Kategoriler
Kendini motive et!

Dans Etmenin Mucizeleri

Okurken bile insanın içini ısıtan ancak çoğu zaman sadece zihnimizde kalan bir eylemdir dans. Sizleri dansa devam ediyoruz. Çünkü dans etmek özgüveni arttırır, stresi azaltır ve zihni güçlendirir. Üstelik belki hiç bilmediğiniz bir yönünüzü ortaya çıkarmayı sağlayacaktır. Burada modern veya latin danslardan söz etmiyoruz. Elbette partneriniz ile öğrenmeye çalışabilir bir profesyonel yardım da alabilirsiniz. Ancak bu dans sizin dansınız ve siz nasıl isterseniz öyledir. Bazen her şeyi isimlendirmeye veya sınıflandırmaya gerek yoktur. Bugün ki sloganımız içimden geldiği gibi. İçinizden geldiği gibi dans edeceğinizde size sağlayacak olumlu etkileri yazımızda.

Bilimsel Açıklama: Beyni Güçlendirir

Yapılan araştırmaya göre beyninde rahatsızlığı olan kişilere bir yıldan daha uzun süre dans ettirilmiş ve sonucunda hafıza kabiliyetleri arttığı gibi beyin nöronlarında da iyileşme yaşanmıştır. Aynı zamanda dans yön bulma kabiliyetini de arttırmaktadır ve beyni güçlendirmek, hayata karşı motivasyonu arttırmak ve hafızayı arttırmak için dans edebilirsiniz.

Spor Yapmış Olursunuz

Spor deyince birçok kişinin aklına zorlu antrenmanlar gelmektedir. Ter, hırs ve güç üçlüsünün dışına dans ederek çıkabilirsiniz. Kendinizde spor yapacak motivasyonu bulamıyorsanız enerjinizi atacak, aynı zamanda kalori harcatacak yani kilo vermenize yardımcı olacak ve kalp sağlığınıza iyi gelecek bir egzersiz yapabilirsiniz. Dans ederken birden fazla kasınız çalıştığından esnekliğiniz ve dengeniz artacağı gibi kaslarınız da güçlenecek ve vücut koordinasyonunuz da artacaktır. Ağır antrenmanlar yapmadan spor yapmak istiyorsanız yine aradığınız dans etmek olabilir.

Mutluluğun Formülü

Spor yapmanın kişiyi mutlu ettiğini birçok yazımızda değindik. Dans ederken de mutluluk hormonu salgılanır ve kişi kendini daha mutlu ederken aynı zamanda stres, kaygı, depresyon ve üzüntü duygularını dans ettiğiniz sürece dışarıda bırakırsınız. Bu süreç devam ettiği müddetçe de daha az kaygılı ve daha mutlu bir insana dönüşürsünüz. Yaparken mutlu olacağınız ve bunun için yapmanız gereken tek şeyin hareket ettiğini düşünmek oldukça kolay değil mi? Öyleyse en sevdiğiniz müziği açın ve gözlerinizi kapatın. Bırakın zihniniz bedeninize hükmetsin ve siz sadece keyfini çıkarın.

Özgüven Deposu

Belki girdiğiniz ortamlarda özgürce dans eden kişileri izlediniz ve kendinizi ortaya atacak kadar güvenemediniz. Çünkü gözler size çevrilecek ve başarısız olmaktan ve gülünç duruma düşmekten korktunuz. Ancak dans evrenseldir ve özsaygıyı arttırmanın en basit yollarındandır. Eğer bu güvene sahip değilseniz evde yalnız olduğunuz zamanlarda dansınızı sergileyebilir veya yapmak istediğiniz bir tür var ise ders alabilirsiniz. Ardından sosyal ortamlarda da dansınızla göz doldururken hem kendinize olan güveniniz artacak hem de çok daha fazla aktiviteye katılmak isteyeceksiniz.

Esnekliği Arttırır

Dans ederken hareket etmeniz gerekir ve alıştıkça daha fazla kasınız da etkilenecektir. Kaslarınız güçlenecek ve sizde bu sayede daha esnek hareketler yapabileceksiniz. Ayrıca dans ederken koreografi hazırlayabilir ve bu sayede zekanızı da geliştirebilirsiniz. Doğaçlama dans ederken ise bir sonraki hareketi zihninizde canlandıracağınız için yine beynin çalışmasını sağlamaktadır. Bu ve çok daha fazla faydaya erişebilmek için dans etmeniz yeterlidir. Dans gönülle yapılır ve gönülden gelen her duygu özeldir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir