Kategoriler
Kendini motive et!

Dinlenme Gününü Doğru Belirlemek İçin Tüyolar

Beslenme programı kullanan kişilerin hayallerini süslediği iple çektiği sayısı arttıkça vicdan azabı çektiği ama yapmaya devam ettiği bazen kendini ödüllendirdiği bazen ise cezalandırdığı güne halk arasında kaçamak bilimsel olarak ise dinlenme günü demekteyiz. Özel program uygulayan kişilerin kaçamak günü belirli şartlara bağlı olmalıdır. Hayatının geneline bu düzeni yayan kişilerin sıkı bir programa ihtiyacı olmadığı için bu günlerde de sınırı gayet iyi koruyarak mutlu mesut yaşayabilirler. Ancak yemek yemeyi seven ve duygusal açlıklarını bastırmanın yolunu yemek ile sağlayan kişiler için bu programın disiplini ve sürdürülebilirliği çok mühimdir. Kontrollü bir biçimde dinlenme günü tasarlamanız ve küçük mutlulukların kötü sürprizlere dönüşmemesi için sizlere birkaç tüyo vereceğiz.

Hangi Gün Yapılmalı?

Burada en güzel cevap kendinizde ve yaşam biçiminizdedir. Haftanın beş günü bir işte çalıştığınızı varsayarsak önermeyeceğimiz ilk gün Pazar olacaktır. Çünkü tatilinizin son günü ve yeni haftaya motive olmaya çalışırken kendinizi daha mutlu etmek isteyebilirsiniz. Ayrıca evde geçirdiğiniz bir Pazar günü ise çok fazla mutfağa uğrayacak ve yeterince temkinli davranmazsanız diyetinizin bitme olasılığı yüksektir. Birçok uzman dinlenme gününü hafta içi seçilmesini öngörmektedir. En doğru gün Çarşamba veya Perşembe olmalıdır. Dayanıklılık seviyeniz artacağı gibi aynı zamanda hafta içi kaybolan motivasyonu da arttıracak ve işinizde daha verimli bir şekilde çalışacaksınız.  Tatilin başladığı Cuma günü veya cumartesi yine riskli günlerdir akşam planlarında ipin ucu kaçabilir. Bu sebepten sizi sınırlandıracak ancak özgür bırakacak gün en mantıklısı olacaktır.

Önceden Planla

İnsan doğası gereği özgür bırakıldığı an uyması gereken kuralları psikolojik olarak hiçe sayar ve yoldan çıkabilir. Bu sebepten dinlenme gününde neler yiyeceğini önceden planlamalısın. Doğaçlama yapacaksan bile mutlaka kendinin farkında olarak porsiyonları abartmadan tüketmelisin. Ancak o an yaşadığın durumlar ve mutluluk hissi ile birçok kişi dinlenme gününden pişmanlıkla çıkmaktadır. Sende o kervana katılmak istiyorsan yemeklerini seç ve fazlasına göz koyma.

Sınır Ne Olmalı?

Dinlenme günü ismine bakıp da aldanma. Günün tüm saatlerinde istediğini yiyebileceğin anlamına gelmemektedir. Bir en fazla iki öğün yemek istediklerini tükettikten sonra normal düzenine geri dönmelisin. Çünkü 6 gün boyunca yemediğin her kalorini vücuduna bir günde girmesi sana da biraz kendine yapacağın haksızlık gibi gelmiyor mu? Bu sebepten yine sınırlı bir dinlenme gününden hatta kendini rahatlatmak için dinlenme öğünü geçirmek daha sağlıklı olacaktır.

Egzersiz Yapmayı İhmal Etme

Dinlenme gününde bütün gün yan gelip yatmanın hayalini kurabilirsin ancak hafif bir egzersiz sana yetecektir. Örneğin sevdiğin yemeğin ardından biraz yürüyüşe çıkabilir veya evde basit egzersizler ile yine beslenme düzenine yardım edebilirsin. Düzenli spor yapıyorsan yine dinlenme gününde de en azından esneme hareketlerini yaparak boşa geçen zamanı lehine çevirebilirsin. Unutmamalıyız ki bu yolda önümüzdeki tek engel yine kişinin kendisi olabilir. Ne güzel bir sözdür insan kendini yendikten sonra yenemeyeceği şey yoktur diye. Bu söz ile sizlere iyi günler dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir