Kategoriler
Kendini motive et!

Doğanın Değişik Hallerine Tanık Ol; Köprülü Kanyon

Ülkemizde kamp yapılacak, ziyaret edilecek binlerce yer var. Bu konuda alternatiflerin bol olması, tabiatı keşfetmek isteyen meraklı ve macera tutkunları için büyük bir avantaj. Doğanın değişik hallerine tanık ol; Köprülü Kanyon da bunlardan birisi. Antalya’da bulunan bu mükemmel kanyonun özelliklerini sizler için derledik.

Köprülü Kanyon Nerede?

Köprülü Kanyon, birçok tarihi ve doğal güzelliği bünyesinde barındıran Akdeniz Bölgesi’nde yer alıyor. Turizm başkenti olarak da bilinen Antalya kentinin sınırları içerisinde bulunur. İlk defa 1973 senesinde alınmış bir karar sonrasında milli park olarak tanımlanmıştır. Toplam büyüklüğü 366.140 dekar olarak dikkat çekmektedir.

Doğanın değişik hallerine tanık ol; Köprülü Kanyon, adını çok eski dönemlerden alması ile bilinmektedir. Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilen ve Oluk Köprü olarak bilinen yapı buraya ismini vermiştir. Yarma şeklinde olan vadinin uzunluğu tam 14 km iken, duvarlar ise 100 metredir. Bu özelliğiyle son derece özel bir yere sahiptir.

Köprülü Kanyon Faunası Nasıl?

Köprülü Kanyon harika bir ekosisteme sahip olmasından dolayı birçok bitki ve hayvana da ev sahipliği yapıyor. Bundan dolayı oldukça zengin olan habitatı dikkat çekmektedir. Buraya adını veren ırmak içerisinde kırmızı benekli alabalıklar yaşamaktadır. Aynı zamanda Anadolu Sıvacısı adındaki özel kuşu da unutmamak lazım. Kızıl akbaba ve yaban keçisi diğer hayvanlardır. Bunun gibi daha birçok hayvan, kanyon içerisinde ve civarında yer almaktadır.

Köprülü Kanyon

Tarihi Güzellikleri Dikkat Çekiyor

Kanyonda yer alan birçok tarihi güzellik söz konusudur. Bunların başında Selge Antik Kenti gelmektedir. 5.yüzyıla kadar uzanan tarihi ile halen zamana meydan okumaktadır. İçerisinde tiyatro, tapınak, kilise, taş kaplama olarak dikkat çeken bir yol ve su kemeri bulunur. Taş köprü ise bölgenin en çok dikkat çeken tarihi yapısıdır. Bunların tümü Roma döneminden kalmıştır ve bakanlık tarafından koruma altına alınmıştır.

Birçok Aktivite Yapılabilir

Doğanın değişik hallerine tanık ol; Köprülü Kanyon ziyaretini yapacak olan kişiler için harika birçok farklı aktivite söz konusudur. Bunların başında ise rafting gelmektedir. Kanyon boyunca sağlı sollu çok sayıda acente mevcuttur. Fiyat farkının çok yüksek olmadığını hemen ifade edelim. Gerek ilk defa bu tip bir maceraya imza atacaklar gerekse daha profesyonel olanlar için opsiyonlar beklentileri karşılamaktadır. Parkurun uzun ve rafting sporu için elverişli olması büyük avantaj anlamına gelmektedir.

Köprülü Kanyon’da denenebilecek daha farklı bir aktivite ise mini bot turudur. Son derece küçük ve aynı zamanda sevimli olan bu bot sınırlı sayıda yolcu alır. Kanyonda yer alan oldukça görkemli şelaleye kadar giderek, bu doğa harikasını yakından görebilir ve hatta altında ıslanabilirsiniz.

Bölgede yapılabilecek başka şeyler de söz konusudur. Bunlardan birisi Buggy Safari olarak dikkat çeker. 1 saatlik süresi vardır. Aynı zamanda dileyen kişiler yürüyerek kanyonun eşsiz güzelliklerini keşfetmeye başlayabilirler. Jeep safari ise son yıllarda yaygınlaşmaya başlayan, bölgeyi baştan başa kat eden parkuru ile beklentileri karşılayan bir heyecan olarak dikkat çekmektedir. Ayrıca kanyonun belli yerlerinde ve özellikle derin olmayan alanlarında yüzebilir, bu doğa harikası yerin tadını çıkarabilirsiniz. Ancak bunu yaparken her daim çok dikkatli olmakta fayda vardır.

Köprülü Kanyona Nasıl Gidilir?

Köprülü Kanyona giderek doğayla iç içe olmak isteyenler, bunu çok kolay bir şekilde yapabilirler. Bunun için ilk olarak Antalya’ya gitmek gerekiyor. Havalimanı ile arasında 72 kilometrelik bir mesafe söz konusudur. Buradan direkt araç bulmak zor olsa da, özellikle yaz ayları geldiği zaman Antalya otogarı ile Köprülü Kanyon arasında çalışan minibüslerin tercih edilebileceğini söylemek lazım. İstanbul’a 741, Ankara’ya 550, İzmir’e 531 km mesafede olan bu doğa harikası yere gidebilmek adına özel araçlarınızı ve karavanlarınızı da kullanabilirsiniz. Antalya – Manavgat yolunun 49.kilometresinden itibaren farklı bir asfalt yolu tercih etmek yeterlidir.