tavsiye edilmektedir. D vitamini ihtiyacını günde 30 dakika güneşin altında geçirdikten sonra gerekli besin takviyeleri ile sağlayabilirsiniz.

D Vitamini Fazlalığında veya Eksikliğinde Neler Olur?

D vitamini eksikliğinin zararı olduğu gibi fazlasının da zararı bulunmaktadır. Yüksek miktarda D vitamini bulunduğunda iştahsızlık, kusma, kabızlık, bilinç kaybı, böbrek rahatsızlıkları, kilo kaybı veya mide bulantısı gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. D vitamini eksikliğinde ise saç dökülmesi, kemiklerde ağrı, depresyon, kilo vermede zorluk, üşümek, yürüme güçlüğü, vücut ağrısı, halsizlik, aşırı terleme, görme bozuklukları veya şiddetli baş ağrısı yaşayabilirsiniz. Tüm bu olumsuz sonuçlar günlük hayatı olumsuz etkilerken uzun vadede daha riskli hastalıkların yaşanmasına da neden olabilir. Şikayetlerinizi göz önünde bulundurarak ve bir uzmandan yardım alarak D vitamini değerinize baktırabilirsiniz.