Kategoriler
Kendini motive et!

Diyafram Nefesine Dair Her Şey

Diyafram Nefesine Dair Her Şey; Anne karnına düştüğümüz andan itibaren bizi hayatta tutan yegâne şey nefestir. Ancak her nefes doğru nefes değildir. Uzmanlar diyafram nefesinin büyümeden, gelişime birçok konuda olumlu etkisi olduğunu vurgularken sağlıklı yaşamak ve sağlıklı kalmak için doğru nefes almayı öğrenmek gerekiyor. Diyafram nefesi sinir sistemi üzerinde doğrudan etkiliyken vücuda kötü gelen her şeyi engellemekte de etkilidir. Vücudumuza faydası saymakla bitmeyen diyafram nefesine dair her şeyi yazımızda bulabilirsiniz.

Diyafram Neresidir?

Diyafram olarak isimlendirilen bölge karın boşluğu ile göğüs boşluğu arasındaki kısımdır. Lifli kas yapısı ile bilinen en etkili solunum kasıdır ve temel görevi de akciğerlere temiz havayı göndermektir. İnsanların %80’lik kısmı göğüs nefesi almaktadır. Göğüs nefesi yaşamak için yeterli olan havayı bizlere verirken diyafram nefesi göğüs nefesine oranla %70 daha fazla oksijen üretmektedir. Diyafram nefesini her zaman alabileceğiniz gibi belirli dönemlerde diyafram nefesi almaya çalışmak da vücudu olumlu etkiler.

Diyafram Nefesine Dair Her Şey; Nasıl Nefes Alıyorsunuz?

Doğru diyafram nefesini almanın ilk yolu öncelikle nefesinizi hissetmektir. Öncelikle rahat olabileceğiniz bir alana geçin ve nasıl nefes aldığınızı test edin. Bir koltuğa dik bir şekilde oturun ve bir elinizi göğsünüze bir elinizi ise diyafram bölgesine yerleştirerek derin bir nefes alın. Burada önemli olan nefes alırken hangi elinizin hareket ettiğidir. Eğer diyaframın üzerindeki eliniz hareket ediyor ise şanlısınız doğru nefes almaya çok yakınsınız. Eğer göğüs bölgeniz hareket ediyor ise diyafram nefesi için alıştırma yapabilirsiniz.

Diyafram Nefesine Dair Her Şey
Diyafram Nefesine Dair Her Şey

Diyafram Nefesine Dair Her Şey; Doğru Diyafram Nefesi Nasıl Olmalıdır?

Diyafram nefesi almak için öncelikle burnunuzdan derin bir nefes alın ve verirken de ağzınızı kullanmayın. Ardından yeniden burnunuzdan nefes alırken karnınızın da dışarı doğru açılmasını sağlayın. Nefesi verirken yine aynı şekilde karnınızın içeri girmesini sağlayabilirsiniz. Diyafram nefes egzersizini günde 20 kez yapabilirsiniz. Dilerseniz bu süreçte gözlerinizi kapatarak sadece nefesinize ve karın hareketlerinize de odaklanabilirsiniz. Egzersiz öncesi ve yemeklerden önce diyafram nefesini deneyerek daha etkili kılabilirsiniz.

Diyafram Nefesini Günlük Hayatınızda Kullanabileceğiniz Alanlar

Diyafram nefesi göğüs nefesine göre çok daha sağlıklıdır. Bu nefes türü doğrudan sinir sistemini etki edeceğinden sakinleştirici etkisi ile stresli olduğunuz her zaman deneyebilirsiniz. İçinizden sayarak ve tüm dikkatinizi nefesinize vererek stresli, heyecanlı veya üzgün olduğunuz dönemlerde etkili olarak işinize yarayacaktır. İş toplantısına girmeden veya performans sergileyeceğiniz dönemlerde yine kendinize bir 15 saniye ayırarak diyafram nefesinin muazzam etkisiyle tanışabilirsiniz. Ayrıca düzenli spor yapan kişilerin ortak görüşüne göre diyafram kası ile spor yapmak performansı ciddi oranda arttırmaktadır. Profesyonel sporcularında etkin olarak kullandığı bu nefes şekli egzersizden alınan verimi arttırmakla birlikte aynı zamanda spor motivasyonunu da arttırmaktadır. Hayatınızda etkin bir şekilde diyafram nefesini kullanmak için çeşitli zamanlarda egzersizlerinizi yaparak en iyi nefesi almaya çalışabilirsiniz. Sağlıklı olmak için diyafram nefesi önemli etkiye sahip olduğunu hatırlatarak sağlıklı günler dileriz.