Kategoriler
Kendini motive et!

Daha Fazlasını İsteyenlere

Spor yaparken etrafınıza dikkatli bakarsanız veya kendinizden de bilebilirsiniz ağırlık çalışan kişilerin programları belirli bir rutine oturduktan sonra artık rakamlar çok fazla değişmez ve kişi bu durumu başarısızlık veya gelinebilecek son nokta olarak sayar. İkinci kısımdaki kişilerin fazlasında gözü yoktur ve vücutlarını geliştirme veya koruma yoruma bu yolla giderler. İlk gruptakiler ise kendilerini kaldırdıkları ağırlık kadar iyi sayarak sürekli arttırmak yoluna gitmek ister ancak bir yerden sonra kalır. Bu durum değiştirilebilir mi? Sizler için araştırdık.

Antrenman Öncesini İrdeleyin

İlk olarak antrenmandan önce ne yediğinize nasıl hazırlandığınıza ve nasıl hissettiğinizi düşünün. Eğer beslenme düzeninizde bir eksiklik var ise antrenmandan istediğiniz kadar verim alamamanız normal olabilir. Vücudun enerjiye ihtiyacı vardır ve enerji en hızlı şekilde karbonhidrattan dönüşür. Bu sebepten antrenman öncesi beslenme düzeninizi önemsemenizi ve gözden geçirmenizi öneririz.

Antrenman Öncesi Hazırlık Safhası

Antrenman öncesi ısınma hareketlerini önemsemelisiniz. Bunun en önemli sebebi bedeni antrenmana hazırlamak olduğu gibi olası sakatlıklarında önüne geçilmesidir. Burada bilinmeli ki eğer tüm vücut çalışacaksanız klasik ısınma egzersizleri yapılmalıyken bölgesel antrenman yapacaksanız özel bir program uygulayabilirsiniz. Örneğin kaldıracak olduğunuz ağırlığın yarısı kadarını setler halinde deneyerek kaslarınızı ısındırabilirsiniz. Bu durum verimi doğrudan arttıracaktır.

Destekleyici Egzersizler Yapılmalı

Amaç kas kütlesini arttırmak olsa da her zaman destekleyici egzersizler yapılmalıdır. Bu sayede kaslarınızdaki büyüme de artacak, metabolizma hızınız artacak, vücut dengeniz ve kuvvet gelişiminiz de gelişirken istediğiniz hedefe giderken küçük taşlarda takılma oranınız düşecektir. Bunun için isterseniz bench pess, squat veya press yapabilirsiniz. Ayrıca dilerseniz bölgeselde çalışabilirsiniz. Örneğin; dip, bench dumbell press, barbel row ve pull up yapabilir performans artışını bu egzersizler ile destekleyebilirsiniz. Düzenli bir şekilde bu egzersizleri programınıza alarak gelişimi fark edebilirsiniz.

Kendinizi İzleyin

İçinizden nasıl yapacağım? Bunu diyebilirsiniz. Eğer salonunuzda böyle bir şansınız yoksa kendinizi kaydedin veya gözlerinizi kamera olarak da kullanmayı deneyebilirsiniz. Eleştirel gözle bakarak tekniğinizi iyileştirmeye çalışabilirsiniz. Daha önce denemediğiniz bir tutuş iyi gelir veya tekniğinizin kusursuz olduğunu da fark edebilirsiniz. Örneğin barı nasıl kavradığınızı, nasıl nefes aldığınızı veya psikolojik olarak kendinizi düşünebilirsiniz. Bu sayede yönünüzü diğer yönlere çevirebilirsiniz. Ancak belki sorun sadece tekniktedir. Az enerji ile daha fazlasını nasıl yapabilirim? Sorusuna cevap arayarak kendinizi geliştirebilirsiniz.

Antrenman Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Antrenman öncesi ve sırasını irdeledikten sonra sıra geldi son adıma. Isınma hareketlerine verdiğiniz önemi soğuma hareketlerine de vermenizi öneriyoruz. Bu sayede bir sonraki antrenmana çok daha kısa sürede kendinizi hazır hissedecek ve antrenmanda çok daha enerji dolu kısacası antrenmana hazır bir şekilde olarak kendinizi denemeniz veya daha ağır kaldırmanız mümkün olacaktır. Ayrıca dilerseniz özel uygulamalar da yapabilirsiniz. Antrenmandan sonra su üzerine yatma veya kasları yumuşatan masaj da size yardımcı olacaktır. Sizin vücudunuzu ve spor gelişiminizi en iyi yorumlayacak kişi sizsiniz ve siz daha fazlasını istiyorsanız mutlaka elde edeceksiniz. Bizim verdiğimiz bilgiler eşliğinde kendinize güveniniz devam ettikçe hedefiniz çok yakın. Mutlu günler dileriz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir